Juhtkiri

Juhtkiri | Kaugõppe karjuvad kitsaskohad 

ohtuleht.ee, 26. mai 2020, 18:19
Paari nädala pärast algav suvevaheaeg on nii mõneski peres küllap palavamalt oodatud kui varasematel aastatel, sest kooliaasta raskus ei ole rõhunud üksnes lapsi, vaid senisest enam ka nende vanemaid.

Peredes, kus ühel või mõlemal vanemal jätkub kaugtöö tegemise võimalus, jääb ära isegi iga-aastane peavalu, kas algklassilaps saab pikal tööpäeval üksi kodus hakkama. Vaheaja saabumisega langeb ära ka vajadus end korraga kontoritöötaja ja koduõpetaja rollidesse jagada.

Lastevanemate märgatav väsimus distantsõppest räägib aga sellest, et laste õpetamise põhiraskus on langenud just neile ja õpetajatel on paljudel juhtudel olnud vaid suunav-kontrolliv roll. Loodetavasti on see kogemus tekitanud vanemates samas uue arusaama õpetajatöö raskusest. Tõsi, leidub neidki peresid, kelle jaoks on uus elukorraldus olnud üksnes meeltmööda, sest koostöö kooliga sujub ja näiteks lapse sõidutamise arvelt hoitakse tublisti aega kokku.

Koolide erinev kaugõppe korraldamise võimekus – näiteks interaktiivsete, veebipõhiste lahenduste kasutamise usinus võib sõltuda õpetajaskonna ealisest koosseisust, – polekski nii murettekitav, kui kõikidel õpilastel oleks võrdselt toetav ja utsitav kodune võrgustik.

Kuna aga hinnanguliselt 1500 üldhariduskooli õpilast on õppetööst üldse kõrvale jäänud, näitab, et nii see paraku pole. Kas vähem äärmuslike juhtumite korral on mai keskpaigast toimunud järeleaitamistunnid andnud soovitud tulemuse, selgub aga alles sügisel, kui taastub normaalne õppetöö.

Peab olema valmis ka olukorraks, kui tuleb uus viiruselaine ja ollakse sunnitud õpilased taas kaugõppele saatma – kas haridustöötajad jäävad kõige magusamal puhkuste ajal suvetööle, et valmistada ette õppematerjale ja kriisiplaane? Näiteks on just vanemate klasside õpilased tundnud puudust järele vaadatavatest videoloengutest, ning pole mingit põhjust, miks peaks sellise materjali koostamisega tegelema iga kool eraldi.

Kuniks kaugõpe pole kontaktõppega päris võrdväärne, tuleb küsida sedagi, kas õpilasi ei suunatud kevadel mitu kuud kestnud kaugõppele hoopis liiga kergekäeliselt. Kui sügisel tuvastatakse juhtumisi Tallinna kesklinna koolis viirusega nakatunu, kas siis peavad koju jääma ka Võru kooli õpilased, ja vastupidi?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee