Maailm

Lisatud välisminister Reinsalu kommentaar

Trump plaanib avatud taeva leppest lahkuda 

Toimetas Greete Kõrvits, 21. mai 2020 19:12
Foto: AP/Scanpix
USA valitsusametnikud andsid teada, et president Trump (pildil) kavatseb reedel teatada Venemaa riigipeale Vladimir Putinile, et Ühendriigid lahkuvad nn avatud taeva lepingust (ingl k Open Skies Treaty).

Lepe on osa OSCE (Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni) riikide julgeolekust. Selle põhimõte on ühtaegu nii vastastikune usaldus, kuid samas ka heidutus ja seire, mille käigus toimuvad vaatluslennud. Sellega on liitunud 34 riiki, sh Eesti ja Venemaa. Nii USA kui Venemaa on ammu süüdistanud, et kumbki rikub leppe tingimusi, mis on väidetavalt ka Trumpi otsuse ajendiks. Seda oli aimata juba ammu, möödunud aasta oktoobris mõistis USA esindajatekoja väliskomisjon selle etteruttavalt hukka. New York Times kirjutab, et tõenäoliselt kavatseb Trump loobuda ka Venemaa ja USA vahel sõlmitud lepingust New START.

Samal teemal

Avatud taeva lepingust lahkub USA tõenäoliselt kuue kuu jooksul.

Avatud taeva leping allkirjastati 1992. aastal Helsingis ning kehtib alates 2002. aastast. Sellele tuginedes on liikmesriikides toimunud üle 1500 lennu, kuigi nii Ameerika kui Venemaa on mõnes piirkonnas, näiteks USA Hawaii saarestikus seadnud piiranguid, millest tulenevad ka eelmainitud süüdistused leppe rikkumises.

Eesti välisminister Urmas Reinsalu nõustub USA süüdistustega Venemaa suunal. „USA lepingust lahkumine on ajendanud Venemaa poolt lepingu korduvast rikkumisest, näiteks on piiratud vaatluslende Kaliningradis, aga ka okupeeritud Gruusia territooriumite läheduses. USA samm on igati mõistetav,“ seisab ministri kommentaaris. „Kui Venemaa [6 kuu jooksul] loobub lepingu rikkumisest, võib USA oma otsust veel muuta,“ loodab Reinsalu ning kutsub Veneaamd üles ameeriklaste esile toodud probleeme tõsiselt võtma. Reinsalu märgib ka, et USA ei kutsu teisi riike üles lepingut lõpetama – vähemalt hetkel ei survesta suurvõim väiksemaid enda eeskuju järgima.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee