Juhtkiri

Juhtkiri | Võimuliidu tööjõukeeld ohustab toidujulgeolekut 

Ohtuleht.ee, 21. mai 2020 18:54
Viirusekriis on toonud kaasa vastuolulise olukorra, kus valitsus toetab majandust laiemalt, aga ka ohustatumaid sektoreid suurte summadega, kuid samal ajal on põllumajandus silmitsi eeskätt tööjõukriisist tingitud probleemidega. Kui maasikasaak hakkab valmima, kuid pole kedagi, kes selle ära koristaks, siis on kasvataja jaoks tegu eksistentsiaalse küsimusega – olla või mitte olla. Kuid maasikate kõrval on ju vaja ka ülejäänu maha istutada ja hiljem ära koristada, kartuli ja kapsani välja.

Muidugi oleks väga lihtne, kui kõik töö kaotanud põllumajandusse siirduksid. Et aga eestlane koliks suurtootja lähedale elama, tuleks talle head palka maksta ja tagada korralik eluase. Lähedal peab olema ka kool, lasteaed, bussiühendus ehk kõik need asjad, mis senise regionaalpoliitika tulemusel on maalt kadunud. Elada saaks hooaja vältel kodust eemal ajutisel pinnalgi, nagu seda teevad ukrainlased, kes teenivad siin kodumaaga võrreldes mitu korda kõrgemat palka. Kui aga kodumaisele maasikakorjajale maksta 3000 eurot kuus, siis milline saaks olema maasika hind, mis on niigi olnud välismaisest poole kallim?

Kuid tööjõud, kes võinuks maale tööle minna, siirduvad piiride taasavanedes Soome suuremat palka teenima. Kui riik on meie oma tööjõu lahkumiseks avatud, kuid välistööjõu sisenemiseks suletud, siis ongi tulemuseks tööjõu defitsiit. Et töö aga vajab tegemist, siis tekivadki mõtted ajateenijate, õpilaste ja tudengite põllule saatmisest.

Ei aita ka viitamine töötute kõrgele arvule, sest kontorirahvas ega oskustöölisedki pruugi sobida tänapäeva põllumajandusse. Sarnast olukorda on kogenud EKREgi, kui riigi suurima parteina oldi korduvalt hädas oma arvukate liikmete seast kasvõi mõne ministriks sobiliku isiku leidmisega. Paradoksaalsel kombel on põllumehed välistööjõukeeluga hätta jätnud EKRE põllumeeste partei Rahvaliidu järeltulija. 

Vaevalt saab Eestigi muudmoodi hakkama kui ülejäänud Euroopa põllumajandus, kus kasutatakse hooajatöödel odavamate riikide tööjõudu. Sama tehti isegi sõjaeelses Eestis poolakaid kasutades. Praegu ohustab võimuliit meie toidujulgeolekut, andes eelise välistoodangu positsioonide tugevnemiseks siinsel turul, kui oma põllumees on sunnitud pillid kotti panema.