Juhtkiri

Juhtkiri | Võimuliit kardab rahaasjade uurimist 

Ohtuleht.ee, 20. mai 2020, 18:31
Võimuliidu soov kaotada ära erakondade rahastamise järelevalve komisjon ei tundugi nii ootamatu, kui arvestada, et peaministrierakonda võib ähvardada enam kui miljoni euro suurune nõue koos kõigi sellest tulenevate tagajärgedega. Seetõttu paistab kihk tülikas komisjon sootuks likvideerida üsna loogiline. 

Ühtpidi võib mõista soovi visata peegel katki, kui sealt vastu vaatav pilt ei meeldi. Aga kui võimuerakonnad saavad kogemuse, et sel kergel moel võib keerulisi probleeme lihtsalt lahendada, siis kas sama soov ei või tekkida ka kohtute puhul – kui kohtuotsus ei meeldi, siis saadame kohtu laiali ja komplekteerime uue ja meeldivama? Sellisel juhul oleks Eesti minemas Poola teed ning ERJK likvideerimine on sel teel esimene alarmeeriv samm.

Erinevalt ERJK menetluse all olnud poliitikutest pole avalikkusel ERJK töö kohta etteheiteid. Vastupidi – selguse toomine erakondade rahaasjadesse on olnud hädavajalik. Olnuks parteide rahaasjad korras, siis poleks ju igapäevakäibesse tulnud sellised väljendid nagu prillikivi, kilekott, ämma kapp, r-hooldus, idarahaskandaal jt. Milleks siis lammutada komisjoni, mis töötab efektiivselt? Töö kvaliteedile annab hinnangu asjaolu, et komisjon pole ühtegi kohtuasja kaotanud.

Kuna peaminister Jüri Ratase sõnul vajab järelevalve kvaliteet tõstmist, siis millise kriteeriumi järgi seda hinnata või millest on seni vajaka olnud? Kindlasti häirib Keskerakonda komisjoni pidev tegelemine nende rahaprobleemidega ning seetõttu mitte ainult negatiivses meediapildis olemine, vaid ka võlgade klaarimine ja lisaraha leidmise vajadus. Et miljoninõue tähendaks Keskerakonnale kabelimatsu, siis parem juba anda ise kabelimats komisjonile?

Komisjoni ülesannete panemine riigikontrolli kohustuseks tähendab õhukesele jääle minekut, kui varasemast minevikust meenutada, kuidas Allar Jõksi ei valitud teiseks tähtajaks õiguskantsleri ametisse, kuna ta hakkas oma ametitegevusega parteisid häirima; uuemast ajast hoiatab EKRE pidevalt erakondlikule tahtele vastu töötavaid ametnikke. Nii võib mõista, miks riigikontrolli juht pole poliitilisest lisaülesandest sugugi vaimustuses.

Nii võiks komisjoni saatuse jutuks võtta uuesti ehk alles siis, kui on selgeks saanud, mida komisjon on seni valesti teinud ja millised on konkreetsed ettepanekud valede asjade parandamiseks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee