Maailm

Donald Trump lõpetas keset globaalset pandeemiat USA suhted WHOga 

Hindrek Pärg, 29. mai 2020 22:41
Donald TrumpFoto: Reuters/Scanpix
USA president Donald Trump teatas reedel peetud pressikonverentsil, et lõpetab igasuguse suhte Maailma Terviseorganisatsiooniga (WHO). 

Trump teatas 19. mail, et peatab ajutiselt WHO rahastamise, kui nad ei muuda oma käitumist järgmise 30 päeva jooksul. Ometi kõigest 10 päeva hiljem, 29. mail teatas USA president, et USA lõpetab WHO-ga igasuguse suhte ning reedesel pressikonverentsil heitis ette, et organisatsioon ei võtnud vajalikke samme oma tegevuse muutmiseks. 

Samal teemal

"Maailm kannatab Hiina valitsuse tegevuse tõttu. Hiina algatas globaalse pandeemia, mis on tänaseks võtnud rohkem kui 100 000 ameeriklase elu," ütles Trump kümneminutilisel pressikonverentsil, kus ei lasknud ajakirjanikel ühtegi küsimust esitada. 

Trump lisas: "Hiinal on täielik kontroll Maailma Terviseorganisatsiooni üle, panustades iga aasta 40 miljoni dollariga võrreldes USAga, kes maksab iga aasta umbes 450 miljonit. WHO lasi Hiinal maailma koroonaviiruse kohta eksitada. Viirus on võtnud loetamatul hulga elusid ning on tekitatud märkimisväärset majanduslikku kahju." 

USA toetab iga aasta WHO-d umbes 450 miljoni dollariga. Trump lubas reedel, et see summa suunatakse "teistele globaalsetele, kiireloomulistele ning vajalikele ülemaailmsete rahvatervise parendamise pingutustele". 

Analüütikute ja ekspertide hinnangul on WHO ründamine ja Hiina süüdistamine koroonaviiruse levikus Trumpi üritus võtta süü endalt ära ja asetada see kellelegi teisele. USA on pandeemias kõige rohkem pihta saanud riik - koroonaviirus on võtnud rohkem kui 101 000 inimese elu.

Kuigi eksperdid süüdistavad peamiselt just Ameerika presidenti Covid-19 laastavas mõjus riigile, kes veel veebruari lõpus nimetas koroonaviirust "pettuseks" (hoax) ning lubas, et see haigus kaob kohe-kohe ära, siis Trump ja tema kõige suuremad toetajad riigi liidril süüd ei näe ning on tihti alusetult süüdistanud just WHO-d Hiinast tulnud andmete kinnimätsimises ja varjamises. 

Enne Trumpi ähvarduste realiseerimist võrdlesid meditsiinieksperdid WHO-ga suhte lõpetamist akende eemaldamisega lennukist, mis on parasjagu 10 kilomeetri kõrgusel. Eksperdid ütlevad, et otsuse tagajärjed mõjutavad ülemaailmselt vastuhakku nakkushaigustele ning takistavad infoliikumist.

Trump heitis 18. mail WHO-le saadetud kirjas ette, et nad teadlikult represseerisid Hiinast tulevat infot koroonaviiruse tõttu ega näinud piisavalt vaeva, et saada piisavalt aktuaalset informatsiooni. Samuti heidab ta ette, et WHO kuulab liialt Hiina ametivõime ning et Maailma Terviseorganisatsioon oli vastu tema plaanile sulgeda inimeste liikumine USA ja Hiina vahel. BBC tehtud faktikontroll aga lükkas Trumpi väited suures osas ümber. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee