Eesti uudised

Riigikogulased nõustuvad: ilutulestiku kärts ja mürts tuleks viia paneelmajadest eemale 

Viljar Voog, 18. mai 2020 12:27
Veebruaris andsid rohelised üle petitsiooni ilutulestiku keelustamise kohta.Foto: Tiit Tamme
Roheliste erakonna soov – lubada ilutulestiku laskmine Eestis ainult aastavahetusel kella kuuest õhtul kaheni öösel – riigikogu majanduskomisjonis toetust ei saanud. Rahvasaadikud on siiski nõus, et mõningaid kitsendusi saluudireeglites võiks kaaluda.

Veebruaris edastasid rohelised riigikogu esimehele Henn Põlluaasale 2028 allkirjaga petitsiooni „Ilutulestik ilma ohvriteta!“, mis kutsus üles lubama ilutulestiku müüki üksnes 29.–31. detsembrini ning selle taevasse saatmist vaid aastavahetusööl. „Muul ajal võib pürotehnilisi tooteid kasutada kohaliku omavalitsuse kirjalikul loal,“ seisis ettepanekus.

Enam-vähem samal ajal ilmus ka Kantar Emori uuring ilutulestiku kasutamise kohta aastavahetusel, kus uuringuspetsialist Reet Marii Roki nentis: „Meil on seoses keskkonnaküsimuste teravnemisega järjest enam neid, kes peavad ilutulestikku häirivaks valgus- ja helireostuseks. Lisaks osutab pidev paugutamine tugevat mõju koduloomade tervislikule heaolule. Me küll ei küsinud ilutulestiku kohta eraldi koeraomanikelt, kuid võib spekuleerida, et paugutamise vastased on ka nende hulgas enamuses.“

Roki hinnangul näitas uuring, kus vanaviisi jätkamist toetas 41%, muutmist või suisa keelamist 43 protsenti vastanutest, siiski ka seda, et ilutulestiku keelamiseks puudub ühiskondlik kandepind: „Väga vähesed pooldasid kategoorilist keelamist, pigem soovitavad skeptikud teisi alternatiive, olgu siis kulukam hääletu ilutulestik või valgusinstallatsioonid. Paljudele on see endiselt oluline traditsioon, nende jaoks oleks vaikne aastavahetus ilma paugutamise ja saluudita nagu koer ilma hännata.“

Käsuvormis ei taha saluudi laskmist reguleerima hakata ka riigikogu. „Eesmärk ei ole keelamine ja keelustamine, vaid ühelt poolt parem teavitus ning teiselt poolt pürotehnika kasutamise reeglite täpsustamine,“ seisab majanduskomisjoni esimehe Sven Sesteri allkirja kandvas selgituses.

Riigikogulased viskasid palli nüüd majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi õuele, et need töötaksid edasi kolme punkti kallal:

  • Müügi täielik keelamine ei taga toodete mittetarnimist Eestisse, kuna naaberriikides on aastaringne müük lubatud. Küll aga võiks analüüsida pürotehnika müügi suunamist selleks spetsialiseerunud kauplustesse. Sellega jääks ära niinimetatud impulssostud.
  • Pürotehnika kasutamise osas tuleks rohkem teha teavitustööd ja vajadusel viia lõhkematerjaliseadusesse sisse konkreetne otseviide korrakaitseseaduses sätestatule.
  • Pürotehnika kasutamisel tiheasustusega aladel, kus müra- ja valgusefektid võimenduvad (korrusmajade vahetu lähedus) ja avaldavad vahetut mõju (loomade varjupaigad, loomaaiad, haiglad, hoolde- ja vanadekodud) võiks olla selgemad piirangud.

Samal teemal

13.01.2020
FOTOD | Rohelised nõuavad ilutulestiku keelustamist: paugutada võiks vaid aastavahetusel kaheksa tundi