Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 26. mai 2020 20:56
Costa Rica muutis esimese Kesk-Ameerika riigina seaduslikuks samasooliste paaride abielud. Esimesena kiirustasid võimalust kasutama Alexandra ja Dunia (pildil).

Kahe daami abielu sõlmimisest sai üleriigiline telesõu. See oli osa televisoonis üle kantud kolmetunnisest erisaatest, mis kõneles abieluvõrdsusest. BBC kirjutab, et tseremoonia leidis aset vahetult pärast keskööd – Costa Rica seadustas samast soost paaride abielud alates 26. maist. Vastu hommikut korraldasid oma tseremooniad veel mitu kannatamatut paari, kes ei mallanud enam oodata. Abielude legaliseerimist oli oodata juba mõnd aega, pärast seda, kui riigikohus 2018. aastal otsustas, et gei- ja lesbipaaride abielude keelamine on põhiseadusevastane.

Mõned Mehhiko osariigid lubavad samast soost paaridel samuti abielluda, ent Costa Rica on esimene riik Kesk-Ameerikas, kes selle tervikuna seadustas. Sellele olid avalikult vastu mõned poliitikud ning mitmed usuliikumised.

Alexandra ja Dunia ütlesid oma jah-sõnad küll otse-eetris ning fotokaamerate klõpsimise saatel, kuid siiski suhteliselt väikesel tseremoonial. Nii on ka kõigi teiste esimeste uute abielupaaridega. Costa Rica võib neil küll lubada abielluda, ent koroonapandeemia tõttu ei tohi nad seda teha suure peo ja pillerkaariga.

Naiste pidu jäi kohaletulnute arvu poolest tagasihoidlikuks, ent pulmatort sai ikka lahti lõigatud. Foto: AFP/Scanpix