AirBalticu lennuk TallinnasFoto: Mattias Tammet
Viljar Voog 18. mai 2020 10:22
AirBaltic otsustas tühistada oma esmaspäevase lennu Tallinnast Kopenhaagenisse ja tagasi, sest polnud kindel, kas selle läbiviimiseks tuleb majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumist luba.

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas keelas pühapäeval lendamise Eesti ning kõrge koroona haigestumisriskiga riikide nagu Ühendkuningriik, Rootsi, Belgia, Taani, Türgi, Valgevene (läbi karantiiniaja toiminud ühendus Minksiga lõpetatakse 24. maist) ja Venemaa vahet. Eesti seadis selleks kõrgeks riskipiiriks üpris konservatiivse näitaja – 25 koroonaviirusesse haigestunut 100 000 elaniku kohta viimase kahe nädala jooksul.

Möödunud nädalal teavitas AirBaltic, et nemad soovivad 18. maist taastada Tallinnast kolm otseliini: Oslosse, Amsterdami ja Kopenhaagenisse. Norra ja Holland eelmainitud keelunimekirjas pole, küll aga Taani. Napilt: pühapäevase seisuga oli Taani kahe nädala haigestumiste statistika 25,06 inimest 100 000 elaniku kohta.

Kuigi püsis lootus, et juba nädala algul kukub Taani number alla seatud 25 inimese piiri, näitab Tallinna lennujaama koduleht, et esmaspäevased lennud Kopenhaagenisse on tühistatud. Otsuse langetas AirBaltic, mitte ministeerium.

„Lennufirma otsustas pärast ministri korraldust esmaspäevase lennu tühistada,“ selgitas majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi avalike suhete osakonna nõunik Taavi Audo.

Esmaspäevane värske statistika näitas oodatult, et Taani kahe nädala nakatunute arv 100 000 inimese kohta langes alla seatud 25 inimese piiri.

„Tänasest lubame avada lennuliine Eesti ja Taani vahel. Nagu eile ka ütlesin, siis oli seda oodata, et Taani viiruse leviku olukord on tänaseks paraneb. Aga rõhutan üle, et peame lähtuma lendude lubamisel reaalsest olukorrast, mitte tulevikuprognoosidest. Sama teeme ka teiste riikidega,“ sõnas minister Aas. „Esmaspäevane lend on küll lennufirma poolt tühistatud, kuid loodan, et lähipäevil saavad esimesed lennukid Kopenhaageni suunal õhku tõusta. Eestis on viiruse levik tänu kõikide pingutustele hetkel kontrolli all, nüüd peame jälgima, et see nii ka jääks.“

Seatud piirangud ei tähenda, et keeluriikidest poleks võimalik üldse Eestisse reisida – see on jätkuvalt võimalik ümberistumisega ehk Londonist võib lennata näiteks Frankfurti ja siis saabuda Tallinna. Kõigile väljastpoolt Baltikumi ja Soomet Eestisse naasnutele kehtib riiki saabudes kahenädalane karantiininõue.