Sisuturundus

NAISED „MEESTE“ ERIALADEL avaldavad arvamust: miks on täiesti tavaline, et naine töötab keevitajana või autoerialal?  

Mehaanikakool, 1. juuni 2020, 14:13
Foto: Envato Elements
Mõeldes autoerialadele või näiteks keevitamisele, tekib tavaliselt stamparusaam, et tegemist on meeste jaoks sobilike erialadega. On ju peamiselt nende ametite esindajad mehed. Mehaanikakooli näitel võib aga väita, et asjad on muutumas – üha enam liigub sinna õppima neiusid. Veelgi enam, Mehaanikakoolis õpetab ka kolm naisterahvast. Ning seda vägagi edukalt.

Arvestada tuleb füüsiliselt raske tööga

Ene Pukk on autoerialade juht, kelle osakonnas õpib ligi 300 autoerialade kutseõppurit. Autovaldkonnas on ta töötanud 20 aastat, sellest 13 aastat Amservis ja 7 aastat Mehaanikakoolis. „Silmad säravad, kui näen inimeste poolt vastutustundlikult tehtud tööd, hooldatud ja turvalisi autosid ning rahulolevaid kliente,“ kinnitab ta.

Ene ütleb, et pole nõus sellega, kui ameteid nimetatakse meeste ja naiste töödeks. „Sealjuures pole ju meeste töö selline, et naine ei võiks hakkama saada ja vastupidi. Me oleme loodud erinevateks, looduse vastu ei saa. Kuid inimesed pole loodud šablooni järgi, meie vaimsed ja füüsilised võimekused on erinevad. Jätame kõrvale vähemused, erisused, inimeste käitumuslikud valikud ja keskendume tööle ning töödega seotud valikutele,“ avaldab ta arvamust.

Elukutset valima hakates tuleb hoopis analüüsida enda psühholoogilist ja füüsilist valmisolekut. „Vahet pole, oled mees või naine – oluline on, et tutvuksid sulle meeldiva tööga, kohe hästi lähedalt ja võimalikult põhjalikult. Tee kaasa, proovi, kas saad iseseisvalt hakkama. Oled naine ja soovid töötada autotehnikuna? Palun, oled oodatud õppima,“ räägib Ene.

Samas toonitab ta, et töömaailm on tõsine koht ning tuleb arvestada, et oled võrdne teistega. „Keegi ei tule sulle ulatama Toyota LandCruiseri ratast. Ise pead tõstma suure, umbes 15 kilogrammi kaaluva ratta auto küljest maha ja auto külge tagasi, vahepeal tõstma rehvipinki, sealt maha, siis tasakaalustuse pinki ja sealt maha. Rehvihooajal näiteks 10 korda päevas ja igaühe kohta 4 ratast. Aja peale, sest kliendid ootavad ja aeg on raha. Harju sellega juba õppimise ajal, kui alustad töökojatööde ja ettevõttepraktikaga. Tee trenni, kasvata lihaseid, õpi tööergonoomikat ning saad hakkama,“ jutustab ta.

Spetsialist kiidab Mehaanikakoolis õppivaid naisi, sest nad on eeskujuks kohusetundliku õppimise, töökuse, motiveerituse ja rõõmsameelsuse poolest. „Autovaldkonnas pole ühtegi kutset, mida ei võiks õppida naised, kuid füüsiliselt raske tööga peab arvestama. Autovaldkonna kutsetunnistus loob head eeldused kandideerida erinevatele ametikohtadele, näiteks kliendinõustaja, meister, automüügi konsultant, varuosamüüja, autokaupade müüja, kindlustuse kahjukäsitleja,“ lisab asjatundja.

Naised eristavad värve paremini, seega sobivad nad automaalriks

Ilona Melekhova töötab Mehaanikakoolis automaalri eriala kutseõpetajana. Selle temaatika vastu hakkas ta huvi tundma juba umbes 15aastasena, hiljem läks eriala õppima. „Ma tunnen, et see on minu,“ leiab ta. „Mulle meeldib värvida autosid, meeldib näha lõpptulemust, kus vanast roostetanud autost tekib ilus ja särav sõiduk, millega on meeldiv sõita. Auto valikul pöörab inimene alati esmajärjekorras tähelepanu selle välimusele ja mul on hea meel, et minu võimuses on teha auto selliseks, et ta oleks tähelepanu väärt.“

Ilona mõtiskleb, et tema eriala ei ole ainult meeste töö. „Vastupidi, minu arvates võiks automaalri eriala nimetada pigem naiste spetsialiteediks. Naised näevad paremini värve, naiste käed tunnevad paremini ebatasasusi ja saavad hulga efektiivsemalt aru, mida peab erinevates olukordades tegema. Naised teevad oma tööd korralikumalt ja hoolikamalt,“ argumenteerib ta.

Kui keegi aga ütleb Ilonale, et ta on meeste erialal, teatab naine, et see on igaühe enda seisukoht. „Minu arvamus – ma valisin üpris keerulise eriala, nõus, kuid jagada erialad naiste ja meeste omadeks, on rumalus. Kui tihti võib näha meest juuksurina või maniküürina, ja see on õige, sest mees tajub paremini, mis naisele sobib. Samuti on mul tuttavad mehed tööl naiste pesu- ja riidepoodides ning kui ausalt öelda, siis nende konsultatsioonid on minu jaoks olnud alati kasulikud,“ seletab ta.

Ilona avaldab arvamust, et praegusel raskel ajal on hea, kui tütarlaps oskab kõike ise teha. „Mees kui tugi – see on hea, kuid tekib olukordi, kus peab lootma ainult iseendale. Meie koolis õpetatakse hästi tasustavaid erialasid koos lisateadmistega, mida tulevikus vaja läheb ning mida rohkem sa oskad, seda kergem on sul edaspidi elus. Kui sa oskad midagi kätega teha, on see sinu garantii, et ei jää leivatüki ja rahata,“ jutustab ta.

Miks minnakse meesjuuksuri juurde, kuid naine ei või raudteerööpaid panna?

Tatjana Karaganova õppis kooliajal muuhulgas balletti, kuid ametiks valis hoopistükkis keevituse. Tänaseks on ta Mehaanikakoolis keevituse eriala kutseõpetaja.

„Minu sõber, kes juba õppis keevitusinseneriks, ütles, et ma võiks sama tegema hakata. Et see on väga huvitav ja romantiline. Keevitamine kosmoses ja keevitamine vee all. Õppida oli mul lihtne, lõpetasin kooli kiituskirjaga,“ meenutab Tatjana.

Tatjana on elu jooksul koolitanud umbes 1000 keevitajat, kellest paljud töötavad tänaseks välismaal. „Loomulikult on meie töös palju erinevaid emotsioone. Kui sinu juurde tulevad õpilased, kes õppisid 20-30 aastat tagasi... ikka veel mäletavad mind! Näitavad oma telefonist pilte erinevatest keevitusõmblustest ning kui keerulisi asju on nad keevitanud. Kuidas tunned uhkust selle üle, kui õpilased võidavad rahvusvahelisi võistlusi ja saavad eksamitel 100%! Siis saad aru, et ei kulutanud asjatult jõudu ja närve,“ mõtiskleb Tatjana.

Tatjana on rõõmus selle üle, et naiste ja meeste töödeks jaotamine on üldiselt vähenema hakanud. „Mina lähen meeleldi meesjuuksuri juurde, aga arvatakse, et naine ei peaks raudteerööpaid panema. Naine oranžis vestis tegemas ehitustöid, seda peetakse nonsensiks. Et las raske töö jääda meestele,“ tõdeb ta.

Üldiselt kutsub Tatjana aga Mehaanikakooli õppima tüdrukuid, kes on tehnikaga sinapeal ning kel on matemaatilist taipu. „Ja tüdrukud, kes ei karda tuld. Leek põleb ilusasti,“ lisab ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee