AITAB KOROONA VASTU? Kanepil võib leiduda üllatavaid kasulikke omadusi. Foto: Reuters/Scanpix
Juhan Mellik 19. mai 2020 10:47
Kanada teadlased uurivad marihuaana potentsiaali koroonaviirusesse nakatumise vältimisel. Rohkem kui kümnel sordi puhul avastati, et neid saaks kasutada ravis, millega ennetada inimese nakatumist koroonaviirusega.

Calgarys asuva Lethbridge`i ülikooli teadlaste sõnul aitavad mõjusad kanepisordid teatud juhtudel vähendada pinnaretseptorite arvu organismis, mis omakorda vähendab võimalust, et viirus võib sinna külge hakata.

„Mitmed liigid on vähendanud retseptorite hulka 73 protsenti, haiguse saamise võimalus on siis palju väiksem,“ tsiteerib Independent projekti juures töötavat teadlast Igor Kovaltšuki. Samas lisas ta, et on vaja veel palju uuringuid, selgitamaks välja, millist laadi keemilised ühendid kanepis nakatumise vastu aitavad.

Eriti lootusrikas on doktor CBD ehk kannabidiooli suhtes. Ühendil on tuvastatud põletikuvastane toime, samuti saab seda kasutada suurtes kogustes ja sageli ilma ohuta, et patsient jääks narkojoobesse.

Uuring on veel esialgne ning pole läbinud veel kogu teadusmaailmas nõutavat eelretsenseerimise protsessi, kuid selle fookuseks on takistada viirusel leidmast peremeest kopsudes, sisikonnas ning suus. Paljulubavast algusest hoolimata ütlevad teadlased, et neil on probleeme rahastuse leidmisega.

„Paljude kanepiäris tegutsevate ettevõtete jaoks on see suur summa, mida nad ei saa lubada,“ ütles Kovaltšuk.

Kanepi mõjusid uurivad ka Iisraeli teadlased. Hiljuti alustasid nad katsetega leidmaks, kas kannabidiooli saab kasutada Covid-19 poolt vigastatud rakkude parandamiseks.