Maailm

Artikkel ilmus 28. mail, täiendatud 29. mail.

USA välisminister Pompeo: Hongkong pole enam Hiinast autonoomne 

Toimetas Aare Kartau, Greete Kõrvits, 29. mai 2020, 22:04
USA välisminister Mike Pompeo seadis Hongkongi erikohtlemise kahtluse alla.Foto: AP/Scanpix
Ameerika Ühendriikide välisminister Mike Pompeo teatas USA kongressile, et Hongkong ei vasta Hiina uue julgeolekuseaduse eelnõu tõttu enam erikohtlemise tingimustele. „Arvestades kohapealseid fakte, ei saa ükski mõistlik inimene praegu väita, et Hongkong säilitab Hiinast suure autonoomia,“ sõnas Pompeo. See võib tähendada, et Ameerika ei kohtleks Hongkongi enam kuidagi Mandri-Hiinast teisiti. Reedel kinnitas USA plaane Hongkongi eristaatuse eemaldamiseks ka president Trump.

Pompeo väljaütlemine võib Hongkongi kui kaubandusliku sõlmpunkti staatust oluliselt mõjutada, kirjutab BBC. Tõenäoliselt vihastab see ka Pekingit, kes kasutab tehingutes muu maailmaga Hongkongi n-ö vahemehena.

Samal teemal

Avalduse ajendiks oli Hiina keskvalitsuse soov kehtestada Hongkongis vastuoluline uus julgeolekuseadus, võtmata arvesse Hongkongi kohaliku võimu arvamust. Pompeo arvates on julgeolekuseadus järjekordne samm, mis kahjustab rängalt Hongkongi autonoomiat ja vabadusi.

Seni andsid USA seadused Hongkongile eristaatuse. See meede garanteerib territooriumile soodsad kaubandustingimused, kuid pärineb ajast, kui Hongkong oli veel Briti koloonia. Alates eelmisest aastast on eristaatuse omapäraseks tingimuseks olnud see, et USA välisminister peab regulaarselt tõendama, et Hongkong säilitab Mandri-Hiinast piisava autonoomia.

Staatuse kaotamine tähendab, et USA kohtleb Hongkongi samamoodi kui Hiinat. See võib seada ohtu USA ja Hongkongi miljardeid dollareid hõlmava kaubavahetuse ja kahjustaks ka Mandri-Hiinat, kellele Hongkong on eelmainitud vahemehe rollis väga kasulik.

Hongkongi demokraatiameelsed elanikud näevad seda võimalusena Hiinal käsi väänata. „Kurb, ent vajalik,“ kuulutab Hong Kong Free Pressi artikli pealkiri. Vahetult pärast Pompeo deklaratsiooni kutsus kohalik aktivist Joshua Wong ka teisi USA, Euroopa ja Aasia liidreid Ameerika välisministri juhiseid järgima, juhul kui uus julgeolekuseadus kehtestatakse.

„Kui seadus rakendub, samastub Hongkong Hiina autoritaarse režiimiga – nii õigusriigi kui ka inimõiguste kaitse mõttes,“ hoiatas Wong, kelle sõnul tekitaks julgeolekuseadus Hongkongi emigrantidele ja investoritele tohutut kahju

.„See otsus ei valmista mulle vähimatki rõõmu,“ kommenteeris Pompeo oma avaldust.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee