Juhtkiri

Juhtkiri | Kas linnud lõpetavad unistuse Rail Balticust? 

Ohtuleht.ee, 19. mai 2020, 19:31
Riigikogu äsjase otsuse kohta saab vaid öelda, et iseenesest on hea, kui palju kirgi tekitanud Rail Balticu rajamine ka kohtuinstantsidest läbi käib. See aitab välistada kahtlused, et raudteed rajatakse kuidagi poolsalaja, avalikust arvamusest ja kohalikest kogukondadest üle sõites, nende huvisid kaalumata või neid üleüldse ehitusest teavitamata. Mitme kohtuastme läbimine näitab, et kõiki legaalseid vahendeid kasutades on võimalik sättida raudtee rajamine õiguslikult kindlale alusele.

Riigikohtu otsus tühistas Rail Balticu planeeringu Pärnumaal kolmel trassilõigul, kuna ei selgitatud välja trassi mõju samas asuvale linnualale. Tavainimesele võib näida küll tähenärimisena, et kõnealusel juhul ei piisanud Natura eelhindamisest, vaid kohtu meelest oleks vaja olnud põhjalikku hindamist. Enamik inimestest pole sealsest linnualast ilmselt kuulnudki, kuid nii nagu trassiäärsetel elanikel on õigus oma huvide kaitsele, nii tuleb õigusriigis arvesse võtta ka tiivuliste asukate eluõigust. 

Aga nagu öeldud, ehitustööde juriidiliselt kindel alus hoiab ära tagantjärele protsessimised ja süüdistused. Ainus probleem mitme kohtuastme läbimisel on paratamatu ajakulu, kuid peaasi, et ettevalmistus- ja ehitustöid poleks hiljem võimalik hakata erinevate kohtuprotsessidega torpedeerima. Ses mõttes on isegi parem ja odavam, kui kohus jõuab oma sõna öelda enne kopa maasse löömist.

Kivi lendab aga riigihalduse ministri kapsaaeda, kuna ta poleks tohtinud planeeringut ilma linnuala hindamata kinnitada. Poliitikute puhul kehtib meil poliitiline vastutus, kellele aga saata arve ministri tegemata töö või hooletusega kaasneva rahalise kulu eest? Sest maksnud on kohtupidamine ja tuleb teha uus hindamine, rääkimata ajakulust.

Lõpliku otsuse tegemine jääb kohtu hinnangul nüüd valitsusele, kes peab hindamise järel ütlema, kas raudtee rajamine kahjustaks lindude huve sellisel määral, et kiirraudteest tuleks sootuks loobuda. Poliitilise otsuse puhul ei pruugi aga juriidilistel argumentidel olla eelist emotsionaalsete ees. Seda eriti olukorras, kus võimuliidu häälekaim erakond on esinenud jõuliste avaldustega Rail Balticu vastu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee