Süüdistatav Aivar Tuulberg ringkonnakohtusFoto: Stanislav Moshkov
Arno Põder 18. mai 2020 17:35
Ringkonnakohus arutas esmaspäeval Tallinna endisele linnapeale Edgar Savisaarele altkäemaksu andmises süüdistatavate ärimeeste ja väidetavalt korruptsioonile kaasa aidanud riigikogu liikme Kalev Kallo saatust. Otsust on oodata jaanipäevaks.

Harju maakohus mõistis jaanuaris ettevõtjad Vello Kunmani ja Aivar Tuulbergi kuriteos õigeks ning lõpetas Alexander Kofkini osas süüasja mõistliku menetlusaja möödumise tõttu. 

Juhtiv riigiprokurör Taavi Pern taotleb nüüd Tallinna ringkonnakohtult selle otsuse tühistamist. Tuulbergile soovib ta kaheaastast vangistust, millest kolm kuud peaks ehitusärimees reaalselt ära kandma. 

Kaitsja Indrek Leppiku sõnul võttis Tuulberg pangast sularaha – 50 000 ja 30 000 eurot – oma purjetamishobi rahastamiseks, mitte linnapeale altkäemaksu andmiseks. Raha väljavõtmise ja Savisaarega kohtumise päevad langesid kokku juhuslikult, sest ettevõtja käib Tallinnas asju ajamas ainult ühe korra nädalas, teisipäeviti.  

Savisaar ja Tuulberg tunnevad üksteist juba 1980. aastatest, kui elasid Lasnamäel samas trepikojas. Leppik rõhutas, et nad on vanad sõbrad, kelle suhtluses pole midagi ebaseaduslikku. Ühel kokkusaamisel oli ärimees andnud oma semule Edgarile näiteks Hundisilma talu uue sauna eskiisi. 

Ainsa süüdistavana ringkonnakohtusse kohale tulnud Tuulberg nentis, et hoolimata headest suhetest linnapeaga venisid tema firmade detailplaneeringud Tallinnas aastaid.

Tuulbergi sõnul pole ta ka nii rumal inimene, et pangast suurem summa sularaha võtta ja sellega mõni tund hiljem linnapea kabinetti marssida. „Olen natuke pettunud, et prokuratuur mu IQd nii madalaks hindab,“ nentis ärimees. Pealegi olevat see üldteada fakt, et Tallinna linnavalitsus kubiseb pealtkuulamistehnikast nagu lutikapesa. 

Prokurör Pern ei eitanud Tuulbergi purjetamishobi, kuid tema hinnangul üritatakse kaks asja kokku panna ja kasutada seda altkäemaksuafääri varjamiseks. 

Kas riigikogulane pannakse vangi?

Kalev Kallole määras maakohus altkäemaksu vahendamise eest pooleteistaastase tingimisi vangistuse. Samas prokuröri hinnangul tuleks Kallot karistada ka Keskerakonna keelatud rahastamisele kaasaaitamise eest ja ta peaks ära kandma kolme kuu pikkuse šokivangistuse. 

Riigikogulase kaitsja Kristi Rande leidis omakorda, et süüdistus on väga ebakonkreetne ja pole üldse võimalik aru saada, kuidas Kallo on kuritegudele kaasa aidanud. Seetõttu soovis advokaat oma kliendi täielikku õigeksmõistmist. 

Ärimees Vello Kunmanile nõudis prokurör aastast tingimisi vangistust. Kunmani kaitsja Paul Kerese sõnul pole aga tõendatud, et ta saatis linnapea juurde oma tütre majaehituse probleeme lahendama Villu Reiljani. Advokaat viitas, et maakohtu hinnangul võis Kunmani firmas töötanud Reiljan tegutseda bossi meeleheaks omal initsiatiivil. 

Reiljani vestluse Savisaarega oli kapo linti võtnud ja seda polnud tal mõtet eitada. Samas väitis Reiljan esimest korda alles enne prokuröriga kokkuleppe sõlmimist, et sai linnapeaga kohtumiseks juhtnööre Kunmanilt. Varem korruptsiooni eest karistatud inimesena oleks Reiljanit ähvardanud vangla ja Kerese arvates võis ta leebemat karistust loota. 

Kas Savisaar saab raha tagasi?

Kofikini süüdistuse palus prokurör saata maakohtule otsuse langetamiseks tagasi. Pern leiab, et menetlusaega tuleks lugeda 2015. aastast, kui ärimees kuulati altkäemaksu andmises kahtlustatavana üle. Samas kaitsja Aivar Pilve hinnangul peaks arvestama juba 2011. aastal alanud Savisaare rahapesu-uurimist, mis puudutas kaudselt ka Kofkinit ja seadis tema hea nime küsimärgi alla.  

Peale selle tahab prokurör Savisaarelt konfiskeerida 80 000 eurot sularaha, mille kaitsepolitsei leidis läbiotsimisel Hundisilma talust. Just nii suure summa sai tollane pealinna meer väidetalt Tuulbergi käest altkäemaksuna. 

“Konfiskeerimine ei ole selles asjas kuidagi õiguslikult võimalik,” väitis Savisaare esindaja Oliver Nääs. Prokuröri sõnul puudub seni küll kohtupraktika juhtumite osas, kus pärast tervislikel põhjustel menetluse lõpetamist konfiskeeritakse inimeselt vara, aga see pole keelatud. 

Pern taotleb ka kõigilt süüdistatavatelt menetluskulude väljamõistmist – maakohus jättis ligi 235 000 eurot õigeksmõistetute kohtukulusid riigi kanda.  

Ringkonnakohus kuulutab otsuse 22. juunil.

Mis sai teistest süüdistatavatest?

Mullu jaanuaris otsustas maakohus põdura tervisega Savisaare kohtupidamisest vabastada, leides et õigusemõistmise jätkamine võib tema elu ohtu seada. 

Ekspoliitik Villu Reiljan, keda süüdistati altkäemaksu vahendamises Kunmanilt Savisaarele, läks juba varem riigiprokuratuuriga kokkuleppele ja pälvis 33 000eurose rahalise karistuse. 

Keskerakonnale määras kohus ärimees Hillar Tederilt ebaseadusliku annetuse vastuvõtmise eest kokkuleppemenetluses 275 000eurose karistuse, millest partei pidi kohe reaalselt tasuma 25 000 eurot. 

Teder tunnistas Savisaarele altkäemaksu andmist, mis seisnes Keskerakonna valimiskampaania rahastamises, ja tema osas lõpetati kriminaalasi oportuniteediga. Ettevõtja pidi maksma riigituludesse 200 000 eurot. Lisaks Tederile pääses kohtust oportuniteediga veel mitu inimest, kes olid korruptsiooniafääriga seotud, kuid tegid uurimisel koostööd.

Keda ja milles süüdistatakse?

  • Süüdistuse kohaselt tahtis ärimees Hillar Teder vahetada Kadrioru pargis asuva kinnistu ühe lähedalasuva kinnistu vastu, mis kuulus linnale. Ta leppis jaanuaris 2015 Savisaare ja Kalloga kokku, et vastutasuna annab Tederi poja firma Keskerakonnale valmiskampaaniaks 275 000 eurot laenu. Kallo oli tollal Keskerakonna finantssekretär ja Tallinna linnavolikogu esimees.
  • Ärimees Vello Kunmani süüdistatakse selles, et ta lubas detsembris 2014 oma alluva Villu Reiljani kaudu Savisaarele 20 000 eurot altkäemaksu. Vastutasuna soovis ärimees, et Tallinna linnaplaneerimise amet ei takistaks enam tema tütre majaehitust Nõmmel, mis oli peatatatud ehitusloa rikkumise tõttu.
  • Ettevõtja Aivar Tuulberg andis süüdistuse järgi Savisaarele detsembris 2014 ja märtsis 2015 kokku 80 000 eurot altkäemaksu, et Kultuurikatla kommunikatsioonivõrkude ehitustööde konkursi võidaks ehitusfirmade Rand ja Tuulberg ning Astalanda ühispakkumine, kuigi konkursil oli algselt edukaks tunnistatud teine pakkumine. 
  • Ärimees Alexander Kofkin andis süüdistuse järgi Savisaarele altkäemaksu, et linnavalitsus pikendaks vanalinnas asuvate ruumide rendilepingut kümne aasta võrra ja korraldaks tema firmale kuuluvas Meritoni hotellis ja konverentsikeskuses suure kongressi. Vastutasuks olevat Kofkin kinni maksnud Savisaare puhkusereisi Hispaaniasse sügisel 2014, lubanud tal kasutada hotellituba jaanuaris 2015 ja pikendanud sama aasta sügisel 500 000kroonist laenulepingut, mille nad 2009. aastal sõlmisid.