Arvo Uustalu, ajakirjanik 31. mai 2020 19:42
190 aastat tagasi varjas Puškin end kooleraepideemia eest Boldinos, kus kirjutas muu hulgas ka oma „Peo katku ajal“. Samal ajal kui luuletaja oma mõisas igavles, surid talupojad ja linna-aadlikud, kes ei jõudnud koolerabakteri eest pakku minna, nagu kärbsed.

Koroonaviirus on koolerabakteri kõrval väike tegija. Paraku on meil viirusega seotud surmajuhte pühapäevase seisuga 68 ning registreeritud nakatunuid miljoni elaniku kohta 1409. Aga võiks olla nagu Leedus või Lätis, kus vastavad arvud on 24 ja 565. Ja seda vaatamata Riia lennujaamale.

Iga vähegi mõtlev inimene saab aru, et Eesti kurva statistika taga on meie ametnike pehmelt öeldes küündimatus. Samal ajal kui Itaaliast kostusid surijate oiged, mängiti siin terviseameti loal võrratut võrkpalli. Aga paistab – nagu on tavaks saanud –, et siinmail ei vastuta poliitikud ega ka kõrged riigiametnikud mitte millegi eest.

Terviseameti peadirektor Merike Jürilo jõudis õõvastava järelduseni, et maksumaksja peaks ametile andma veel neli miljonit eurot, et palgata juurde kümneid ja kümneid ametnikke. Selline mõttekäik ajab ka viisaka inimese viisakalt vanduma. Lätis saadi viirus edukalt kontrolli alla mingite meeletute miljonisüstideta. Koroonakogemus näitab taas ilmekalt, et kõige suurem oht tervishoiule on terviseametnikud.

Need kõrgepalgalised inimesed peaksid koos saba ja sarvedega kohtukullile vastust andma, mitte püksirihma pingutavalt rahvalt raha juurde nõudma.