Tööinspektsioon. Foto: Stanislav Moškov
Kristjan Väli 25. mai 2020 18:21
Tööinspektsioonile on võõrtööjõuga seotud töövaidlusavaldusi esitatud tänavu 139 korda. Rahvuste kohta amet eraldi infot ei kogu, ent töötaja aadressiks on märgitud Ukraina 18 juhul.

Tööinspektsioon (TI) kogub ka võõrtööjõu kohta infot. Tänavu on ligemale viie kuu jooksul nende poole pöördutud 139 korda, probleemidega töötaja aadresiks on märgitud Ukraina 18 juhul. Võõrtööjõust on probleeme enamasti ehitajate ja veoautojuhtidega. Põllumajandusvaldkonnas töötavad võõrtöölised pole sel aastal tööinspektsiooni poole pöördunud ühtegi korda. Pöördumise põhjuseks on peamiselt probleemid töötasuga või töölepingusuhte tuvastamisega.

Maksu- ja tolliameti maksuauditi osakonna valdkonna juht Oscar Õun ütleb, et eraldi statistikat, kui palju maksurikkumisi on seotud ukrainlastega, nad ei tee. „Peamine murekoht maksude tasumise vaates on välismaalaste lühiajalise töötamise puhul nõutava palgakriteeriumi mittetäitmine, samuti töötamise vormistamine lähetustena, millega üritatakse näiliku teenuse osutamisega (näiteks Poola varifirmalt) vältida Eestis tööjõumaksude tasumist,“ selgitab Õun. 

Illegaalsele välistööjõule on makstud ka ümbrikupalka, kuid see on kogu tööturust pisku. Õuna sõnul määras MTA 2019. aastal 212 ettevõttele, kus oli välismaiseid töötajaid, juurde 356 000 eurot makse. „Näiteks ehitussektoris oleme 2019. aastal kontrollinud 1882 isiku töötamist ja nende hulgas on tuvastatud 34 rikkumist (ehk 1,8%), mis on seotud mitteresidentidega,“ räägib Õun. „Seega ei ole Eestis registreerimata tööjõu puhul peamine probleem seotud välismaalastest töötajatega, vaid meie enda kohaliku tööjõuga,“ lisab ta. 

Samal teemal

Kommentaarid  (3)

milles asi? 26. mai 2020 08:39
Igasugused kontrollid on ametis selleks, et oleks lihtsalt mugav töökoht. Kui on vaja kellelegi koht kätte näidata, siis leitakse paragrahv, muid kohustusi pole. Oleme nii avatud ja sallivad, et seadusi täitma ei pea. Välja arvatud need, kellele seadused kehtivad, need võime kasvõi surnuks menetleda.
Tööinspektsioon võiks tööle hakata ja töötajate kaitsele asuda mitte 25. mai 2020 21:53
Tööinspektsioon ei saagi rikkumisi avastada kui ta neid ei kontrolli. Kui ehitusel töötab üle kümne vene keeles rääkiva töölise, kes tulevad tööle hommikul kell 7, lahkuvad sõltuvalt päevast kas kell 7, 10 või südaööl, puhkepäevi neil pole, riigipühi pole , seda, et töötatakse 300 tundi nädalas, see pole ukrainlasest renditöölise puhul ju rikkumine. Isegi Ida-Virumaa venelane läheb nädalavahetuseks koju.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS