Maailm

IGAKS JUHUKS: Trump hakkas võtma kinnitamata toimega koroonarohtu 

Toimetas Greete Kõrvits, 19. mai 2020 17:28
Profülaktika mõttes ei tohiks president, kelle süda pole päris korras, seda rohtu küll võtta.Foto: AFP/Scanpix
USA president Donald Trump teatas, et asus võtma hüdroksüklorokviini, malaariaravimit, mille mõju Covid-19 vastu on küll tõestamata, ent mis vahepeal lõi maailmas laineid kui võimalik koroonaravim.

President rahustas ameeriklasi, et ta pole haigestunud, vaid võtab rohtu igaks juhuks, profülaktika mõttes. Täpselt pole teada, kui kaua ta seda tarbinud on. Algul sõnas ta, et juba mõni nädal, hiljem aga et viimased poolteist nädalat. Igal juhul kasutab ta ravimit igapäevaselt.

Teadlased ei kinnita veel, et hüdroksüklorokviini toime koroonaviiruse ning sellest põhjustatud kopsuhaiguse Covid-19 vastu oleks edukas ning selle, nagu ka iga muu ravimi lihtsalt n-ö igaks juhuks võtmine võib kahjulik olla. Isegi eluohtlik. President Trumpi aga tõendite puudus ei häiri: „Minu tõestus on järgmine: ma saan selle kohta igasugu positiivseid telefonikõnesid.“ Ta sõnas, et konsulteeris Valge Maja peaarstiga, kuid näib, et ravikuuri soovitajaks polnud tohter, vaid president ise, kes tahaks väga promoda hüdroksüklorokviini kui koroonaravimit. Ei saa välistada ka poliitilise kasu aspekti: president, kes ravib koroonat kõlab üsna uhkelt. „Ma küsisin [arstilt], et mis ta arvab. Tema vastas: „Noh, kui te seda tahate“,“ kirjeldab Trump.

Ehkki Trump möönab, et pole ravimi toimes kindel, usub ta, et kahju sellest ei ole. See pole siiski päris tõsi, sest hüdroksüklorokviin võib kahjustada südant ning presidendi viimasest arstikontrollist, mille tulemused on avalikud, selgub, et tema süda ei ole päris terve (kuigi tema probleem pole tõsine, kui võtta kolesterooliravimit ning evida liikuvat eluviisi, kirjutab CNN).

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee