Sisuturundus

Terrass on suvel meie maapealne paradiis – aga kuidas selle eest õigesti hoolitseda? 

Tikkurila, 19. mai 2020 17:19
Foto: Mikko Ryhänen
Saabumas on meist enamike lemmik aeg aastast, soe suvi! Kauni ilma nautimiseks ei ole isegi vaja kodust kaugele minna – ülimõnus on istuda hubasel terrassil või rõdul, rüübata kohvi, lugeda raamatut või ajalehte ning nautida kaunist päeva. Kõlab nagu paradiis, kas pole?

Selleks, et saaksime oma terrassist või kinni ehitamata rõdust piisavalt kaua rõõmu tunda, tuleb tema eest hoolitseda. Aeg-ajalt harja või lapiga üle tõmbamine ei ole kahjuks piisav. Õuemööblit ja terrassi tuleks värskendada iga aasta või kahe tagant. Tihedamat hoolitsust vajavad päikesepoolsemad terrassid, sest päike pleegitab õli kiiremini ära.

Kui tegemist on uue puidust terrassimaterjaliga, mis on varem tehases immutatud, siis esimesel aastal ei pea seda õlitama. Põhjus on selles, et õli ei saa piisavalt puitu imenduda, sest selle poorid on immutusainet täis. Võib juhtuda, et õli jääb pinnale liiga paksu kihina, nätskena ja hakata kooruma.

Foto: Mikko Auerniitty

Enne õlitama hakkamist tuleks üle vaadata puidu seisukord. Kui puit on pehkinud ja lõhenenud, oleks mõistlik hoopis kahjustunud lauad välja vahetada. Tihti lõpeb see uue terrassi ehitamisega.

Millest alustada?

Nagu eelpool mainitud, terrassi või rõdu luua või harjaga pühkimine ei eemalda mustust nii põhjalikult kui vaja oleks. Et saada korralikult mustusest, puudelt langenud õietolmust, samblast ja vana töötluse jääkidest lahti, tuleks seda pesta. Terrassi pesemiseks on vaja spetsiaalselt pesuainet – hea variant on näiteks Tikkurila Terassi- ja Kalustepesu. Puhastusaine avab puidu poorid ning muudab terrassi hallist helepruuniks. Sellise eeltöötluse puhul pääseb puiduõli sügavamale puitu ja pikendab viimistlusõli iga märgatavalt.

Enne vesilahuse pinnale kandmist tasub terrass kergelt märjaks teha. See ennetab vahendi liiga kiiret kuivamist. Lase vesilahusel mõjuda 15-30 minutit ning seejärel hõõru harjaga ja loputa vooliku või survepesuriga. Kindlasti väldi liiga suurt survet, sest see võib teha rohkem kahju kui kasu. Kui oled jätnud terrassi mitmel aastal puhastamata, siis valmistu veidi suuremaks nühkimiseks – seda on lihtsam teha tugevama harjaga.

Foto: Martti Järvi

Kui puit on kuivanud, tuleks vajadusel lihvida üles tõusnud puidukiud ja muud karedad kohad. Lihvimistolm eemalda harja või niiske lapiga.

Kui terrass on pesuvahendist kuivanud, saab umbes järgmisel päeval õlitama hakata. Tikkurila terrassiõlisid on saadaval vee- ja lahustipõhiseid, valmistoonidena (pruun, must ja hall) ning ka toonitavatena (umbes 40 värvitooni). Kõik Tikkurila terrassiõlid sisaldavad UV-kiirguse vastaseid kaitseaineid. Veepõhise terrassiõli Tikkurila Valtti Plus Terassiöljy koostises on peale UV-kaitseainete ka spetsiaalseid värvipigmente, mis imenduvad sügavale puitu ja kaitsevad seda veelgi paremini niiskuse, pleekimise ning pragunemise eest. Toon püsib kaua ning on sügav ja intensiivne. Veepõhiste õlidega on meeldivam töötada, sest pind kuivab kiiremini ja tööde lõppedes on mugavam ka töövahendeid puhastada. Samas on palju ka nn lahustipõhiste õlide usku tarbijaid.

Oluline on teada sedagi, et Tikkurila terrassiõlid võib otse pinnale kanda ja need ei vaja eelnevat kruntimist.

Enne õlitama hakkamist ja ka töö ajal tuleb õli korralikult läbi segada, sest muidu võib tulemus jääda laiguline.

Väiksema terrassi, mööbli või terrassilaudade vahede õlitamiseks sobib spetsiaalne Anza terrassipintsel (75 ja 120 mm). See mahutab eriti hästi õli, jätab ühtlase õhukese õlikihi ja mida saab kasutada koos pikendusvarrega.

Suurema pinna puhul kasuta aga Anza uut kaks ühes terrassipatja, millega saab töö kordades kiiremini ja mugavamalt tehtud kui pintsliga õlitades. Komplektis on ka lihvtald. Terrassipadi mahutab palju õli, jätab ühtlase õhukese õlikihi ja katab korraga kaks terrassilauda. Õlitamine terrassipadjaga on võrreldav mopiga põranda pesemisega. Liikuda tuleks paari laua kaupa pikisuunas lõpuni, et ei tekiks üleminekukohti. 

Tihti jääb ka pärast õlitamist pinnale üleliigset õli, mis ei taha hästi imenduda. See tuleb 10-15 minuti pärast lapiga ära pühkida, sest muidu kuivab õliloik pinnal ära ja jääb naksuma.

Samuti on tähtis korralikult üle õlitada terrassilaua saetud otsad, kust vesi pääseb lihtsamini puitu ja hakkab seda kahjustama. Vajadusel õlita pintsliga üle terrassilaua vahed.

Kogu õlitamise protsessi muudab väga mugavaks ka uus Anza värvivann, mis mahutab 3,3 liitrit õli ja mida on tänu sangale lihtne tõsta.

Nüüd on terrass õlitatud ja ette võib võtta aiamööbli. Mööbli õlitamise etapid ja tooted on samad, mis terrassi õlitamisel.

Järgnevates videotes näed lihtsaid ja selgeid juhised, kuidas terrassi ning õuemööblit õlitada. Jõudu tööle!

Rohkem tooteinfot leiad lehelt tikkurila.ee. Küsi vajadusel nõu ka Värviliini infotelefonil 12 011 või LiveChatis. Anza terrassitooted ja Tikkurila puiduõlid on müügil ehituskauplustes üle Eesti!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee