VÄHENÕUDLIK MÄNGUASI: Väikese näpurulaga on sama keeruline sõitma õppida kui pärisrulaga, selles saab igaüks veenduda, kes endale kümme sentimeetrit pika ning kaks ja pool sentimeetrit laia mänguasja ostab. Harjutada saab sellega aga igal pool - laua serval, põrandal, kapi peal - asfaltteid näpurula ei vaja. (Mati Hiis)

“Näpurula on selline väike ja mõnus. Mingeid luumurde sellega ei tule,” põhjendab koolipoiss Kaido Kukk,12, näpurula eelistamist pärisrulale. Kaido on oma uude harrastusse nakatanud ka klassivennad.

Mis on näpurula? Suure rula väike vend. See on täpselt samasugune nagu tavaline rula, ainult mitu korda väiksem, umbes 10 sentimeetri pikkune. Ka näpurulal on rambid ja rööpad, mille peal sõidetakse ja igasugu trikke tehakse. Aga mitte jalgadel, vaid kahe või kolme näpu abil. Milles trikk seisneb? Näppude peale ei saa ju kukkuda, nagu suure rulaga. Tõsi, kukkuda ei saa, ent näpurula idee seisneb samuti gravitatsioonijõuga mängimisel. Katsu sa näpurula niimoodi õhku lükata, et pöidlaga alt kinni ei haara, aga et rula püsiks õhus näppude all nagu liimitud! Esimesel proovimisel küll välja ei tule. Ja teisel ka mitte.

Peeti tobedaks asjaks

“Alguses harjutasin niimoodi, et tõukasin rula õhku ja pöörasin käe ümber, nii et rula jäi näpuotstele rattad ülespidi lebama,” meenutab Reaalkooli 6b klaasi poiss Kaido lihtsamaid harjutusi, “mul tahtis ka pöial alguses rula alt kinni haarata. Päris mitu kuud läks enne, kui hakkas midagi välja tulema.”

Kaido oli klassis esimene, kes rula ostis: “Kõik vaatasid, mis tobe asi see on,” meenutab Kaido. “Aga kui ma näpurula selgeks õppisin, siis hakkas klassikaaslastelegi meeldima ning nad ostsid endale ka.” Nüüd harjutavad vahetundides rulasõitu mitu Kaido klassivenda, aga tüdrukud rulaga ei mängi: “Nad vaatavad, et poisid on jälle mänguasjadega mängima hakanud ja naeravad. Tüdrukud teevad aga mingid omi asju, millest mina üldse aru ei saa. Lolle kirju kirjutavad - ma armastan seda ja seda. Ja mobiilid on neil, nendega nad hüppavad,” ei pea Kaido omakorda tüdrukute harrastusi miskiks.

Eestis on näpurulasõit üsna uus harrastus, aga mujal maailmas on see levinud ja korraldatakse isegi meistrivõistlusi. “Uurisin, kas Eestis ka võistlusi korraldatakse, aga selgus, et veel mitte,” teab Kaido. Ta on end aga proovile pannud: “Ühel netileheküljel saab hinnata kümnetärnisüsteemis, kui hästi sa sõita oskad. Panin endale 6-7 tärni.”

Äraseletatult tähendab see, et Kaido oskab rulaga ollie’it hüpata (ollie on kõige tavalisem hüpe - vaata skeemi), slide’i (hüpe servale või rööbastele), kickflipi, backflipi (keerulised trikiga hüpped - toim.).

Alati ei tule aga kõik hüpped välja. “Vahel lähen päris vihaseks. Kümme korda hüppan hästi, siis käin korra kuskil ära, söömas näiteks. Tulen tagasi ja mitte miski ei tule välja,” kirub Kaido.

Aga sellegipoolest on Kaido ja rula lahutamatud: “Sõidan peaaegu iga päev. Kui lähen paariks päevaks kuhugi ära, on rula põhiline asi, mille kohe kaasa võtan.”

Fingerboardi saamislugu

Kui Kaido sõbraga koos aasta tagasi “Ski & Surfhouse” poes ringi kolades riiulitelt väikese rula avastas, ei olnud ta veel uuest mänguasjast midagi kuulnud. Hiljem kuulis ta, et näpurula leiutas üks väike poiss, kes omameisterdatud mänguasja mingisse firmasse viis. Hoopis teise versiooni kohaselt arenes näpurula - inglise keeles fingerboard - võtmehoidjast, mis kujutas väikest rula ja kellelgi tuli idee hakata laual ollie’sid hüppama.

Põhireeglid

Sa ei tohi näpurula alt kinni hoida (nt. pöidlaga).

Rula peab juhtima vähemalt kahe, kõige rohkem kolme näpuga.

Hüppelt maandudes peaksid näpud korralikult rula peal olema.

LISAD: Näpurula leiutamine tõi endaga kaasa täiesti iseseisva harrastustemaailma: nüüd on peale väikerula olemas ka minilainelaud, lumelaud, minijalgratas jne. “Eestis pole kahjuks veel rampe (teate küll, need kausikujulised rennid, milles rulameistrid harjutavad - toim.) müügil,” kurdab Kaido.

HINNAD: näpurula on Eestis müügil mitmes kohas ja väga erinevate hindadega: originaal (see, mis Kaidol on) maksab 190 krooni, samas võib rula osta ka 60 krooni, Kadaka turult isegi 10 krooni eest.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis