Maailm

USA PÕLEB! Jätkuvad viimaste aastakümnete suurimad rahutused. Politseiniku tapetud mehe perekond suhtleb avalikult politseiülemaga (1)

Toimetas Mihkel Talivee, Johanna-Kadri Kuusk, Juhan Mellik, 1. juuni 2020 07:54
Rahutused Chicagos.Foto: AP/Scanpix
Esmaspäeval tappis USA linnas Minneapolises politseinik mustanahalise George Floydi, hoides oma põlve tema kaela peal kuni too lämbus. Kuigi politseinik Derek Chauvinile esitati süüdistus kolmanda astme mõrvas ja teise astme tapmises ning teda ootab ees maksimaalne karistus ehk 35 aastat vabadusekaotust, puhkesid üle terve riigi rahutused, mis ei näi lõppevat. 

Minnesota kuberner Tim Walz teatas laupäeval, et osariik mobiliseerib täielikult rahvuskaardi, mida viimati tehti teise maailmasõja ajal. Minneapolise tänavatel toimunut ohjeldas laupäeva õhtul üle tuhande sõduri, politseiniku ja tuletõrjuja. Teed naaberlinnadesse, ehk osariigi pealinna St Pauli ja Minneapolisesse olid suletud, kehtestati liikumiskeeld ning inimestel soovitati rangelt kodus püsida. 

Minneapolis. Politseinikud protesteerijaid ohjeldamas. Foto: AFP/Scanpix

"Kui oled täna õhtul tänavatel, on asi selge: sa pole koos meiega. Me ei jaga ühiseid väärtusi. Ning kasutame täit väge, et seada paika headus ja õiglus, et see läbi saaks," vahendas Walzi sõnu CBS Minnesota.

Umbes pool tundi pärast liikumiskeelu algust hakkasid sõdurid tänaval protesteerijate suunas laskma pisargaasi ning tulistama kummikuule. Mitmed rahutusel osalenud inimesed läksid laiali, kuid olukord oli märksa pingelisem kui varasematel õhtutel. Korrakaitsjad ei kõhelnud hetkekski, enne kui tulistama hakkasid.

Floydi pere suhtleb avalikult politseiülemaga

Politseiniku poolt tapetud George Floydi pereliikmed suhtlesid esimest korda avalikult Minneapolise politseijaoskonna ülema Medaria Arradondoga.

George Floydi vend Philonise küsis Arradondolt, kas tema vahistaks George'i tapmisega seotud politseinikud ja seaks õigluse jalule. Arradondo teatas, et selline otsus peab tulema maakonnaadvokaadi kaudu.

Arradondo võttis austuse avaldamiseks mütsi peast iga kord, kui ta mõne Floydi pereliikmega suhtles. „Kui vaikdi ja ei sekku, siis oled minu silmis kaasosaline. Minu otsus kõik neli politsinikku vallandada ei põhinenud mingil hieraria küsimuse. Härra Floyd suri meie kätes,“ tunnistas ta.

Suhtluse ajal Philonise'i toetanud advokaat Ben Crump tänas pärast Arrandondot. „Ta oli perekonna suhtes väga austav ja me täname teda selle eest. See perekond on väga suurtes valudes, nad vajavad seda, et need politseinikud vahistatakse.“

Rahutused on kõikjal

Mitmed rahutused on kujunenud vägivaldseteks. Politseiautosid on pandud põlema, erinevad hooned on saanud kannatada, arreteeritud on teiste seas ka ajakirjanikke. Paljud usuvad, et selliseid üleriigilisi rahutusi pole USAs nähtud mitmete aastakümnete jooksul. 

Trump ei ole rahul

President Donald Trump mõistis hukka rüüstajate ja anarhistide tegevuse, kuid tunnistas, et mõistab inimesi, kes Floydi leinavad ja juhtunu tõttu viha ja õudust tunnevad. Riigipea süüdistas olukorra kontrolli alt väljumises Minneapolise linnapead Jacob Frey'd, kes kuulub demokraatlikku parteisse.

"Minneapolises mobiliseeriti rahvuskaart, et nad saaksid teha tööd, millega demokraatlik linnapea hakkama ei saanud. Kui oleks seda kaks päeva varem tehtud, poleks olnud kahjustusi ning politsei peakortereid poleks võetud üle ega rikitud. Rahvuskaart tegi suurepärast tööd. Tegu pole mänguga!" säutsus Trump.

Los Angeleses, kus rahutused vast kõige suuremad, kehtestati liikumiskeeld 20.00st 05.30ni. Mitmeid poode on rüüstatud, kannatada on saanud ka linna kuulsaimad avenüüd Melrose ja Fairfax. Linnapea Eric Garcetti lausus, et viimati koges ta nii rasket olukorda 1992. aastal, kui kohalik politsei peksis läbi mustanahalise Rodney Kingi.

Politseinikud ühinevad protestijatega

Siiski on mõnes linnas näidatud üles ka solidaarsust. Michigani osariigis Flindi linnas otsustas šerif Chris Swanson loobuda oma ametikohustustest ning ühineda protesteerijate marsiga.

Sarnaselt toimisid mitmed politseinikud ka New Jersey's.

Endiselt pole selge, milline saatus ootab intsidendis osalenuid. Kui Floydi tapnud Chauvinile on süüdistus esitatud, siis teised sündmuspaigal viibinud politseinikud on seni sellest pääsenud. Kuid mõistagi on kõik oma ametikohalt vallandatud.

Laupäeval kogunes mõnisada inimest New Yorgis Queensis rahumeeselt protestima, põlvitades tänaval. Ühel hetkel põlvitasid ka protesti jälgivad korrakaitsjad, mis põhjustas vaju juubeldamise ja autodega signaalitamise.

 

Kolmapäeval puhkes uus pahameeletorm märulipolitseinike käitumise üle, kes ei kõhelnud kasutada jõudu selleks, et vabastada park pealinnas Washingtonis, kus president Donald Trump fotograafidele poseerida saaks:

(Reuters/Scanpix)

Samal teemal

05.06.2020
OTSEBLOGI | MÄSSUD AMEERIKAS: toimus George Floydi mälestusteenistus, Trumpi tahetakse kohtusse kaevata
02.06.2020
KARMID MEETMED: Trumpi teekond fotosessioonile vabastati pisargaasi ja šokigranaatidega. Pentagonis muretsetakse presidendi plaanide üle
01.06.2020
MÄSS? Facebooki töötajad pole rahul Zuckerbergi leplikkusega Trumpi suhtes
01.06.2020
Politseinikud ründasid Hollywoodi tähte kumminuiaga

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee