Sisuturundus

MIDA TEHA KOOS LAPSEGA KODUS? 10 võimalust, kuidas sisukalt aega veeta! 

Sisuturundus, 3. juuni 2020 09:25
Paljud lapsevanemad, kes peavad oma lastega rohkem kodus olema kui vaid nädalavahetustel, mõtlevad, mil moel veeta seda aega mõtestatult ja kasulikult. Tavaliselt tekib taoline probleem puhkuste ajal, talvisel koolivaheajal või siis, kui laps on haige. Kuid ajal, mil koolid on kinni, ujub see küsimus taas päevakorda. Allpool kirjeldame kümmet võimalust, kuidas muuta oma lastega koos veedetud aeg loominguliseks ja kasulikuks.

1. Söögitegemine ja küpsetamine

Lõbus tegevus nii sulle kui sinu lapsele. Samal ajal õpib laps vajalikke oskusi, nagu retsepti või lapsevanema õpetuse järgimine, ettevaatlikkus ning lisaks köögis vajalikku, näiteks kulinaarne intuitsioon ja vaoshoitus. Vali alustuseks mõni lihtsam roog või kook, mis sinu lapsele maitseb. Valmistage roog täiesti algusest peale koos. Nii õpib see väike inimene, et kõik ei tule lihtsalt kätte ning et mõne asja valmistamine nõuab aega ja vaeva. Luba oma lapsel end määrida, ära keela tal tegemast asju, mis teda ei ohusta. Koogi või muffinite kaunistamine on kogu protsessi tipphetk. Luba oma lapsel igal sammul kaasa lüüa. Kui sa aga arvad, et ei ole küpsetamises meisterkokk, kes väärib kuldset panni, siis võite proovida koos valmistada värvikirevaid võileibu või näputoitu.

2. Lauamängud

Internetiajastul on väärt mõte proovida vahepeal hoopis teistsugust meelelahutust – otsi välja lauamängud. Kui sul on lauasahtlis veel mõned alles, siis meenuta vanu häid aegu ja näita oma lapsele, millega sina meelt lahutasid, kui erinevad netitegevused ei olnud veel nii laialt kättesaadavad. Tuleb siiski nentida, et uute lauamängude turg on üsna muljetavaldav.

Lauamängu tuleks nutikalt valida, pidades silmas oma lapse vanust ja huvisid. Võid avastada, et vanematele lastele meeldivad traditsioonilised Scrabble, Monopoly või mõni muu strateegiamäng. Nooremaid lapsi võib kutsuda mängima mänguasjadega, kuid samuti on soovitav proovida katsetada mõnda osavusmängu nagu Jenga. Võib selguda, et mõned mängud aitavad sinu lapsel arendada käelisi oskusi. Võid kaaluda ka täiskasvanulikumaid lõbusamaid mänge, näiteks rollimänge. Nende puhul peavad mängijad kasutama palju kujutlusvõimet, olema pühendunud ja samal ajal piisavalt köitvad, et konkureerida elektrooniliste seadmetega.

3. Koos lapsega meisterdamine

Internetis on palju juhiseid, kuidas ise midagi valmistada, kasutades kodudes laialdaselt kättesaadavaid asju. Elame ajastul, mil juurdepääs teabele on piiramatu. Ainus asi, mida pead teadma, on see, kuidas teavet kasutada. Saame koos meisterdada mänguasju või muid vidinaid. Valmista näiteks pappkarbist nukumaja koos mööbliga või nukuriided kapis seisvatest vanadest rõivatükkidest. Korrasta koos lapsega oma tööriistad ja tee põnnile tema isiklik tööriistakast (veendudes, et kõik seal sees on tema jaoks ohutu kasutada).

4. Õige hambapesu harjumus

Praegu on lastel suurepärane võimalus õppida õigeid hügieeniharjumusi, sealhulgas suuhügieeni. Seega võiksime koosveedetud aja veeta lisaks mängimisele ka lapsele kasulikke oskusi õpetades, mis jäävad talle kogu eluks meelde. Ära ainult unusta, et õige hambapesu harjutamine võib ka lõbus olla. Kuidas nii? Näiteks äppi Oral-B Disney Timer kasutades saab sinu laps väikese preemia iga kord, kui ta on hambad korralikult ära pesnud. Pead lihtsalt oma nutitelefoni ekraani vaatama. Kui sinu laps kasutab hambaharja õigesti, muutub ekraanile peidetud pilt nähtavaks. Samal ajal tuleb sul jälgida, kas laps peseb hambaid õigesti ja vastavalt juhistele. Vajadusel paranda tema vigu. Äppi saab kasutada Oral-B Kidsi hambaharjadega. Pead vaid meeles pidama, et eesmärk pole ainult lõbutseda, vaid igas mõttes hammaste eest korralikult hoolitseda.

Üks võimalus on valmistada lapse toa jaoks kaunistusi, kasutades selleks juba olemasolevat või luues midagi täiesti uut. Näiteks mõni huvitav valgusti, mida on tänapäeval võimalik osta odavalt ja vähese vaevaga. Võite proovida ka koos valmistada mõne muusikainstrumendi ja mängida sellel hiljem mõni oma väljamõeldud laul. See on ühtlasi ka hea võimalus mõneks eelseisvaks sündmuseks ise kingitus meisterdada.

5.Rühmatreening või tantsimine

Üks oluline osa enda eest hoolitsemisel on füüsiline vorm. See on eriti oluline nüüd, kui peame püsima oma kodus. Kui sinu laps on terve, kutsu ta kodusele tantsukursusele või tubasesse trenni. Peaksime lastele juba väikesest peale sisendama, kui oluline on püsida terve ja heas vormis. Peaksime igal sammul rõhutama, kui kasulik on aktiivne elustiil ja mitte jätma muljet, et see on tüütu kohustus. Tantsimine sobib imehästi, kui sul on väikesed lapsed. Me ei räägi siin karmist trennist, vaid lõbusast rühmategevusest, mis paneb liikuma kogu keha. Mis kasu sellest peale parema tuju saab? Endorfiine, hea enesetunde, terve arengu ja lapsele sügava une. Selle eest oleme hilisõhtul tänulikud.

6. Värvimine, lõikamine, kujundite voolimine

Peaksime arendama oma aju erinevates suundades. Me ei tohiks arvata, et kui mõnes tegevuses väga osavad pole, siis tuleks neist suure kaarega mööda käia. Vastupidi, peaksime enda ja oma laste ajusid võimalikult erinevate ülesannetega treenima. Mitte ainult tantsides, trenni tehes, hügieeni eest hoolitsedes, lõbutsedes või kokates. Tasub rääkida ka kunstitegevustest. Need arendavad abstraktset mõtlemist, kujutlusvõimet ja käelisi oskusi, samal ajal kui passiivne kokkupuude kunstiga kujundab välja isiklikud maitse-eelistused ja avardab maailma. Kui sul on kodus raamatuid hinnaliste, klassikaliste kunstiteoste piltidega, võiksite vahel koos lapsega neid sirvida. Kuulsate maalide koduste vahenditega järgi tegemine võib olla väga lõbus ajaviide. Isegi kui lõpptulemus ei jää väga kaunis, on selle valmimine tõenäoliselt lõbus protsess. Kellel pole nii palju leidlikkust, saab mängida erinevaid värvimismänge. Olemas on nii lihtsaid kui üsna keerukaid suuri maalimiskomplekte ning stressi leevendavaid värvimismänge erinevatele vanusegruppidele. Saame lastele anda ideid, mis teemadel joonistada või pakkuda välja mõne temaatilise joonistusvõistluse idee. Suuremad entusiastid võivad isegi plastiliini kätte haarata või valmistada ise soolataina.

7. Auhindadega viktoriin

See ei ole ainult suurepärane võimalus koolis õpitu kordamiseks. Võid läbi viia ka üldiste teadmiste viktoriini, mis on justkui telesaade – valmista osalejatele poodium ja kutsu publikuks ülejäänud pereliikmed. Küsimuste valikul saab kombineerida koolis õpitu popkultuuri, erinevate lugude ja filmitegelastega. Punkte võid jagada sama loogika järgi, nagu mõnes oma lemmiktelesaates. Tasuks ka välja mõelda mõni sobilik auhind, mis ei pea olema füüsilisel kujul, aga millel peaks olema osaleja jaoks mingi väärtus. Näiteks võiks viktoriini võitja saada kolmeks päevaks vabastuse koristamisest.

See on ideaalne võimalus õppida tundma vanasõnu ja ühtlasi arendada oma joonistamis- ja esinemisoskust. Sõnaseletusmängud on lõbusad kogu pere jaoks. Need annavad hea võimaluse üksteist paremini tundma õppida ning teisest küljest näha. Ainsad asjad, mida vajate, on tahvel, millele joonistada või mõned paberilehed ja positiivne suhtumine.

9. Koos käsitöö tegemine

See on suurepärane koos ajaveetmise viis nii poistele kui tüdrukutele. Kolmandas punktis mainisime lapsele tema esimese tööriistakohvri meisterdamist. Nüüd on aeg õppida, kuidas neid tööriistu kasutada. Mida me teha saaksime? Saame näiteks parandada katki läinud mänguasju. Mõnikord tuleb välja, et katkimineku põhjus oli tühine ja asjale on võimalik lihtsal moel uus elu anda. Sealjuures tuleb olla ettevaatlik ja silmas pidada, et nii saame lapsi õpetada järgima ohutusnõuandeid. Koos asjade parandamine on hea õppetund vastutuse võtmisel. Koos millegi lihtsa valmistamine õpetab meid olema kannatlik, aega planeerima ja oma plaani täide viima.

10. Filmiklubi

Ka koos multikate või mängufilmide vaatamine võib kasulik olla. Kuid proovi sel ajal mitte täiesti passiiveks jääda. Arutle lastega koos selle üle, mis filmis või multikas toimub ja seleta lahti asjad, millest põnnil on raske aru saada.

Arutle peategelaste otsuste üle, arvestades nende erinevaid võimalikke valikuid ja moraalseid dilemmasid. Selline kodune filmiaruteluklubi võib olla väga tõhusaks viisiks, kuidas õppida oma emotsioone, tundeid ja seisukohti väljendama, aga ka laiendada kujutlusvõimet, teadmisi ja sõnaosavust.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee