LaborFoto: Rauno Volmar / Ekspress Meedia
Toimetas Johanna-Kadri Kuusk 22. mai 2020 07:25
Reedel algab Tartu Ülikooli korraldatud koroonaviiruse levimuse uuringu kolmas laine, mille käigus saavad uuringus osalemise kutse 3100 täisealist eestimaalast. Seekord on eesmärk hinnata eriolukorra piirangute leevendamise mõju viiruse levikule.

Terviseameti andmed näitavad, et Eestis lisandub endiselt iga päev uusi koroonaviirusesse nakatunuid. Nende seas on ka asümptomaatilisi inimesi, kes on enese teadmata viiruse edasikandjad. Koroonaviiruse seireuuringu juhi, Tartu Ülikooli peremeditsiini professori Ruth Kalda sõnul tuleb viiruse levimust rahvastikus endiselt jälgida, kuna piirangute leevendamise järel võivad inimesed käituda ettevaatamatult ning seada sellega ohtu väga paljusid. „Kui viirus pääseb taas levima, ei pruugi järgnevaid leevendusmeetmeid tulla. Levimusuuring annab meile võimaluse märgata varakult võimalikku uut puhangut,“ sõnas Kalda.

Rahvastikuregistri andmetele tuginedes juhuvalimisse sattunud inimesed saavad uuringufirmalt Emor kas elektronposti või SMS-i teel uuringus osalemise kutse. Osalemine on kõigile kutse saajatele vabatahtlik ning küsitlusele vastamiseks ja sellele järgnevaks testimiseks on aega viis päeva. Andmete analüüsimise järel esitab Tartu Ülikool uuringu tulemused Vabariigi Valitsusele.

Kuna uuringu eesmärk on saada teada, milline on koroonaviiruse levimus just praegusel ajal ja kuidas see pilt muutub uuringuperioodi jooksul, on võimalikult tõeste andmete saamiseks oodatud osalema ka need uuringukutse saajad, kes on juba varem testimas käinud. Uuringuga selgitatakse koroonaviiruse levik välja nii viirusinfektsiooni tunnustega kui ka sümptomiteta elanike seas.

Uuringu kaks eelmist lainet toimusid kõikide eriolukorra piirangute kehtimise ajal ja näitasid viiruse madalat levimust. Seni on juhuvalimi alusel intervjueeritud 6024 ja testitud 4908 täisealist elanikku. Testimisel on tuvastatud 12 koroonaviiruse suhtes positiivset, kellest seitsmel oli viirus diagnoositud enne uuringu tegemist; neist kuus olid juba tervenenud.

Koroonaviiruse levimuse uuringust leiab täpsema info Tartu Ülikooli veebilehelt.