Maailm

TAANDUMINE? Vene palgasõdurid lahkuvad Liibüast 

Toimetas Juhan Mellik, 26. mai 2020 15:49
Vene õhutõrjesüsteem Pantsir Liibüas. Alles äsja on see langenud valitsusvägefe kätte. Foto: ZUMA/Scanpix
Sajad Liibüa sõjapealiku kindral Khalifa Haftari heaks võitlevad vene palgasõdurid on hakanud tunnistajate sõnul piirkonnast tagasi tõmbama.

Uudised venelaste lahkumisest saabuvad oludes, kus kindral Haftari pea aasta aega kestnud püüdlused rahvusvaheliselt tunnustatud valitsuse käes oleva pealinna Tripoli hõivamiseks pole kandnud vilja.

„Sõjaväe kaubalennuk Antonov-32 maandus Bani Walidi lennujaamas, et hakata pihta Tripoli lõunaosast põgenenud Wagneri palgasõdurite evakueerimisega,“ tsiteerib AFP valitsusvägede Twitteri-kontot. Wagner on president Vladimir Putinile lähedaseks peetav palgasõdurite armee, mis pälvinud tähelepanu ka oma tegevusega Ukrainas.

Riigist lahkuvate venelaste täpne sihtpunkt on teadmata. Türgi ajaleht Hurriyet tsiteerib Bani Walidi linnapead Salem Alaywani, et kokku lendas minema kolm lennukitäit venelasi.

Eelmisel kuul kinnitasid ÜRO eksperdid avalikult, et Wagneri võitlejad osalevad lahingutes kindral Haftari poolel. Kreml on samal ajal eitanud igasugust seotust Liibüaga.

Nii Suurbritannia kui Ameerika Ühendriigid ärgitasid maikuu hakul lõpetama Venemaad oma osalust kodusõjas. „Wagner Grupi tegevus muudab olukorda keerulisemaks ning pikendab Liibüa rahva kannatusi,“ lausus Jonathan Allen, brittide saadik ÜROs.

Türgi soomusmasin Liibüas. Foto: AFP/Scanpix

Türgi poolt toetatud Liibüa Ühtsusvalitsus, mille käes on pealinn Tripoli, on viimastel nädalatel saavutanud mitmeid suuri võitusid – seda peamiselt tänu oma ülekaalule õhus. Türgi on tunnistanud, et on aidanud võitlejaid vaatluslennukite ning sõjaliste nõuandjatega.