Eesti uudised

Kui turvaline on veebipõhine lõpueksam?

„Siin on 150 eurot, tee minu eest ülikooli lõpueksam ära!“ 

Kristiina Tilk, 24. mai 2020 18:50
LOODAVAD: Kõrgkoolid loodavad, et tudengitel on eetilised põhimõtted,  millele tuginedes sooritab igaüks oma lõpueksami ise, kuid garantiid sellele anda ei saa. Foto: Erakogu
Koroonakriisist tingitud eriolukorra ajal internetti kolinud õppetöö muutis tänavuste lõpetajate jaoks palju: põhikoolitunnistus antakse näppu aastahinnete alusel, gümnaasiumis on eksamid vabatahtlikud ning ülikoolid pakuvad teatud ainete puhul võimalust sooritada lõputöö digitaalselt. Selgub, et ülikoolidel pole ühtset põhimõtet, kuidas vältida akadeemilist petturlust, suuresti tuginetakse lootusele, et eksamitegijad lähtuvad eetilistest põhimõtetest ja teevad igaüks oma töö ise.

Tartu ülikooli õppeprorektor Aune Valk ütleb, et veebieksamite puhul on laias laastus kaks valikut. Esimene soovitus on teha eksam, kus kõrvalise abi ja materjalide kasutamine on lubatud. See on eksam, mis hindab teemast aru saamist ja mõtlemisoskust ning kus puuduvad lihtsad õiged vastused. „Eksameid saab teha ka suuliselt ja siis pole mahategemine võimalik,“ märgib Valk. Teine võimalus on kasutada erinevaid tarkvaraprogramme. Tartu ülikooli üks plaanidest on võtta kasutusse Safe Exam Browser, mis lukustab ekraani ega luba seal muid tegevusi.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

18.04.2020
Uus asi: tuhanded noored tegid gümnaasiumi sisseastumistestid oma kodulaua taga
08.04.2020
KAVAL SKEEM! Koroonakriis aitab kooli pooleli jätnud õppuritel lõputunnistuse hõlpsamalt kätte saada