KOHTUNIK Eveli Vavrenjuk esineb mullu oktoobris Antsla gümnaasiumis kooliõpilastele. Foto: Antsla gümnaasium
Siim Randla 18. mai 2020 06:07
Altkäemaksu nõudmises ja korduvas võtmises kahtlustatav Tartu maakohtu kohtunik Eveli Vavrenjuk läks pärast kriminaaluurimise alustamist palgata puhkusele ja on nüüd tööl tagasi: Riigikohtu kinnitusel pole see seadusega vastuolus, sest kriminaalsüüdistust ei ole esitatud.

Eveli Vavernjuki töölt kõrvaldamiseks ei ole seaduslikku alust, kuna prokuratuur ei ole esitanud kriminaalmenetluse ajaks tema ametist eemaldamise taotlust, selgitas Riigikohtu pressiesindaja Susann Kivi.  Tööle naastes täitab ta kohtuniku ülesandeid. Kohus lähtub praeguses olukorras seadusest ja süütuse presumptsioonist. 

Vavernjukile esitati novembris kahtlustus altkäemaksu nõudmises ja korduvas võtmises, valeandmete esitamises ning isikuandmete ebaseaduslikus edastamises. Mõned päevad pärast kahtlustuse esitamist läks ta aastaks palgata puhkusele.Vavrenjuki avalduse alusel lõpetati tema puhkus 11. maist, kirjutas Delfi.  

Vavrenjuki pikaajalise palgata puhkuse ennetähtaegse lõpetamise otsuse sai teha vaid kohus ja täna ei ole prokuratuuril enam võimalik Vavrenjuki ametist kõrvaldamist taotleda.Ajal, mil prokuratuuri sai kaaluda Vavrenjuki suhtes tõkendi kohaldamist – näiteks taotleda tema vahistamist või ametist kõrvaldamist – ei olnud seda vaja teha, sest Vavrenjuk esitas ise taotluse võtta end aastaks palgata puhkusele.

Kuivõrd kahtlustatav ei osaleks puhkuse ajal õigusemõistmise juures, langes prokuratuuri hinnangul ära oht võimalike ametialaste kuritegude jätkamiseks ning seetõttu puudus vajadus kaaluda Vavrenjuki ametist kõrvaldamise taotlemist.Riigiprokuratuuri teatel on ekslik väide, et kohtuniku ametiülesannete täitmist saab lõpetada vaid prokuratuur. „Kohtute seaduses on sätestatud alused kohtuniku suhtes distsiplinaarmenetluse läbiviimiseks ning Vavrenjuki suhtes läbiviidud kriminaalmenetluse raames oleme tuvastanud ning Riigikohtule seisukoha võtmiseks esitanud näiteid võimalikest distsiplinaarrikkumistest, mille osas saab vaid kohtusüsteem oma hinnangu anda,“ teatas riigiprokuratuur.