Valdur LaidFoto: Robin Roots
Johanna-Kadri Kuusk 18. mai 2020 11:57
Igapäevasel asutusteülesel pressikonverentsil võeti esmaspäeval ette maksud. Ettevõtete olukorrast tulu- ja sotsiaalmaksu tasumiste põhjal teevad ülevaate maksu- ja tolliameti peadirektor Valdur Laid ja strateegilise analüüsi valdkonna peaspetsialist Imbi Kaunismaa.

 

Laidi sõnul on kaks põhjust, miks maksuamet täna pressikonverentsi üle võtab. Esimene on eriolukorra lõpp, mis muudab omakorda maksude maksmiste eritingimusi. Näiteks hakatakse taas maksuvõlgnevuste pealt lugema intressi. Teine põhjus on vajadus võimalikult kiiresti infot avalikkusele esitada.

Laidi sõnul mõistavad nad, et inimesed on olnud kodus ja majandus seisakus, kuid sellest hoolimata on tarvis maksuvõlgnevusi ajatada ja tulusid deklareerida. „Proovime omal poolt olla võimalikult kiired ja paindlikud erinevates küsimustes,“ kinnitas ta ja lisas, et maksuamet plaanib 25. maist uuesti avalikud võlapäringud nähtavaks teha. Ta kutsub ettevõtteid üles koostööd tegema.

Laidi sõnul on olukord kuu aja tagusega võrreldes stabiilsem. „See teeb rõõmu. Julgustan veel kord deklaratsioone esitama, sest praegu on veel 4600 ettevõttel need esitamata,“ sõnas ta.

Aprillikuu eest deklareeritud ning tasutud tulu- ja sotsiaalmaksu summadest järeldub, et ehkki möödunud kuu oli ettevõtetele keeruline, ei ole tööjõumaksude tasumine märtsikuuga võrreldes veel langenud. Küll aga on ligi 4600 ettevõttel deklaratsioon veel esitamata. 

Esmaspäevahommikuse seisuga oli tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsiooni (TSD) esitanud 87 600 ettevõtet, kellest 71 600-l tuli tasuda makse. Nendest 85 protsenti on maksud praeguseks tasunud, võlgu on jäädud kogusummas 42 miljonit eurot. Võrreldes märtsikuuga on tasutud maksusumma 5 miljoni euro võrra väiksem ja eelmise aasta aprilliga võrreldes 63 miljoni euro võrra väiksem.

Kaunismaa sõnul on olukord märtsikuu deklareerimistega võrreldes üsna sarnane. „Ootame veel paljude ettevõtete deklaratsioone ja maksude tasumisi, seega kuu lõpuks on seis kindlasti tänasest parem,“ lisas ta.

Suurimad tööjõumaksude võlad kogusumma poolest on töötlevas tööstuses (eeskätt metalli- ja puidutööstus – kokku üle 9 miljoni euro), infos ja sides (suured programmeerimisettevõtted ja meediamajad – 4,4 miljonit eurot) ning haldus- ja abitegevuses (büroode haldus ja tööhõive – 4,1 miljonit eurot).

Kõige enam ehk 56 protsenti on deklareeritud tööjõumaksudest tasumata majutus- ja toitlustusettevõtetel. Järgnevad haldus- ja abitegevus, kus on laekumata 21 protsenti tööjõumaksudest ning põllumajandus, kus on tasumata 14 protsenti tööjõumaksudest.