Eesti uudised

Looduses liikujad hoiavad iga aastaga rohkem ümbritsevat rohelust korras ja prügivabalt 

Johanna-Kadri Kuusk, 28. mai 2020, 14:45
Viru raba matkaradaFoto: Stanislav Moshkov
Koroonakriis ja selle käigus suletud meelelahutuspaigad panid paljusid matkaradade ja lõkkeplatside poole vaatama. On hea uudis, et looduses liikujad on hakanud aina rohkem end ümritsevat korras hoidma ja jätavad endast aina vähem prügi maha.

RMK külastuskorraldusosakonna juhataja Marge Rammo sõnul sai kevadine hooaeg planeeritust kuu aega varem alguse. „Eriolukorra esimesel nädalalõpul oli looduses kõige rohkem inimesi. Inimestel oli segadus, et kuhu ma nüüd lähen kui kinod, muuseumid ja muud kohad kinni. Siis leidsid metsa tee ka need inimesed, kes ei olenud seal varem palju käinud. Kui nüüd läbi kahe kuu vaadata, siis eriolukorra lõpupoole külastus tasapisi normaliseerus ja läks kevadise hooaja tavalisele tasemele,“ sõnas ta ja lisas, et loodusesse meelitasid ka ilusad ilmad. 

Tavaline kevadhooaja algus on mai esimestel päevadel.

Kui rääkida prügist, siis esimesel eriolukorra nädalal kasvas looduses käijate arvuga ka hüppeliselt prügi hulk. „Meil on konkreetsed prügigraafikud, mis põhinevad meie külastusseire andmetele. Märtsis ja Aprillis ei ole meie prügikonteinereid veel sellise tihedusega nagu nad olid suvel. Samas prügi kogused olid nagu südasuvel. Seda ei tekitanud ainult loodusesse liikuma tulnud inimesid vaid ka need kes eriolukorras suvilates käisid ja tegid ajatäiteks seal suurpuhastust või remonti,“ tunnistas Rammo ja lisas, et mõne aja pärast said nad prügigraafikuga järjele.

Samuti muutis jäätmevedu hirm koroonaviiruse leviku ees. „ üüd eriolukorraga oli meie vahtide töö palju aeglasem, sest nad pidid kasutama isikukaitsevahendeid. Prügi eemaldamisel pidi ka olema ettevaatlik, eeldusega, et seal võib olla viirusega taskurätikuid ja muud,“ selgitas Rammo.

Rammo kiitis seda, et suuremat prügi pildumist ei olnud. Pigem vastupidi. Viimaste aastate lõikes on RMK radadele ja prügikastidesse jäetava prahi hulk vähenenud. „Me tegeleme ju kogu aeg prügi kampaaniaga, et kõik, mis jaksad tuua, jaksad ka kaasa võtta. On ka eraldi looduses liikuja juhised, mida me jagame. Nüüd plaanime isegi tekitama prügi sorteerimise punkte,“ rääkis ta. Rammo sõnul on põhiosa nendest, kes metsades ja rabades aasta jooksul 2,5 miljont külastust teevad, mõistlikud ja loodust väärtustavad inimesed.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee