Eesti uudised

Koroonakriisi mõju: Eesti tööstustoodangu maht langes kümnendi tagusele tasemele 

Toimetas Eigo Kaljurand, 30. mai 2020 12:26
"Paarikümne protsendilisi languseid võis tööstustoodangu puhul viimati näha 2009. aastal," kirjutab Statistikaamet (pilt on illustratiivne)Foto: Aldo Luud
Tööstusettevõtted tootsid aprillis 17% vähem toodangut kui eelmisel aastal samal ajal. Kolmest sektorist vähenes toodang kõikides valdkondades, nii töötlevas tööstuses kui ka energeetikas ja mäetööstuses, kirjutab Eesti statistikaamet.

Töötlevas tööstuses toodeti 2019. aasta aprilliga võrreldes 15% vähem toodangut. Enamikes tööstusharudes toimus langus, ulatuslikum vähenemine oli mööblitööstuses (-40%), arvutite ja elektroonikaseadmete tootmises (-27%) ja ehitusmaterjalide tootmises (-25%). Tootmise kasvu võis täheldada kolmel töötleva tööstuse tegevusalal – keemia- ja farmaatsiatoodete ning elektriseadmete toomises, lisaks mäetööstuses kivi kaevandmisel.

Statistikaameti analüütiku Helle Bunderi sõnul mõjutas koroonaviirusest tingitud eriolukord tööstustoodangut aprillis juba märkimisväärselt. „Võrreldes märtsiga on näha paljudel tegevusaladel sügavamat ja laialdasemat suundumust allapoole. Selliseid paarikümne protsendilisi languseid võis tööstustoodangu puhul viimati näha 2009. aastal,“ selgitas Bunder.

Töötleva tööstuse toodangu mahuindeks ja selle trend, jaanuar 2010 – aprill 2020 (2015 = 100) Foto: Statistikaamet / Ekraanitõmmis

Kogu töötleva tööstuse toodangust 64% müüdi välisturule, ekspordi osa müügist oli suurim elektroonika- ja farmaatsiatoodete tootmises. Korrigeerimata andmetel vähenes võrreldes eelmise aastaga toodangu müük ekspordiks 23% ning siseturule 9%.

Sesoonselt korrigeeritud andmete alusel toodeti aprillis võrreldes märtsiga nii tööstuses kokku kui ka töötlevas tööstuses 8% vähem toodangut. Energeetika valdkonnas vähenes võrreldes 2019. aasta aprilliga elektri tootmine 53%.

Samal teemal

29.04.2020
Einar Ellermaa | Me võiks nüüd teha ja osta vähem ja paremaid asju
29.04.2020
Majandus langes esimeses kvartalis 0,7 protsenti