Juhtkiri

Juhtkiri | Eesti kooli uus võimalus 

Ohtuleht.ee, 24. mai 2020, 19:45
Foto: Tiina Kõrtsini
Kui koos koraanakriisi algusega toimus koolides üleminek e-õppele vaid ühepäevase etteteatamisega, siis nüüd on küsimus, kas kriisi möödudes pöördub õppimine muutusteta vanadele rööbastele tagasi või on mõistlik kriisikogemust kasutada senise koolikorralduse kaasajastamiseks. Positiivseimaks kogemuseks on mõistagi tõdemus, et elu ei jäänudki seisma, vaid kolis lihtsalt klassiruumist internetti. Pigem võiks küsida, miks pole varem e-õppevormi keegi üritanudki proovida siinses e-riigis?

Kuid koos ootamatu kogemusega tekkis kindlasti ka neid õpilasi ja õpetajaid, kellele uus distantsõppe korraldus isegi meeldis. Põhjuseid meeldimiseks võib olla palju: kellel ei lase suurkooli kära keskenduda, kes säästab mitu tundi koolimineku aega jne. Võimalusi koolitöö muutmiseks on seega erinevaid. Võib teha näiteks ühe koduõppe päeva nädalas. Proportsioonid võivad olla ka teised - kergemaid aineid õpitakse näiteks üle interneti, matemaatikat ja keemiat seletatakse aga koolimajas. 

Samas võib kool jagada ka paralleelklassid sama põhimõte järgi – soovijad käiksid iga päev koolis, koduõppe eelistajad õpiksid aga e-klassis. Viimane võimaldaks Eesti koolis õppida ka kõigil neil, kelle pered elavad või töötavad muudes maades üle ilma. Eesti-siseselt oleks asjal ka haridus- ja regionaalpoliitiline mõõde, kui eliitkoolis võiks õppida ükskõik millises Eesti punktis elades. Kes kardab, et jääb kooli vaimust ilma, võib valida füüsilise kooliskäimise variandi.

Vastuseis muutustele võib tulla koolide mugavusest, kui ollakse harjunud kõiki ühe vitsaga lööma ja tugevama õigusega oma tingimusi dikteerima. Muutuste vajaduse määrab ka nõudlus. Seega on nii õpilastel kui nende vanemail põhjust koolile selgelt teada anda, milliseid uusi töövorme edaspidigi näha tahetakse.

Pealegi ei tea me, kas ja millal koroona järgmine laine uuesti üle maailma käib. Nii võib reaalsuseks osutuda olukord, kus 2+2 reegli tõttu mahuvadki kooliklassi vaid pooled õpilased ja polegi muud võimalust, kui ülejäänud on koduõppel. Pole mõtet rajada lootusi üksnes sellele, et 1.septembrist läheb elu käima suurte ühisaktuste ja sumiseva koolimajaga. Algul väga ajutisena tundunud distantsõpe ongi uus reaalsus, tulnud selleks, et jääda.    

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee