VIHA TÄIS! Donald Trump on võtnud sihikule sotsiaalmeediahiiud. Foto: ZUMA/Scanpix
Toimetas Juhan Mellik, Greete Kõrvits 29. mai 2020 17:27
Ameerika Ühendriikide president Donald Trump allkirjastas täna täitevkorralduse, millega võttis sihikule sotsiaalmeediahiiud nagu Facebook ja Twitter. Esialgu jääb see aga vaid allkirjaks paberil ja kohe mingeid tagajärgi kaasa ei too.

Tüli kerkis üles sel teisipäeval, kui Twitter märkis ühe president Trumpi postituse ära kui „faktikontrolli vajava“. Selles väitis riigipea ilma igasuguste tõenditega, et posti teel hääletamine avab tee valimispettusele. 

Trump reageeris kohemaid, süüdistades sotsiaalmeediahiiglast tsensuuris ning ähvardades kasutada täitevvõimu selle korralekutsumiseks. President teatas, et tema korralduse eesmärgiks on „kaitsta vaba kõne ühe tõsiseima ohu eest, millega see Ameerika ajaloos vastamisi seisnud“.

„Väike käputäis sotsiaalmeediamonopole kontrollib tohutut osa Ameerika Ühendriikide avalikust ning eraviisilisest kommunikatsioonist,“ teatas Trump. „Neil on piiramatu võim tsenseerida, piirata, toimetada, vormida, peita, muuta pea igasugust suhtlust kodanike ning laiema publiku vahel,“ vahendab CNN presidendi pahameelt.

Ekspertide hinnangul katsetab korraldus Valge Maja võimupiire. Mitmete hinnangul võib see olla põhiseadusega vastuolus. „Trump üritab endale võtta võimu kohtutelt ja Kongressilt, et kirjutada ümber juba aastakümneid püsinud seadust,“ kommenteeris demokraadist senaator Ron Wyden. „Ta otsustab seaduslikkuse üle omaenda huvidest lähtuvalt.“

Mida Trumpi korraldus tähendab?

Korraldusel siiski mingit käegakatsutavat, tulemuslikku tulevikku tõenäoliselt pole ning president tunnistas ka ise, et kindlasti ootavad korraldust ees juriidilised heitlused. „Ma pakun, et see pannakse kohtus küsimärgi alla, eks ole?“ lausus Trump. „Aga ma arvan, et meil läheb väga hästi.“

Korralduse tekst toob välja, et sotsiaalmeediafirmade töö ei toimu „heas usus“, vaid filtreerib hoopis ameeriklaste arvamust ning on seetõttu vastuolus rahvale igiomase vaba sõna traditsiooniga. „See praktika on olemuslikult ebaameerikalik ning demokraatiavastane,“ jätkab korraldus. Täpsemalt on presidendil pinnuks silmas sotsiaalvõrgustikke puudutava USA seadusloome kaks aspekti.

Esiteks see, et kui mõni neist ettevõtetest eemaldab postitused, mida peavad laimavaks, vägivaldseks või muul viisil ebasündsaks, ei saa kasutaja, kelle postitus kadus või äramärkimist leidis, selle eest firmat kohtusse kaevata. Teiseks ei saa sotsiaalmeedia firmat, erinevalt traditsioonilisest meediast, neis postitatud avalduste eest reeglina vastutusele võtta. Seadus näeb neid kui foorumeid, otsekui turuplatse, mitte kui sisutootjaid. Ehk et, argumenteerib korraldust pooldav senaator Marco Rubio, „kui nad nüüd otsustasid, et hakkavad kirjastaja kombel võtma endale ka [teksti] toimetaja rolli, siis ei tuleks neid ka enam vastutuse eest kaitsta“.

Reede varahommikul märkis Twitter ära ka presidendi säutsu, milles too ähvardas, et Minneapolise linnas mässajaid võib ees oodata mahalaskmine. Twitter ei võtnud säutsu maha, kuid lisas sellele hoiatuse, et see rikub nende reegleid vägivallale õhutamise osas.

Facebook ja Google teatasid, et presidendi korraldus tekitab kahju nii internetile kui digitaalsele majandusele. „Meie platvormid on andnud jõudu ja häält tervele reale inimestele ja organisatsioonidele tervel poliitikaskaalal, andes neile hääle ning uued kanalid jõudmaks nende publikuni,“ lausus Google`i kõneisik Rita Sciuto. Trumpi süüdistuste järgi on sotsiaalmeediahiiud tegelenud nimme just konservatiivsete vaadete allasurumisega.