Foto on illustreeriv.Foto: Robin Roots
Toimetas Hindrek Pärg 28. mai 2020 20:15
Neljapäevasel linnavolikogu istungil otsustati Tallinnas alates 1. juunist taastata lasteaia kohatasu, mis on opositsiooni arvates kahetsusväärne ja vale samm. 

Eriolukorra alguses otsustati lasteaia kohatastust vabastada kõik vanemad, lisaks toetas linn eralasteasutustes käivate laste vanemaid õppemaksu tasumisel 71 euroga kuu kohta; sama summa maksti lapse vanemale, lapse eestkostjale või asendushooldusteenusel oleva lapse hooldajale.

Neljapäevasel otsustas volikogu aga Keskerakonna saadikute häälte toel taastada kohatasu kõikides Tallinna lasteaedades alates 1. juunist. Ühtlasi otsustati lõpetada ka mittetallinlastele tasuta ühistranspordi kasutamise õigus. 

Linnavalitsuse pressiteates seisis, et eriolukorra lõppemise tõttu ning järk-järgult kaduvate ajutiste piirangute ja linnaelanike tavapärasemaks muutumiste tõttu tehti ettepanek kehtinud soodustused ja toetused lõpetada 1. juunist.

Linnavalitsuse ettepanekus toodi välja ka, et eetmete rakendamine oli põhjendatud eriolukorra ajal, ent praegu, kui ka linna tulud on majanduskriisi tõttu vähenemas, on põhjendatud meetmete kaotamine 1. juunist, vahendas ERR-i uudisteportaal.

Otsusega polnud päri opositsioon. Tallinna linnavolikogu Reformierakonna fraktsiooni esimehe Kristen Michali sõnul on vale ja halb, et Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart taaskehtestas lasteaia kohatasu, kuigi majanduses keerulisemad ajad veel süvenevad.

Reformierakonna pressiteates sõnas Michal, et lasteaia kohatasu kaotamine oli linnavolikogu poolt õige otsus, mis ühe lapsega perele tähendas aastas 854 euro suurust rahalist kokkuhoidu, kahe lasteaias käiva lapsega pere jaoks aga 1708 eurot. “Need on suured summad, millest on peredele palju abi ka heal ajal, rääkimata siis keerulistest aegadest,“ sõnab Michal.

„Lasteaia kohatasu taastamine, eriti praegu, kui kriis majanduses ja sellega kaasnevad raskused seisavad paljudel peredel veel ees, on vale ajastusega samm. Linnavalitsus ei peaks võtma raha peredelt, vaid peaks hoopis üle vaatama oma kulud,” märkis Michal.

Samasugust nördimust väljendasid sotsiaaldemokraadid. “Paar kuud tagasi me pealinna volikoguga otsustasimegi lapsevanemad kohatasust vabastada. See tõi ühe lapse kohta 71,25 eurot kuus kokkuhoidu peredele. Kahe lasteaialapsega peres 142,50 eurot kuus ja 1 710 eurot aastas. Ilmselt üks aegade sügavamaid majanduskriise on alles süvenemas ja nüüd otsustas linnavalitsus, et nad hakkavad seda raha vanematelt nõudma,” ütles SDE fraktsiooni esimees Rainer Vakra.

Ta lisas: “Praegu on aeg, kus tuleb hoolida ja igal võimalusel kaaslinlasi aidata. Kahjuks jäime Tallinna peredest hoolimisega täna vähemusse ning alates juunist peavad nad linnakassasse oma rahakotti kergendama hakkama. Seda ei saa tänases olukorras kuidagi õiglaseks pidada."