Maailm

Kim Jong-un ilmus pärast mitmenädalast eemalolekut taas avalikkuse ette 

Toimetas Aare Kartau, 25. mai 2020 10:55
Kim Jong-un paistab olevat pühapäeval avaldatud fotol täie tervise juures.Foto: EPA/Scanpix
Põhja-Korea liider Kim Jong-un võõrustas hiljuti kohtumist, kus arutati riigi tuumavõimekusega seotud küsimusi. Pühapäeval avaldati riiklikus meedias materjalid teadmata ajal toimunud koosolekust. Sellega lõppes Kimi ligi kolm nädalat kestnud eemalolek avalikkuse eest. Põhja-Korea diktaatori eelmine „kadumine“ tekitas ülemaailmseid spekulatsioone tema tervise kohta.

Töölispartei sõjalise keskkomitee kohtumisel arutasid Põhja-Korea kõrgemad ametnikud riigi tuumajõududega seotud küsimusi, vahendab Reuters. Teadaolevalt räägiti eelkõige meetmetest, millega tugevdada Põhja-Korea relvajõudusid. Riiklik uudisteagentuur KCNA kirjeldas, et arutleti ka võimaluste üle, kuidas „usaldusväärselt kontrollida ja ohjeldada aktuaalseid suuremaid ja väiksemaid sõjalisi ohte vaenulike vägede poolt“.

Samal teemal

Kohtumine oli seotud ka Ameerika Ühendriikide ja Põhja-Korea vaheliste tuumakõneluste peatumisega. Hiina valitsuse kõrgem diplomaat Wang Yi avaldas pühapäeval lootust, et USA ja Põhja-Korea suudavad võimalikult kiiresti olulise dialoogi taastada ega kaota eelnevalt suure vaevaga saavutatud edusamme.

Põhja-Korea lubadus tuumavõimekust suurendada langeb kokku teatega, et USA võib peagi korraldada täiemahulise tuumakatsetuse, millesarnane toimus viimati 1992. aastal. „Washingtonis tahetakse sellist sammu kaaluda, et survestada Venemaad ja Hiinat parandama relvastuskontrolliga seotud kohustuste täitmist,“ sõnas Soulis rahvusvahelisi uuringuid õpetav Leif-Eric Easley, kelle sõnul võib selline käik pakkuda Pyongyangile võimalust järgmiseks provokatsiooniks.

Kim on viimase kahe kuu jooksul teinud ebaharilikult vähe avalikke esinemisi. See on tõenäoliselt seotud Covid-19 levikuga, ehkki Põhja-Korea võimud väidavad siiani, et riigis pole tuvastatud ühtegi nakatunut. Lõuna-Korea luureagentuurid kahtlustavad, et haiguspuhangu esinemist ei saa põhjanaabrite juures kuidagi välistada. Valitseva Töölispartei ametnikud kandsid Kimi saabudes piduliku tervituse ajal kaitsemaske, ent koosoleku ajaks otsustati need eemaldada. 

Samal teemal

08.04.2020
Rodman meenutas pöörast söömaaega Kim Jong-uni seltsis: olime täis nagu sead ja siis hakkas ta karaoket laulma
06.04.2020
Lõuna-Korea luure: Kim Jong-un ei käinudki südameoperatsioonil!
03.04.2020
Põhja-Korea liider ikkagi käis südamelõikusel?
02.04.2020
Põhja-Korea meedia avaldas fotod väidetavalt taas avalikkuse ette ilmunud Kim Jong-unist