Eesti uudised

Tartu viie gümnaasiumi ühiskatsete külge haakis end veel 15 kooli

Uus asi: tuhanded noored tegid gümnaasiumi sisseastumistestid oma kodulaua taga 

Asso Ladva, 18. mai 2020 16:59
TARTU KOOLIDE ALGATUS: Aprilli alguses pöördusid Tartu gümnaasiumid Innove poole - kas on võimalik teha gümnaasiumi kandidaatidele e-teste. Esmaspäeval tehti need ära. Pildil Hugo Treffneri Gümnaasium.Foto: Aldo Luud
„Korraga oli e-testi lahendamas ligi 3000 noort ja ei tekkinud närvekõditavat hetke, kas kõik süsteemid peavad vastu. Kõik koormused pidasid ja ainult alguses oli pisut segadust sisselogimisega,“ kirjeldab sihtasutuse Innove uuringute ja arenduskeskuse juht Aimi Püüa, kuidas kulgesid esmaspäeval korraldatud Tartu gümnaasiumidesse sisseastumise e-testid.

Juba mitmeid aastaid korraldavad viis Tartu gümnaasiumi – Hugo Treffneri Gümnaasium, Tartu Jaan Poska Gümnaasium, Tartu Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasium, Tartu Tamme Gümnaasium, Miina Härma Gümnaasium – ühiseid katseid. Pandeemia perioodil otsustasid Tartu koolid teha e-testid, mille tehnilise korraldamise eest kandsid hoolt riiklikud asutused Innove ja Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutus (HITSA) ning testiga ühines veel 15 kooli.

Konarlik algus

„Enamus noori kasutas eelmist nädalat selleks, et lahendada Eksamite Infosüsteemis (EIS) proovitest ning katsetada oma arvuti ja ühenduse kvaliteeti,“ räägib Püüa. „Neil, kes arvasid, et mis see EIS siis ikka ära ei ole, testi algus natuke venis. Kümmekond minutit oli HITSA tugiteenus vastamas noortele, mida ja kuidas teha.“

Mingeid proteste mõne tunni jooksul pärast testi lõppu veel laekunud ei olnud ja loodetavasti neid ka ei tule. Püüa sõnul on e-lahenduste eelis see, et süsteemis on võimalik kõike kontrollida ja seal tehtust jäävad jäljed maha.

„Mõned küsimused tulid testide endi kohta, aga need on Tartu koolide koostatud,“ tõdeb Püüa, et mingisugune esmane peegeldus pärast testide tegemist Innoveni siiski jõudis. „Need ei ole päris tavalised testid, vaid peavad sõeluma välja tublid vähem tublimate seast.“

Tartu Jaan Poska Gümnaasiumi direktor Helmer Jõgi on varem Õhtulehele rääkinud, et e-testide nõrgaks kohaks on võimalus, kus keegi võib noorele ülesannete vastused ette öelda. Ta lisas, et kuna koolid on mingis mõttes kriisiolukorras, siis ei saa inimesi lõputult kahtlustada ja e-testid on suuresti usalduse küsimus.

Mitte ainult Tartu koolidesse

Tartu koolide ühiskatsete puhul käib siseastumistestide koostamine külakorda, sel aastal oli järg Poska gümnaasiumi käes. Eriolukorra saabudes oli koolid ummikseisus, sest palju noori ühtekokku tuua polnud ohutu ja ka mitte lubatud. Nii võeti ühendust sihtasutusega Innove, et korraldada e-katsed. Boonusena pakuti teistele Eesti gümnaasiumidele võimalust kasutada Poska gümnaasiumis koostatud teste oma tulevaste õpilaste sõelumisel.

Tartlaste e-testid on tulevikku vaatav lahendus, sellega kaasneb mõtteviisi muutus, ütleb Püüa: „Ühte testi tehes tekib tulevikus võimalus kandideerida veel teistesse gümnaasiumidesse peale Tartu viie kooli. See on võimalus, kuidas edaspidi ressurssi veelgi kokku hoida.“

Sel kevadel kasutasid Tartu pakutud võimalust Tallinnas varemalt ühiseid katseid korraldanud Jakob Westholmi Gümnaasium, Kadrioru Saksa Gümnaasium ja Tallinna Ühisgümnaasium. Pealinna gümnaasiumidest ühinesid e-testiga veel viis pealinna gümnaasiumi: Tallinna Lilleküla, Kristiine, Mustamäe ja Järveotsa Gümnaasium ning Rocca al Mare Kool, mujalt Eestist veel Võnnu, Luunja ja Kallavere Keskkool, Kanepi, Tamsalu ja Rapla Gümnaasium ning Keila Kool.

Tartlaste koostatud test hindab noorte teadmisi eesti keeles ja matemaatikas. Püüa sõnul hindab eesti keele osa arvuti, matemaatika ülesannetest on pooled masinhinnatavad, ülejäänud ülesandeid hindavad testi kasutanud koolide õpetajad.

Nagu Tartu koolijuhid on varasemates intervjuudes öelnud, et e-testide puhul muutub vestlus tulevase õpilasega veelgi olulisemaks. „Noore inimese jutust tuleb hästi välja, kuidas ta mõtleb ja milline on tema valmisolek õppida,“ rääkis Jõgi. „Skype’i vestlustes ei ole meie jaoks midagi uut, meile on õpilasi tulnud saartelt ja nendega on vestlusi video vahendusel varemgi tehtud.“

Teisipäeval tulevad Tallinna suure neliku katsed

„Meil on testide koostamisel natuke teised põhimõtted. Meil on natuke rohkem aineid, kui Tartu testis oli ainult eesti keel ja matemaatika, siis meie testis on veel inglise keele ja füüsika ülesanded,“ ütleb Tallinna Gustav Adolfi Gümnaasiumi direktor Henrik Salum.

Salumi sõnul on neljal koolil – Gustav Adolfi Gümnaasiumil, Inglise Kolledžil, Tallinna Reaalkoolil ja Tallinna 21. Koolil – oma e-testi läbiviimisel kindlam tunne, sest esmaspäeval korraldatud Tartu ja teiste gümnaasiumide kandidaatide testimine EISi vahendusel möödus edukalt, süsteem pidas vastu. Salumi sõnul on nelja kooli kandideerijaid veidi vähem kui päev varem e-testi teinuid. Nelja kooli ühiskatsetele registreerus märtsikuus umbes 2000 õpilast.

„Eks igal koolil on oma hindamise süsteem, aga meie koolil on vestluse osatähtsus varasemast suurem,“ sõnab Salum. „Kui testis oli neli ainet, siis vestluse osa lõpptulemuses oli üks viiendik. Praegu on vestluse osa 50 protsenti, osalt just seepärast, et e-testi puhul ei ole võimalik kontrollida, kas kandidaat lahendab testi ülesandeid iseseisvalt.“