Poliitika

KOALITSIOON ON OTSUSTANUD! ERJK kihvad kistakse välja enne jaanipäeva! 

Viljar Voog, 21. mai 2020, 17:40
Kas riigikontroll hakkab jälgima erakondade rahastust ja ei tohi seda teha rohkem kui kolme aasta taha minevikku?Foto: Stanislav Moškov
Riigikogu põhiseaduskomisjon arutas neljapäevasel erakorralisel istungil erakondade rahastamise järelevalve komisjoni ülesannete üle andmist riigikontrollile. Juba 1. juunil läheb seaduseelnõu parlamendi suurde saali esimeseks lugemiseks ja vastu loodetakse see võtta enne jaanipäeva.

„Rulliti ikka täiega üle. Täna oli isegi suur töövõit see, et muudatusettepanekuteks ei pandud nelja tööpäeva vaid tavapärane kümme. See meil õnnestus kuidagi ära veenda. Aga neil on koalitsioonis kiire. Põhiseaduskomisjoni esimees ei öelnud põhjust, miks neil kiire on, aga ta ütles, et on kiire,“ ütles sotsist komisjoni aseesimees Lauri Läänemets.

Samal teemal

„Ma ei ole öelnud, et koalitsioonil on kiire. Ma lihtsalt avaldasin arvamust, et on aeg lauda tühjemaks teha. Menetluses on nii palju asju, sügis tuleb peale – võiks olla vähem asju laual,“ kommenteeris esimees Paul Puustusmaa (EKRE) ise.

„Puustusmaa ei varjanud, et koalitsioon on otsustanud,“ nentis reformierakondlane Jürgen Ligi, et Puustusmaa kiirustamist otseselt ei tunnistanud. Samas ei jäta astutud sammud selles suurt kahtlust: „Mingi käki nad tahavad kiirendatud korras keerata. Muudatusettepanekute tähtajaks – kuigi seal on suur põhiseaduslik vaidlus taga – tahtsid suruda neli päeva. See õnneks ei läinud läbi.“

Riigikogu saalis on eelnõu esimene lugemine nüüd kavas 1. juunil ja Läänemetsa sõnul surub kolmikliit selgelt, et jaanipäevaks ehk enne riigikogu suvepausile minekut, oleks see vastu võetud. Tema hinnangul on küsimus Keskerakonna kohal rippuvas kohtuasjas, kus on üleval üle miljoni euro suurune nõue erakonna väidetavalt varjatud rahastamises.

„Kui see eelnõu sügisesse jääb, võib juhtuda, et kohus otsustab, et ERJK-l on õigus ja Keskerakond peab selle üle miljoni eurose summa ära maksma. Kõik see kiirustamine käib praegu selle nimel, et päästa Keskerakonda,“ esitas Läänemets oma nägemuse.

Ometi jääb isegi kiiruga vastu võetud – ja kõik koalitsioonipartnerid lükkavad tagasi väite, et asja tehakse kiirustades – seaduse puhul õhku küsimus, kas president kuulutab selle välja. Probleem peitub selles, et erakondade rahastamise järelevalve tahetakse viia riigikontrolli alla – selle funktsioone määrab aga põhiseadus.

Endine õiguskantsler Allar Jõks selgitas sel nädalal Eesti Päevalehes avaldatud arvamusloos, et riigikohus on seadnud väga selged piirid, kuidas saab riigikontrollile uusi kohustusi seada. „Riigikohtu arvates peavad lisaülesanded 1) olema omased riigikontrollile kui sõltumatut majanduskontrolli teostavale organile, 2) lisaülesanded ei tohi kahjustada riigikontrolli põhiülesande täitmist, ja 3) peavad esinema kaalukad põhjused riigikontrollile lisaülesannete andmiseks,“ kirjutas Jõks ja lisas, et tema hinnangul pole ERJK likvideerimisega täidetud ühtegi neist tingimustest.

„Suure tõenäosusega president läheb seda [riigikohtusse] kontrollima,“ ennustas ka Läänemets, et riigipea ei kuulutaks seadusemuudatust välja. Nii tema kui ka Ligi väitel juhtis opositsioon Jõksi väidetele tähelepanu, kuid valitsusparteist õiguskomisjoni liikmetel ja eelnõud tutvustanud Kert Kingol (EKRE) puudus soov teemat arutada.

Ligi sõnul tunnistasid Puustusmaa ja Kingo mõlemad, et neil ERJKle etteheited puuduvad. Samas ütles EKRE esimees Mart Helme valitsuse pressikonverentsil, et etteheiteid on küll ja veel ning ERJK on oma võimupiire ületanud.

Kas eelnõu läbib riigikogus kolm lugemist enne suvist istungite pausi, komisjoni juht ennustada ei soovinud. „Plaanidega on nii, et sina teed plaane ja jumal naerab. Eks näis,“ ütles Puustusmaa.

Mis on ERJK?

Erakondade rahastamise järelevalve komisjoni ülesandeks on kontrollida erakonna, valimisliidu ja üksikkandidaadi tegevuse vastavust erakonnaseaduses sätestatud nõuetele. Näiteks on ERJK nõudnud raha munitsipaalpoliitikutelt, kes liiga agaralt figureerinud maksumaksja raha eest välja antavates linnalehtedes. Kõik vastavad kohtuasjad on ERJK alati võitnud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee