Maailm

PROHVETI PILKAMISE EEST SURMA! Pakistani pühadusetoetajad ootavad oma saatust 

Toimetas Juhan Mellik, 2. juuni 2020 15:50
KRISTLASED PAKISTANIS: Shagufta Kausar (paremal) ning tema abikaasa Shafqat Emmanuel Foto: Kuvatõmmis/BBC
Pakistani abielupaar ootab endiselt vangimüüride taga, kas ja millal viiakse täide nende kohtuotsus: nimelt mõisteti nad surma, kuna julgesid pilgata islamiusku. Kohus arutab endiselt nende apellatsiooni.

Shagufta Kausar ning tema abikaasa Shafqat Emmanuel on riigi keskosas asuvast  vaesest Gojra linnast pärit kristlased, kes mõisteti süüdi aastal 2014. Nad olevat saatnud kohalikule imaamile prohvet Muhamedi solvavaid rüvedaid tekstsõnumeid.

Samal teemal

Süüdistus tekitas kohe küsimärke. Shagufta vend Joseph ütles BBCle, et paarike on süütu – ta kahtlevat nimelt, kas neil jaguks kahepeale piisavalt kirjaoskust selleks, et solvavad tekstid üldse kokku panna. Naine töötas hooldajana kohalikus kristlikus koolis, Shafqat on aga osaliselt halvatud.

Pealekauba olevat paari ülestunnistuse saamiseks piinatud. „Shafqat ütles mulle, et politseinik lõi teda nii kõvasti, et tema jalaluu läks pooleks,“ jutustas Joseph pärast ühte külastust vanglasse.
Süüdistatavatel on ka neli last, kes on Josephi sõnul läbini traumeeritud. „Nad nutavad kogu aja... nad igatsevad oma vanemaid ja tahavad neid uuesti näha.“

Inimõiguslased väidavad, et jumalateotuse eest ette nähtud paragrahvi kasutatakse tihti selleks, et õiendada arveid isiklike vaenlaste või usuliste vähemustega. Paarikest kaitsva advokaadi sõnul sattusid nad enne süüdistust tülli oma naabriga, kes võis siis meelega osta SIM-kaardi Shafqati nimele ning sealt solvavaid sõnumeid saata.

Seni pole riigis kedagi veel jumalateotuse eest ametlikult hukatud, kuid kriitikute sõnul kardavad kohtunikud sageli, et liigset leebust üles näidates võivad nad ise sattuda islamiradikaalide meelepaha alla.

Kristlased moodustavad Pakistani rahvastikust vaid 1,6 protsenti.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee