Poliitika

VIDEO | Kert Kingo: erakondade rahastamise järelevalve komisjon ei ole sõltumatu (1)

Ohtuleht.ee, 1. juuni 2020 15:13
Kert Kingo.Foto: Tiit Tamme
Esmaspäevasel riigikogu täiskogu istungil tuli esimesele lugemisele Keskerakonna, EKRE ja Isamaa algatatud seadusemuudatus, mis kaotaks erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) ja annaks selle ülesanded üle riigikontrollile. 

 "Seaduseelnõu välja töötamine tulenes vajadusest tagada professionaalsem kontroll erakondade tegevuse rahastamise üle," kommenteeris eelnõud tutvustades õiguskomisjoni liige Kert Kingo.

Samal teemal

Ta lisas, et relnõu eesmärk on muuta erakondade, valimisliidu ja üksikkandidaadi rahastamise kontroll professionaalsemaks ning selleks antakse järelevalvepädevus riigikontrollile.

"2011. aastal loodud rahastamise järelevalve organi täielik vastavus sõltumatuse nõuetele on siiski küsitav ning seda eelkõige põhjusel, et erakondade rahastamise järelevalve komisjoni koosseis ei vasta täies ulatuses sõltumatuse kriteeriumile. Välistatud ei ole poliitiline mõju ERJK liikmete üle, kuna sinna kuuluvad ka riigikogus esindatud erakondade nimetatud liikmed.  Sisuliselt tähendab see, et erakonnad teostavad kontrolli iseenda tegevuse üle. Aga järelevalveorgan, peab lisaks sõltumatule toimimisele ka näima sõltumatu. Lisaks sõltumatuse nõudele peavad järelevalveorgani liikmed omana head erialast ettevalmistust, mis on vältimatult vajalik nõuetekohase kontrolli tagamiseks. ERJK liikmete suhtes ei ole sätestatud nõudeid, mis tagaksid valdkondliku ekspertteadmise ja vajaliku professionaalsuse olemasolu komisjonis. Samuti on ERJK liikmeks olek sellesse kuuluvatele isikutele kõrvaltegevus," selgitas Kingo. 

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Indrek Saar ütles täna riigikogus, et kolme valitsuserakonna algatatud ERJK kaotamise eelnõu on kui poliitiline vorstikäru keset riigikogu saali, mis pealegi lõhnab väga halvasti.

„Diskussiooni vorstide üle tõi keset kõige sügavamat tervisekriisi poliitikasse üks valitsusliidu juhte, kes ütles välja, et lisaeelarve esimene motivatsioon koalitsiooni jaoks ei ole mitte kriisi lahendamine, vaid see, millised poliitilised vorstid keegi sai. Mart Helme sõnastas EKRE ja Isamaa vorstid ära. Nüüdseks oleme ilmselt teada saanud ka Keskerakonna poliitilise vorsti, mis ei lõhna hästi ja on üks väga piinlik lugu,“ ütles Saar.

Tema hinnangul jätab eelnõu väga halva mulje selle poliitilistest tagamaadest ja eesmärkidest. „Erakondade rahastamine on väga avalik asi. Täna tahtis teemat käsitleda korruptsioonivastane erikomisjon, ka külaline ERJKst oli kutsutud, aga koalitsioonierakonnad arvasid, et see ei ole avalikkuse, vaid parteide asi ja poliitiline korruptsioon ei ole tõsiseltvõetav risk. Küsimus hääletati maha,“ rääkis Saar.

„Kuidas koalitsioonisaadikud seletavad eesti rahvale, et miks on keset kriisi kõige pakilisemaks poliitiliseks küsimuseks erakondade rahaasjade klaarimine ja järelevalve kiirkorras ümber tegemine, mitte terviseriskide vähendamine, inimeste kriisiga toimetulek ja majandusele uue hoo andmine,” lisas Saar.

Ka Reformierakond oli  eelnõu suhtes kriitiline. "Põhiseaduskomisjoni istungil küsisin eelnõu algataja esindajalt Kert Kingolt, millist probleemi selle seaduseelnõuga lahendatakse? Ta vastas, et ega probleemi ju ei olegi, aga alati saab teha asju paremaks. Üldiselt peaks olema tuntud põhimõte: ära mine parandama asju, mis töötavad. Ammugi ei saa parandamiseks pidada seda, et järelevalvet tegev organisatsioon ära kaotatakse," kommenteeris Kaja Kallas. 

Kallase sõnul tähendaks eelnõu vastuvõtmine järjekordselt põhiseadusega vastuollu minekut. "Riigikontrolör põhiseaduskomisjoni istungil ütles, sellise rolli andmine muudaks kardinaalselt riigikontrolli olemust, milleks neil ei ole ei tahet ega ka suutlikkust."

"Jättes selle isegi kõrvale imestan ma, et üks koalitsioonierakond, kes on pidevalt rääkinud mingist müstilisest „süvariigist“ ja „ametnike parteist“, kes riiki üle võtavad, tahab anda poliitikute üle kontrolli täielikult ametnike kätte," lisas Kallas.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee