Maailm

OTSEBLOGI | MÄSSUD AMEERIKAS: toimus George Floydi mälestusteenistus, Trumpi tahetakse kohtusse kaevata  (5)

Ohtuleht.ee, 5. juuni 2020 09:05
Minneapolise linnapea Jacob Frey põlvitas enne mälestusteenistust George Floydi kirstu ees.Foto: AP/Scanpix
Ameerika Ühendriikides on lahvatanud lähikümnendite suurim rahutustelaine. Juba kümme päeva kestnud vägivaldsed protestid on muutunud tõsiseks üleriiklikuks probleemiks. Õhtuleht kajastab USAs toimuvaid arenguid otseblogis.

25. mai õhtul laekus Minneapolise politseile teade, et mustanahaline mees üritas linnas asuvas väikepoes kauba eest valerahaga tasuda. Kõnealuseks isikuks osutus 46aastane George Floyd. Peagi saabusid sündmuskohale politseipatrullid ja Floyd võeti kinni. Internetis levivad videod, milles kujutatakse olukorda, kuidas politseinik Derek Chauvin surub põlvega Floydi kaelale. Viimane palus korrakaitsjat, et too teda ei tapaks, korrates järjepidevalt, et ei saa hingata. Peagi kinnipeetu enam ei liigutanud ning kohale ilmus kiirabi. Haiglas kuulutati mees surnuks. 

Chauvin ja temaga koos sündmuspaigal viibinud kolm politseinikku kaotasid silmapikselt töö, ent rahvas pole brutaalse jõukasutamise ja ülekohtuga rahul. Afroameerika kogukonna arvates on liialt juhtumeid, kus valgenahaline korrakaitsja mustanahalise kinnipeetava suhtes vägivalda tarvitab. Traagilisest intsidendist ajendatuna toimuvad kõikjal riigis rahutused, milliseid pole Ameerika Ühendriikides juba kümneid aastaid nähtud. Täpsemalt saab protestide tausta ja seniste arengute kohta lugeda SIIT, SIIT, SIIT ja SIIT.

17:23

 

13:50
Aare Kartau

Buffalo politseinikud tõukasid brutaalselt 75aastast vanahärrat, kes oli väidetavalt leidnud maast kiivri ja tahtis seda korrakaitsjatele tagastada. Mees toimetati tõsise peavigastusega haiglasse. Teadaolevalt kõrvaldati kaks asjassepuutuvat politseinikku töölt.

11:01
Aare Kartau

Trump jagas Twitteris endise advokaadi John Dowdi vastuolulist kirja. Dowd arvustab endise kaitseministri James Mattise kriitikat Trumpi suunas (mille kohta võib põhjalikumalt lugeda SIIT).

Samuti mainib advokaat, et Valge Maja ees viibinud protestijad „polnud tõelised“ ning nimetab neid ka lausa terroristideks.

10:16
Aare Kartau

Minneapolises toimus neljapäeval George Floydi mälestusteenistus. Sündmusel kõnelesid Floydi pereliikmete kõrval mitmed aktivistid. Kohalviibijad seisid vaikides kaheksa minutit ja 46 sekundit – teadaolevalt just nii kaua hoidis politseinik Derek Chauvin põlve Floydi kaelal. 

Inimõiguslasest pastor Al Sharpton lubas augustis suurt protestiaktsiooni Washington DC-s. Sel ajal möödub 57 aastat Martin Luther Kingi juhitud meeleavaldusest, kus marsiti pealinna ja nõuti politseireformi.

Advokaat Benjamin Crump kirjeldas, et Floydi ei tapnud koroonaviirus. „See oli see teine pandeemia. Rassismi ja diskrimineerimise pandeemia.“

09:11
Aare Kartau

Inimõiguslaste organisatsioonid ACLU ja Black Lives Matter tahavad president Donald Trumpi, justiitsminister William Barri ja Trumpi administratsiooni teisi ametnikke kohtusse kaevata. Seda ikka selle pärast, et Trumpi jaoks vabastati pisargaasi ja muude vägivaldsete vahenditega tee kurikuulsale fotosessioonile.

21:53
Greete Kõrvits

Stockholmi politseinik põlvitab meeleavaldajate heakskiidukoori saatel. Põlvitamine oli solidaarsuse ja protesti märk juba enne George Floydi surma. 

 
 
 
View this post on Instagram

SHARE SHARE SHARE✊🏻✊🏿 #blacklivesmatter #blmsthlm

A post shared by Яᴬˢᴹᵁˢ Åᴹᴬᴺ 🧢 (@rasmusaaman) on

20:32
Greete Kõrvits

Üks pealinna mees avas võhivõõrastele protestijatele oma kodu ukse ning ei andnud järele ka siis, kui politsei üritas neid väidetavalt majast välja meelitada.

14:51
Aare Kartau

President Trumpi suunas laekub kriitikat pea kõikjalt – ka vabariiklaste seast. Samuti on ta hädas sotsiaalmeediaettevõtetega ja üle pika aja võttis tema suunal sõna endine kaitseminister James „Mad Dog“ Mattis. Loe lähemalt: https://www.ohtuleht.ee/1003540/kriitikat-igast-nurgast-trumpi-vastuolulised-kaigud-hairivad-ka-tema-toetajaid

12:58
Aare Kartau

Mõned ameeriklased ei lase end tänavatel toimuvast möllust häirida – ka rahutuste ajal on vaja korralikku soengut!

11:19
Aare Kartau

Minneapolise nelja politseiniku kõrval, kes olid otseselt seotud George Floydi juhtumiga, esitati eile süüdistus ka kuuele Atlanta politseinikule. Nad olid laupäeval toimunud meeleavaldusel kahe tudengi vastu liigset jõudu kasutanud. 

10:04
Aare Kartau

CNNi teatel möödusid eilsed rahutused rahulikumalt kui varem. Esines eelnevatest päevadest vähem arreteerimisi ja vägivaldseid kokkupõrkeid. Ehkki näiteks New Yorgis oli mitmeid kähmlusi, tõdesid kohalikud võimud, et linn oli varasemast vaiksem.

09:07
Aare Kartau

New Orleansi politsei kasutas kolmapäeva õhtul protestijate hajutamiseks pisargaasi. Teadaolevalt ei soovinud meeleavaldajad korrakaitsjate korraldusi täita. Politsei sõnul asusid protestijad kasutama füüsilist vägivalda. „Eskalatsioon ja vastasseis teevad meile kõigile haiget,“ kirjutas New Orleansi politseiosakond Twitteris.

08:53
Aare Kartau

George Floydi uutest lahkamisaruannetest selgus, et mees oli nakatunud koroonaviirusega. Läbivaatust juhtinud kohtuarst Andrew Bakeri sõnul ei mänginud viirus teadaolevalt Floydi surmas mingit rolli. Kasutatud PCR testid võivad meditsiinieksperdi hinnangul olla positiivsed ka mitu nädalat pärast kliinilise haiguse algust ja taandumist.

23:03
Triinu Laan

Kõik neli George Floydi tapmise juures olnud politseinikku - Thomas Lane, J. Alexander Kueng ja Tou Thao - said süüdistuse teise astme mõrvale kihutamises ja kaasaaitamises ning teise astme tapmisele kihutamises ja kaasaaitamises.

21:35
Greete Kõrvits

Süüdimõistmise korral võib Derek Chauvin kuni 40 aastaks vangi minna.

21:32
Greete Kõrvits

Minnesota seaduste järgi on teise astme mõrv, milles prokuratuur nüüd Derek Chauvinit süüdistab, tahtlik, kuid ettekavatsemata. Kolmanda astme mõrv ehk kõige leebem võimalik mõrvasüüdistus, mille Chauvin esialgu sai, tähendab nii tahtmatut kui ettekavatsemata mõrva, inimese elu ohtu seadmist, mille tagajärjel too sureb. Ehk et prokuratuur läheb selle peale välja, et tõestada, et kuigi Derek Chauvin ei ärganud saatusliku päeva hommikul üles kavatsusega George Floyd ära tappa, tekkis tal intsidendi vältel kindel soov mehe elupäevad lõpetada.

21:24
Greete Kõrvits

Lisaks Derek Chauvinile esitab peaprokurör süüdistuse ka kolmele samuti kohal olnud politseinikule, kellele seni pole milleski kahtlustust esitatud.

21:22
Greete Kõrvits

Minnesota osariigi peaprokurör Keith Ellison teatas kolmapäeva pärastlõunal, et süüdistus politseinik Derek Chauvini vastu on karmistunud. Varasema kolmanda astme mõrvasüüdistus asendus teise astme omaga.

21:07
Greete Kõrvits

Liikumiskeelud suurlinnades jätkuvad ka täna, nt Los Angeleses kella 21st, pealinn Washington aga leebus märgatavalt ja keelab väljas liikumise alles kella 23st.

20:07
Greete Kõrvits

Floydi perekonna advokaat kutsub meeleavaldajaid üles järgneva nädala jooksul hinge tõmbama, et ohvrit mälestada ning et järgmisel teisipäeval saaks George'i matused rahulikult korraldada.

19:47
Greete Kõrvits

George Floyd sängitatakse mulda 9. juunil. Kogu riigis toimuvad aga järgmistel päevadel arvukad mälestusüritused. Ja mitte ainult: üks briti tänavakunstnik joonistas Manchesteri linnaväljakule Floydi portree.

Tänavakunstnik Akse P19 ja tema teos George Floydist. (Zuma Press/Scanpix)
19:32
Greete Kõrvits

Vaat, kus iroonia! Tšetšeenide juht Kadõrov kukkus Trumpi õpetama. Loe siit: https://www.ohtuleht.ee/1003472/kadorov-opetab-trumpi-lopeta-veresaun

19:08
Greete Kõrvits

Paraku, nagu selliste suurte sündmustega ikka, põhjustab seegi ajuvabasid vandenõuteooriaid. Loe neist lähemalt siit: https://www.ohtuleht.ee/1003464/sorosest-satanistideni-jaburaid-vandenouteooriaid-usa-rahutuste-kohta

14:50
Aare Kartau

Rahvuskaart asus uurima, miks lendasid Washington DC tänavate kohal madalalt ja aeglaselt helikopterid. Kuulduste kohaselt üritati nendega protestijaid laiali ajada. Pentagoni teatel hangiti aga UH-72 lennumasinate abil rahvuskaartlaste positsioonide kohta infot ja tegu polnud õiguskaitsealase operatsiooniga.

13:13
Aare Kartau

Paavst Franciscus võttis samuti USAs toimuva kohta sõna. Ta nimetas George Floydi surma traagikaks ja kinnitas, et rassism on patt.

„Mu sõbrad, kui väidame, et kaitseme pühalikult iga inimelu, ei tohi me rassismi ja tõrjutust mingil kujul taluda ega selle ees silma kinni pigistada. Samal ajal peame aga tunnistama, et viimaste ööde vägivald on ennasthävitav ja -laastav. Vägivallaga ei saavutata midagi, aga kaotatakse väga palju,“ lausus paavst kolmapäeval.

12:16
Aare Kartau

USA peakirurg Jerome Adams hoiatas ameeriklasi, et riik võib näha protestide tõttu uut Covid-19 lainet. „Arvestades kuidas haigus levib, on igati mõistlik ennustada, et me näeme uusi koldeid ja potentsiaalset uut puhangut,“ selgitas Adams. USA pole aga suutnud veel esimestki haiguspuhangut seljatada – siiani lisandub päevas üle 20 000 uue nakatunu.

11:39
Aare Kartau

Portlandi kõrval Vancouveris elav eestlanna Kairi Isse kirjeldas, et paljud protestid jäävad siiski rahumeelseks. Ta vahendas paari fotot sellistest meeleavaldustest, mis toimusid temast põhimõtteliselt kiviviske kaugusel. Pikemat intervjuud USAs elava eestlannaga saab lugeda SIIT.

11:13
Aare Kartau

Paljud protestijad eirasid teisipäeva öösel liikumispiiranguid ning jäid USA tänavatele meelt avaldama. Meeleavalduste kaheksas öö tõi õnneks kaasa vähem vägivalda ja ka üldine kaos oli teadaolevalt väiksem, kui eelnevatel päevadel.

09:38
Aare Kartau

Sajad meeleavaldajad kogunesid Los Angelese linnapea Eric Garcetti residentsi ette ja nõudsid talt politsei rahastamise vähendamist ja linna politseiülema Michel R. Moore'i vallandamist.

Moore sattus esmaspäeval kriitika alla, kui ta vihjas sellele, et rüüstajad on George Floydi surmas sama palju süüdi, kui sündmuspaigal viibinud Minneapolise politseinikud. Hiljem vabandas politseiülem oma sõnavõtu pärast.

08:32
Aare Kartau

President Trump kaitses oma otsust korraldada Valge Maja kõrval asuva kiriku ees vastuoluline fotosessioon. Ta kirjutas teisipäeval Twitterisse, et meedia sai sellest valesti aru. „Kui protestijad on nii rahulikud, siis miks nad süütasid eelmisel ööl kiriku põlema? Inimestele meeldis minu jalutuskäik sellesse ajaloolisesse pühapaika.“

22:09
Greete Kõrvits

Minneapolises korda valvav Minnesota Rahvuskaart tänab rahumeelseid protestijaid. Eile õhtul oli linn pingelisele olukorrale vaatamata suhteliselt rahulik. 

21:41
Greete Kõrvits

Jalkaklubi Newcastle United põlvitab George Floydi mälestuseks.

21:36
Greete Kõrvits

CNN kirjutab, et valgete natsionalistide rühmitused on hakanud meeleavaldajaid matkima. Üks postitas Twitteris antifašistliku liikumise nime alt vägivallale õhutava üleskutse, mida jagas suures pahameeles isegi president Trumpi poeg. Ilmselgelt ei teadnud ta, et konto on võlts ning üleskutse tegijateks polnud tegelikult päris meeleavaldajad. 

21:09
Greete Kõrvits

Hoolimata sellest, kui süütu või ohutuna mustanahaline mees end presenteerida üritab, ähvardavana võib ta ärritunud valgele inimesele mõjuda sellegipoolest. https://www.ohtuleht.ee/1003406/ameerika-rahutused-pole-vahet-kes-ja-milline-kui-on-mustanahaline

20:20
Greete Kõrvits

Kas Trump saab riigi sõjaväe tänavatele korda looma saata, nagu ta ähvardab? Põhimõtteliselt jah ning praegugi valvab paljudes linnades korda kohalik Rahvuskaart, mis aga allub osariikidele. Seadus, millele president viitab, on üsna vana, pärit aastast 1807 ning algselt mõeldud Ameerika indiaanlaste vastu, juhuks kui nood oleksid ülestõusu korraldama hakanud. Hiljem on seadust täiendatud ning viimati kasutas seda George H. W. Bush 1992. aasta Los Angelese rassimässude ajal. Tegemist on vastuolulise seadusega, 1950ndatel ja 1960ndatel ei nõustunud selle kasutamisega kõik kubernerid, kelle osariikides seadust rakendati. Pärast seda perioodi leidis seadus kasutamist harva.

20:06
Greete Kõrvits

Eestis elavad ameeriklased räägivad:

„Ma ei ole oma elu jooksul veel näinud Ameerikat nii katkise ja lõhestatuna.“

„Ameerika kultuur on oma olemuselt vägivaldne. Teistes riikides ei ole politseiniku ja tavakodaniku vahel sellist suhtlust. Eestis on politsei üllatavalt rahulik. USAs aga kasutatakse jõudu ja statistika näitab, et paljud saavad politsei käe läbi surma. Politseinikel on ka hirm, sest kui igaühel võib olla relv, siis võidakse neid endid maha lasta.“

18:24

18:23

12:39
Aare Kartau

Ka Las Vegases tulistati kahte inimest, kellest üks oli politseinik.

11:45

New Yorki osariigi kuberner Andrew Cuomo avaldas Trumpi eilse õhtu käitumise üle pahameelt. "President kutsub Ameerika sõjaväge vastu astuma Ameerika kodanikele. Ta kasutas sõjaväge, lükkamaks eemale rahulikud protesteerinud inimesed, et saaks teha fotosessiooni kiriku ees. Selle presidendi jaoks on see kõik lihtsalt tõsielusari. Häbiväärne."

11:18
Aare Kartau

St Louises avati tuli nelja politseiniku pihta. Kõik nad said haavata, ent arstide sõnul pole tegu eluohtlike vigastustega.

Samal ajal suri Chicagos Cicero äärelinnas toimunud protestide käigus kaks inimest. Linna kõneisiku teatel vahistati 60 meeleavaldajat, ent täpsemat infot kahe hukkunu surma põhjuste kohta ei jagatud.

10:52
Aare Kartau

Trumpi vastuoluline fotosessioon tekitas rahva seas palju kriitikat. Pentagoni ametnikke paneb aga muretsema presidendi plaan tuua sõjavägi tänavatele korda looma. Loe lähemalt: https://www.ohtuleht.ee/1003325/karmid-meetmed-trumpi-teekond-fotosessioonile-vabastati-pisargaasi-ja-sokigranaatidega-pentagonis-muretsetakse-presidendi-plaanide-ule

07:47

President Trump valas Washington DC's veel õli tulle, kui lasi rahvast pisargaasi ja välkgranaatidega laiali ajada puhtalt selleks, et ta saaks minna rüüstatud kiriku juurde piibliga pilti tegema.

Washingtoni piiskop Mariann E. Budde heitis ette, et presidendi huulilt ei kõlanud kiriku juures mitte ühtegi palvet. „Ta ei maininud George Floyd'i, ta ei maininud nende agooniat, kes on rassismi ja valgenahaliste üleoleku pärast juba sadu aastaid kannatanud,“ ütles ta

07:25

Trump saadab sõjaväe tänavatele

Esmaspäeva õhtuses kõnes teatas USA president Donald Trump, et saadab protestijate maha surumiseks sõjaväe tänavatele. Esimene on Ameerika pealinn Washington DC, aga kui mõnes teises osariigis ei suudeta olukorda kontrolli alla suruda, lubab Trump ka sinna sõjaväe saata ja probleemi kiiresti lahendada.

„Ma saadan välja tuhandeid ja tuhandeid raskesti relvastatud sõdureid ja politseinikke, et nad peataksid protestimise, rüüstamise, vandalismi, rünnakud ja vara hävitamise,“ teatas Trump Valge Maja roosiaiast.

07:19

Floyd'i surm oli siiski tapmine

Pärast mehe surma oli Minneapolises Hennepini maakonna arstlik kontrollija teatanud, et Floyd'il oli varasemalt olnud probleeme südamega. Lisaks oli mees äsja enne surma narkootikume tarvitanud. Seeläbi väitis arstlik kontrollija 25. mail, et Floyd'il lihtsalt juhtus süda seiskuma hetkel, mil politseinik ta peal põlvitas.

Floyd'i perekond tellis veel eraldiseisva meediku mehe surnukeha uurima. Tema väidab hoopis, et surma põhjus on selgelt hapnikupuudus, mis tekkis survest kaelale ja seljale.

Perekonna õiguslikud esindajad teatasid, et juriidiliselt muudab see mehe surma põhjuseks tapmise, mitte varasema meditsiinilise probleemi. „Ta oleks igasuguse kahtluseta praegu elus, kui kaks politseiniku poleks teda füüsiliselt halvasti kohelnud ja Derek Chauvin poleks tema kaelal põlvitanud. Kiirabist sai tema surnuvanker,“ kommenteeris Floyd'i peret esidav advokaat Benjamin Crump.

23:11
Greete Kõrvits

George Floydi vend Terrence (valges särgis) ei toeta vägivaldset mässu. See on nagu joomine, võrdleb ta, algul korraks hea tunne, hiljem enam mitte. Minneapolises on kell veidi pärast kolme pärastlõunal. Rahvas koguneb. Saab näha, kas meeleavaldajad võtavad tapetu venna sõnu kuulda või siiski mitte.

(EPA/Scanpix)
23:00
Greete Kõrvits

CNN vahendab, et kaks erinevat lahangut andsid George Floydi surma põhjuseks erinevad versioonid. Kohaliku omavalitsuse koroneri hinnangul oli lämbumine vaid üks element mitmest ning et mehe tervislik seisund, eriti südameprobleemid, põhjustasid lõppkokkuvõttes tema surma. Sõltumatult korraldatud lahangu tulemus oli aga, et ta suri siiski hapnikupuuduse kätte.

22:40
Greete Kõrvits

George Floydi vend Terrence pidas meeleavaldajatele kõne, milles mõistis laamendamise hukka kui täiesti kasutu tegevuse. „Nagu juues, võib korraks tekkida hea tunne. Aga kui see läbi saad, siis jääd mõtlema, millega sa hakkama said,“ rääkis Terrence. Ta õhutas rahvast üles hoopis ennast harima, valimas käima ning seeläbi ühiskonda muutust tooma.

22:06
Greete Kõrvits

Minnesota osariigi peaprokurör Keith Ellison lubas, et George Floydi surmaga seotud nelja politseinikku ta ei hellita ning läheb maksimaalse võimaliku karistuse peale välja. Ülejäänud kolmele korrakaitsjale peale Derek Chauvini, kes Floydi kõri peal põlvitas, pole veel süüdistusi esitatud, ent Ellison andis mõista, et küllap ootab see mingis vormis neidki.

21:46
Greete Kõrvits

Paljud märatsejad kogunevad suurlinnadesse ennast välja elama hoopis märksa rahulikematest piirkondadest. Tapjapolitseiniku abikaasa aga otsustas mehest lahutada. Loe lähemalt: https://www.ohtuleht.ee/1003308/ameerika-massab-noored-kogunevad-aarelinnast-keskustesse-ruustama

21:10
Greete Kõrvits

Amsterdamiski kogunes rahvamass George Floydi mälestama

20:32
Greete Kõrvits
Leinajad kogunevad kohas, kus George Floyd suri. Mõni tund hiljem võivad sealt taas suuremad massid liikvele minna. (EPA/Scanpix)

20:04
Greete Kõrvits

Trump kuberneridele: näete välja nagu jobukakud!

CNN vahendab, et videokõnes USA osariikide kuberneridega olevat silmnähtavalt ärritunud president Trump ärgitanud neid protestijate vastu karmimaid meetmeid kasutusele võtma. „Peate domineerima, muidu näete välja nagu kamp jobukakkusid!“

19:46
Greete Kõrvits

Valgenahalised naabrid põlvitavad oma mustanahaliste naabrite ees, palvetavad ning paluvad Ameerikas levinud rassismi eest andestust.

19:26
Greete Kõrvits

Praegu on USAs olenevalt rannikust kas lõunaaeg või hommikupoolik ja õhkkond linnades rahulik. Mitmed linnavalitsused kehtestasid õhtuks-ööks liikumiskeelu, kuid paljud meeleavaldajad sellest kinni pidada ei taha. Ilmselt võib esmaspäeva õhtul taas oodata rahutut aega.

19:21
Greete Kõrvits

2020. aasta Ameerikas ei tohiks selline asi normaalne olla, kirjutab president Barack Obama omapoolses mõtiskluses George Floydi surma kohta. 

19:09
Greete Kõrvits

New Yorgis resideeruv Eesti suursaadik ÜRO juures räägib, et soovitas tütre sõpradel pärast olengut õhtul koju minnes ettevaatlik olla: https://www.ohtuleht.ee/1003244/eesti-suursaadik-massudest-ameerikas-kui-hilisohtul-vaadata-mis-umberringi-toimub-on-on-natukene-oovastav-

15:48
Aare Kartau

Õpetussõnu pakub kriisi ajal USA-le ka Venemaa! Nimelt lasi Minneapolise politsei RIA Novosti USA korrespondendile väidetavalt pipragaasi näkku – ehkki too oli end ajakirjanikuna tuvastanud.

Seepeale sai Venemaa saatkond pahaseks ning tuletas Ameerika Ühendriikidele avaliku seisukohavõtuga meelde, et kohalike võimude kohus on tagada ajakirjanike ohutus tööülesannete täitmisel. Seega järeldus: USA peab Venemaalt välisajakirjanike kohtlemises hoolega õppust võtma!

15:36
Aare Kartau

Meeleavaldustest võtavad osa erinevad tegelased.

15:08
Aare Kartau

Südamega asja juures olevad protestijad ei pea paljude kaaslaste vägivallaakte ega rüüstamisi õigeks käitumiseks. Nad teavad, et vägivalla kasutamisega kaob kogu protesti mõte.

14:58
Aare Kartau

USA president Donald Trump peab rahutuste peasüüdlaseks vasakpoolset protestiliikumist ANTIFA. Teadaolevalt võib grupeering kasutada äärmuslikke meetmeid ning füüsilist vägivalda nende isikute vastu, kes on end identifitseerinud paremäärmuslaste, fasistide või rassistidena.

Viimastel aastatel on ANTIFA Ameerika Ühendriikides aina enam kõlapinda teeninud. Vägivalla kasutamise tõttu on seda kritiseerinud ka paljud liberaalse maailmavaatega poliitikud. Trump teatas pühapäeval, et ANTIFA kuulutatakse USAs terroristlikuks organisatsiooniks.

14:32
Aare Kartau

Hiina välisministeerium kutsus Ameerika Ühendriike üles rassil põhinevat diskrimineerimist peatama ning vähemusi toetama. Ministeeriumi esindaja Zhao Lijian teatas esmaspäeval, et Hiina hoiab George Floydi surmale järgnenud arengutel hoolega silma peal. Ta lisas, et rassistlik diskrimineerimine on USAs „sotsiaalne haigus“.

Ehkki Peking on kujutanud rassismi läänemaailma probleemina, on riik ise sattunud viimastel nädalatel aafriklaste halva kohtlemise tõttu tugeva kriitika alla.

13:49
Aare Kartau

USA ametnikud on mures, et protestide käigus võib koroonaviiruse levik uue hoo sisse saada. Minnesota kuberner Tim Walzi hinnangul võib tänavatele kogunenud rahvamassi seas nakkus hästi levida ning seetõttu on peagi oodata haigestunute arvu järsku tõusu. Sama mainis ka New Yorgi kuberner Andrew Cuomo, kes soovitas meeleavaldajatel kaitsemaske kanda.

13:31
Aare Kartau

Rahutused on jõudnud ka Kanadasse. Rüüstajad tungisid Montrealis asuvasse muusikakauplusesse ning haarasid sealt kitarre ja muud väärtuslikku kraami.

13:12
Aare Kartau

BBC andmeil on mitme päeva jooksul arreteeritud vähemalt 4100 inimest, ent ilmselt on see number reaalsuses kõrgem. Praeguseid meeleavaldusi võib võrrelda pärast Martin Luther Kingi tapmist puhkenud üleriiklike rahutustega 1968. aasta aprillis. Mustanahalise elanikkonna õiguste eest võidelnud mehe atentaat põhjustas USAs vägivaldseid kokkupõrkeid, mis lõppesid kümnete inimese surma ja vähemalt 15 000 arreteerimisega. 

12:58
Aare Kartau

USA rahvuskaart teatas pühapäeval, et nad mobiliseerisid umbes 5000 liiget, kes saadeti 15 osariiki ja pealinn Washingtoni korda looma. 

12:51
Aare Kartau

Minneapolises vahistati rekamees, kes sõitis kütuseveokiga läbi teetõkete protestijate sekka. Teadaolevalt ei tabanud ta aga kedagi ning keegi peale veokijuhi esmase info kohaselt viga ei saanud – juht tiriti sõidukist välja ja talle tekitati kehavigastusi. Mees toimetati hiljem haiglasse, ent väidetavalt pole tema vigastused tõsised.

12:41
Aare Kartau

Ameeriklasest vanahärra proovis Salt Lake Citys vibu ja nooltega protestijaid laiali ajada.

12:34
Aare Kartau

Üks rüüstaja üritas Bostonis sularahaautomaadiga bussi siseneda...

12:15
Aare Kartau

George Floydi toetuseks toimuvad meeleavaldused ka väljaspool Ameerikat. Tuhanded inimesed kogunesid tänavatele näiteks Londonis, Berliinis ja Uus-Meremaa linnades. Londonis vahistati teadaolevalt 23 protestijat – enamik neist rikkus koroonaviiruse leviku tõkestamiseks määratud reegleid.

12:03
Aare Kartau

Protestide tõttu kehtestati pühapäeva õhtul liikumiskeeld enam kui 40 USA linnas. Atlantic City ja New Jersey pikendasid seda lausa terveks nädalaks.

11:49
Aare Kartau

11:42
Aare Kartau

11:06
Aare Kartau

George Floydi poeg ja tütar kiitsid protestijaid, olles osaliselt rahva reageeringuga rahul. „Kõik tulevad välja ja näitavad tema (isa) vastu armastust. Mu süda on kõigest sellest puudutatud,“ mainis ohvri poeg Quincy, kes elab Texases. Nii Quicy kui ka tema õde Connie osalesid rahumeelsetel meeleavaldustel, ent nad palusid kõigil protestijatel vägivalda vältida.

10:55
Aare Kartau

Endine politseinik Derek Chauvin peab ilmuma järgmisel esmaspäeval ülekuulamiseks kohtu ette. Teda süüdistatakse kolmanda astme mõrvas ja teise astme tapmises. Minnesotas seisneb eelmainitud kahe süüdistuse puhul erinevus kavatsuses: esimeses süüdistatakse Chauvini ohvri surma tahtmatus, ent hoolimatus põhjustamises, teisel juhul põhjendamatu riski võtmises ja teadlikult ohvri surma põhjustamises.

10:54

Õhtuleht toob teieni otseblogi kaudu värskemad teated seoses USAs toimuvate rahutustega.