Koroonapatsient Sao Paulo haiglas. Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Hindrek Pärg 18. mai 2020 11:23
Eesti aja järgi esmaspäeva hommikul on maailmas koroonaviirus diagnoositud üle 4,8 miljonil inimesel. Covid-19 on võtnud rohkem kui 316 000 inimese elu, tervenenuid on üle 1,8 miljoni. Globaalselt hakkavad riigid järk-järgult kõige hullemast toibuma ning mitmed riigid, muu hulgas Itaalia ja Hispaania, leevendavad esmaspäevast piiranguid. 

BBC teatab, et enam kui kahe kuu järel tohib Itaalias uksed avada suurem osa äridest, nende hulgas baarid ja juuksurisalongid. Hispaanias on tänasest väljaspool riigi kahte suurimat linna Barcelonat ja Madridi lubatud kuni kümne inimesega kogunemised. 

Mõlemas riigis on viimastel päevadel koroonaviirusesse surnud inimeste arv jõudsalt vähenenud. Itaalias suri laupäeval "kõigest" 145 inimest, mis on pärast karantiini kehtestamist kõige väiksem number. Kõige "hullemal" päeval, 27. märtsil, kaotas Covid-19 tõttu elu 900 inimest. Hispaanias suri laupäeval 87 inimest, mis on samuti väiksem arv pärast karmide meetmete kehtestamist. 

Itaalias võivad tänasest uksed avada restoranid, kohvikud, baarid, juuksurisalongid ja poed, ent tuleb jälgida sotsiaalne distantsi reegleid. Kõikide uskude palvekohad on samuti avatud, aga ka seal tuleb distantsi hoida ja kanda kaitsemaski. 

Hispaanias väljub nädala lõpuks enamik inimesi karmide karantiinimeetmete alt. Esmaspäevast tohib baarides ja restoranides istuda väliterrassil, samuti on lubatud perekondlikud taaskohtumised ja sõpradega kokkusaamised tingimusel, et kokku ei tule rohkem kui kümme inimest. Madridis, Barcelonas ning teatud kohtades Loode-Hispaanias jäävad piirangud ka edaspidi kehtima, ent mõningad väikesed poed tohivad uksed avada. 

Eriolukorra tervishoiukeskuse juht Fernando Simon ütles eile, et ollakse väga lähedal viiruse ülekandumise peatumisele, aga hoiatas, et teise laine oht on väga suur. 

Mujal Euroopas leevendavad piiranguid Portugal, Kreeka, Taani ja Iirimaa. Belgias avatakse koolid, kuid rangeid reegleid järgides.

Väljaspool Euroopat on olukord eriti murettekitav Brasiilias, kus riigi suurima linna Sao Paulo haiglakohtadest on täidetud 90%. Linnas on surnud ligi 3000 inimest, mis teeb sellest riigi ühe kõige kõrgema kannatanute arvuga piirkonna. Meer Bruno Covas süüdistas karmide meetmete vastu protesteerinud ja neid eiranud inimesi vene ruleti mängimises, mille ohvriteks on kaaskodanikud.  

Brasiilias on Covid-19 diagnoositud rohkem kui 241 000 inimesel, ainult USAs, Venemaal ja Suurbritannias on diagnoositud rohkem juhtumeid. Lõuna-Ameerika riigis on koroonaviirus nõudnud 16 118 inimese elu, mis on maailmas kõrguselt viies näitaja. 

Suurbritannias registreeriti 170 surma, mis on riigi väikseim näitaja pärast piirangute kehtestamist. 

Indias pikendati üleriiklik eriolukord 31. maini, kuigi mingeid piiranguid on oluliselt leevendatud.