Juhtkiri

Juhtkiri | Piiranguteta elu naasmine 

Ohtuleht.ee, 22. mai 2020, 18:12
Piirangute kehtestamine oludes, kus võimuliidul oli selleks viirusehirmus elava rahva kõrge toetus, on osutunud oluliselt lihtsamaks kui nendest samadest piirangutest loobumine. Asjata ei räägi opositsioon eriolukorra lõpu vähesest mõtestatusest, kui valitsuse segaseid otsuseid on teravalt kritiseerida võtnud isegi Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart, kes kuulub eriolukorda juhtinud peaministri Jüri Ratasega samasse erakonda.

Tõepoolest – pikisilmi oodatud kriisist väljumise kava on mõne nädalaga saanud suhteliselt kasutuks dokumendiks, kui seni kava lõpus olnud leevendused, mida oodati alles suve lõpuks, on valitsuse otsustega jõudnud nädalate või isegi päevade kaugusesse. Viimati lisandus luba korraldada alates 1. juunist kõiki väiksemaid avalikke üritusi (sisetingimustes kuni 50 inimesega ja väljas 100 inimese osavõtul) ning alkoholimüügi taastumine eriolukorraeelsel kujul. Loomulikult ei tähenda see, et kooskõlas teadusnõukoguga langetatud otsused poleks asjakohased, isegi kui puudu jääb selgitustest, miks otsustati just nii ja mitte teisiti. Näiteks on Õhtulehtki tähelepanu juhtinud, et juunikuine avalike ürituste keeld, kui see tähendab väiksemate kogukonnajaanitulede ja koolilõpuaktuste ärajäämist, on vastuolus suurürituste lubamisega 1. juulist. See ei ole koht, kus paberis näpuga järge ajada, kuigi valitsusel oleks küllap lihtsam teha kõike täpselt etteantud plaani järgi.

Leevendused toovad kaasa ka uusi murekohti – haiguslaine võimalik naasmine on neist kõige tõsisem – näiteks oli 2 + 2 reeglist kinnipidamise tagamine oluliselt lihtsam, kui polnud eriti kohti ega põhjust suuremateks kogunemisteks. Nüüd, kui on, tuleb teha reeglist kinnipidamise kontrollimiseks suuremaid pingutusi. Või otsustada, et seegi piirang on ajale jalgu jäänud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee