Krimi

HOIATUSED JA TRAHVID: kui palju oli politseil eriolukorras muret 2 + 2 piirangu rikkujatega? 

Johanna-Kadri Kuusk, 19. mai 2020 11:18
Foto: Robin Roots
Tagasi vaadates pidas enamus inimesi eriolukorra ajal ilusti kinni 2 + 2 piirangust. Politsei andmetel määrati piirangu rikkumise eest sunniraha umbes sadakonnale inimesele.

Vastab PPA vanemkomissar Tago Trei sõnul vestles politsei eriolukorra vältel tuhandete inimestega tänavatel, kaubanduskeskustes ja piiril, et selgitada piirangutest kinnipidamise olulisust. „Politsei eesmärk ei olnud kedagi karistada, vaid tagada piirangute täitmine ja takistada seeläbi viiruse levikut. Üldjoontes mõistsid inimesed väga hästi, et piirangud on kehtestatud selleks, et nende enda ja lähedaste tervist kaitsta,“ seletas vanemkomissar.

Samal teemal

Trei tõi välja, et kahetsusväärselt oli ka erandeid. Eriolukorra nõuete rikkumise tõttu tuli politseil teha üle 5000 suulise hoiatuse ning üle 800 ettekirjutuse. Väärteomenetlusi liikumispiirangute rikkumise tõttu alustati enam kui 200 juhul ning sunniraha määrati sadakonnale inimesele.

„Sunniraha pole sama mis väärteomenetluses määratud trahv. Sunniraha eesmärk pole karistada, vaid suunata inimest midagi tegema. Kuni kohustus ehk antud juhul eriolukorra reeglite järgmine täidetud pole, saab sunniraha põhimõtteliselt määrata korduvalt. Sunniraha ülempiir oli 2000 eurot ning mõnedel juhtudel korduvrikkumise korral tuli ette ka 2000eurose sunniraha määramist,“ kommenteeris Trei ja lisas, et enim vahejuhtumeid seoses eriolukorra nõuete rikkumisega fikseeriti Harjumaal.

Politseil oli kõige keerulisem avalikus kohas alkoholi tarvitanud inimestega, kes olid pudeli jagamiseks kokku tulnud ega tahtnud napsise pea tõttu politseinike soovitustest ja selgitustest aru saada. Trei tõi välja ühe markantsema juhtumi aprillist, kus seltskond 30ndtaes eluaastates mehi hoolimata hoiatustest korduvalt kokku said. 

„Patrull sai teate, et Mustamäel on seltskond mehi poe taga pingil ja tarvitavad alkoholi. Patrull sekkus ja tegi neile suulise hoiatuse, kuid umbes tunni möödudes olid nad taas samas kohas tagasi ja joogivõtt jätkus. Sel juhul tegi patrull juba kirjaliku ettekirjutuse. Umbes nädala möödudes sai patrull väljakutse, kus taas suures osas sama meestering. Järjekordne rikkumine päädis meestele 200eurose sunniraha määramisega ning üks meestest vajas kainenemisele viimist. Mõned tunnid hiljem tabati see seltskond järgmisest kohast napsitamast. See tõi neile kaasa järgmise, 400eurose sunniraha varasema ettekirjutuse täitmata jätmise eest,“ jutustas Trei.

Kuigi eriolukord lõpes 18. mail, on terviseamet ja valitsus soovitanud uue haiguspuhangu vältimiseks veel distantsi hoida.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee