Poliitika

KAS VALITSUS LARISTAB? Riigieelarve erikomisjoni juht Jürgen Ligi: kriisi ajaks olid reservid juba suuresti ammendatud (2)

Johanna-Kadri Kuusk, 25. mai 2020 13:15
Jürgen LigiFoto: Jörgen Norkroos
Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon arutas esmaspäeval avalikul istungil Riigikontrolli ülevaadetest tulenevalt, milline on olnud riigijuhtide eelarvepoliitika ning kas on peetud kinni riigieelarve seadusega sõnastatud põhimõtetest. Istungi alguses teatas Jürgen Ligi, et rahandusminister end siiski näole ei anna.

Samal teemal

Komisjoni esimehe Jürgen Ligi sõnul on Riigikontrolli ülevaade väga tähenduslik, kuna aastatel 2017-2020 on eelarvete otsused on olnud Eesti jaoks harjumuspärtult ettevaatamatud. “Oleksime ka koroonakriisiks palju paremini valmis olnud, kui poleks hea majanduskasvu ajaks planeerinud elamist minevikus loodud reservide arvel,“ ütles Ligi. „Rahanduse alustõed naeruvääristati kui dogmad, aga Riigikontroll rõhutab nad üle nagu mantra, et headel aegadel tuleb valmistuda halbadest, mis jäi paraku tegemata. Kriisi ajaks olid reservid juba suuresti ammendatud ja riik sügavalt võlgades nii Töötukassa, Haigekassa kui haiglate ees.”

Tänase arutelu aluseks on Riigikontrolli ülevaade „Ülevaade rahandusprognoosi ja -seirega seotud riskidest riigi eelarvepoliitikas“, mille eesmärk oli selgitada, kas ja millised riskid riigi majandus- ja rahandusprognoosi koostamises ning riigieelarve tulude ja kulude seires võivad pärssida valitsuse kaalutletud eelarveotsuste tegemist.

Riigikontrolli ülevaatest selgub, et riik pole märganud oma rahakotis toimuvaid ülekulusid enne, kui need on juba päris suured ja midagi enam teha ei anna.

Istungile on kutsutud rahandusminister Martin Helme, riigikontrolör Janar Holm, eelarvenõukogu liige ja Riigikontrolli peakontrolör Märt Loite ning teised Rahandusministeeriumi ja Riigikontrolli ameti esindajad.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee