Maasikad.Foto: Aldo Luud
Ohtuleht.ee 24. mai 2020 12:51
Tänases Tre Raadio saates "Räägime asjast" arutasid rahandusminister Martin Helme ning EKRE esimees ja siseminister Mart Helme võõrtööjõu vajalikkuse ja hädas olevate maasikakasvatajate probleemi. Mehed on ühel nõul – võõrtööjõudu me ei vaja. Marjad pole nende sõnul üldsegi eestlaste jaoks strateegiline toiduaine, milleta me hakkama ei saaks.

„Ukrainlaste maaletoojad õõnestavad Eesti rahvusriiki. Võtavad ära võimaluse Eesti majandusel muutuda moodsaks, tugevaks, pressivad alla siinsete inimeste palka,“ loetles Martin Helme põhjuseid, miks mitte mingil juhul ei tohiks me võõrtööjõudu oma riiki maasikapõldudele lubada.

Lisaks meenutas ta, et Ukrainast ja Valgevenest soovitav võõrtööjõud võib Eestis ohustada meie rahva tervist ja tuua riikis uusi koroonapuhanguid. Ministri sõnul on just neis riikides koroonaviiruse olukord Euroopas kõige hullem.

Mart Helme lisas, et kõigele lisaks need riigid ka valetavad ja varjavad nakatunute numbreid. „Tervishoiusüsteem lonkab seal kõiki nelja jalga. See on käpuli maas,“ hoiatas Mart Helme.

Martin Helme sõnul on arusaamatu, miks kriisates nõutakse maasikapõldudele võõrtööjõudu. Tema sõnul näitavad numbrid, et maasikakasvatajad moodustavad meie põllumajandusest kõigest väga väikese sektori.

„Enamik maasikakasvatajaid ei näita, et neil oleks ka hooajaliselt palju töötajaid. Tööjõumaksud on väga väikesed, et mitte öelda – olematud,“ kirjeldas Martin Helme, kuidas võõrtööjõudu kasutatakse illegaalselt ega maksta makse.

Isa ja poeg arutasid, et vaeseid võõrtöölisi sunnitakse orjatööle.

Mõlemad nõustusid, et 19. sajandist pärineva töökultuuriga ei lähegi ükski eestlane põllule.

Martin Helme sõnul on ka arusaamatu, et miks meie maasikakasvatajad ei taha investeerida masinatesse, mis aitaks marjadega toimetada.

Mart Helme rääkis ka loo, kuidas ta abikaasa Moonika Helme sai reedel kõne inimeselt, kes tahtis küll maasikapõllule tööle minna, aga maasikasvataja oli ei öelnud. See maasikakasvataja nimelt ei tahtvat eestlasi põllule, vaid ootab ukrainlasi.

„Ükski maasikakasvataja ei vastuta selle eest, kui koroona tuuakse tagasi ja peame jälle riigi kinni panema. Aga meie vastutame,“ on Mart Helme resoluutne. Martin Helme sõnul on selle kõige taga kindel soov maainimest EKRE vastu pöörata. 

Mart Helme sõnul pole maasikad ja ka muud marjad aga üldse strateegiline toiduaine.