Maailm

Martin Helme: Euroopa Liit üritab rahapesuvastase võitluse egiidi all luua uue euroagentuuri ning võtta riikidelt otsustusõigust ära

EI MINGIT UURIMIST! Eesti seisab vastu euroliidu rahapesuvõitluse plaanile (1)

Toimetas Juhan Mellik, Hindrek Pärg, 22. mai 2020, 10:56
Rahandusminister Martin Helme. Foto: Martin Ahven
Plaanid tõsta Euroopa Liidu võimekust rahapesuvastases võitluses põrkasid vastu müüri – vastuseisu avaldasid riigid, keda on hiljuti raputanud suuremad rahapesuskandaalid, nende seas ka Eesti.

Allikad ütlesid Reutersile, et järelevalve tugevdamine finantssektoris tõusis päevakorda pärast seda, kui skandaalid Eestis, Maltal, Lätis ja Küprosel tõestasid – riigisisestel kontrollinstitutsioonidel napib rahapesu vastu võitlemiseks jõudu.

Samal teemal

Euroopa Komisjoni aseesimees, endine Läti peaminister Valdis Dombrovskis on hoidunud pakkumast seadusmuudatusi, kuid esitas mai hakul ettepanekud selleks, kuidas võidelda finantskuritegude vastu. Ühe mõttena võiks rahvuslikud institutsioonid anda osa oma võimust üle üleliidulisele valvemehhanismile.

Teisipäeval suletud uste taga toimunud videokonverentsil liikmesriikide rahandusministrite vahel seisid mõttele vastu aga Eesti, Ungari ja Tšehhi ministrid. Allikad ei reetnud küll, millega kolm riiki oma vastuseisu põhjendasid.

Reuters kirjutab, et Eesti on olnud ühe Euroopa suurima rahepesuskandaali keskmes, mis sai alguse aastal 2017, kui lahvatas uurimine Danske panga suhtes. Kahtluse alla sattus 200 miljardit eurot – summa, mis ületab Eesti majanduse aastase kogutoodangu kümnekordselt.

Samamoodi on kahtlaste tehingutega sattunud rambivalgusesse ka Ungari ja Tšehhi.

Martin Helme: Euroopa Liit üritab rahapesuvastase võitluse egiidi all luua uue euroagentuuri ning võtta riikidelt otsustusõigust ära

Rahandusminister Martin Helme (EKRE) nimetab Reutersi artiklit libauudiseks. "Eesti meedia on üles noppinud Reutersi uudise, mis on tõenäoliselt alguse saanud rahulolematute Brüsseli ametnike infost ja mis püüab jätta muljet, nagu oleks Eesti koos Ungari ja Tšehhiga vastu Euroopa Liidu plaanile tugevdada rahapesuvastast võitlust. Tegemist on muidugi ülimalt tendentsliku, et mitte öelda libauudisega," kirjutab Helme sotsiaalmeedias.

Ministri sõnul tegeleb tänane valitsus rahapesuvastase võitlusega sisulisemalt ja jõulisemalt kui ükski varasem võimukoalitsioon. "Toetame ka tervet hulka ettepanekuid, mis on välja käidud euroliidu riikide vahel rahapesuvastase infovahetuse ja koostöö parandamiseks," sõnab Helme. 

EKRE esindaja sõnul aga soovib Euroopa Liit saada endale rohkem võimu: "See tähendab, et soovitakse ka rahapesuvastase võitluse egiidi all luua uus euroagentuur ning võtta liikmesriikidest selle kätte tervet hulka otsustusõigust, regulatsiooni kehtestamise võimu ja aruandluse kohustust. Seda ma ei toeta ja hakka ka toetama. Elu on näidanud, et otsustamise ja regulatsiooni ära andmine kõrgemale ja kaugemale ei ole sugugi parim viis lahendada probleeme. Seega, Brüsseli poolt välja käidud rahapesuvastase võitluse tõhustamise plaanile oleme vastu ainult ühes aspektis ja see on küsimus suveräänsusest ning subsidiaarsusest, mitte rahapesust." 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee