Hiinas püütakse välja töötada viirusevastaseid ravimeid.Foto: SIPA/Scanpix
Toimetas Mihkel Talivee 17. mai 2020 15:23
Kui Hiinas peaks tulema koroonaviiruse puhangu teine laine, võib tegu olla riigi jaoks suure väljakutsega. Kopsuhaiguste arst Zhong Nanshan selgitas, et kuna inimesed pole suutnud saavutada immuunsust, on äärmiselt tähtis, et vaktsiin suudetaks välja töötada võimalikult kiiresti. Kuid sellega võib minna aastaid.

83aastane Zhong kinnitas ka eile intervjuus CNNile, et Wuhani – linn, kust teatati detsembrikuus esimestest koroonaviiruste juhtumitest – võimud olid varjanud üksikasju haigustekitaja leviku ulatuslikkusest. Uute nakatunute arv tõusis hüppeliselt jaanuari lõpus, misjärel otsustati linn sulgeda ja kehtestada riigisiseseid reisipiiranguid. Veebruari alguseks teatati igapäevaselt pea 4000 uuest juhtumist, kuid kuu aega hiljem oli diagnoositud nakatunute arv päevas alla 100. See-eest USAs oli alles viiruse levik hoogu kogumas: kui 6. märtsil teatati 47 uuest juhtumist, siis kuu lõpus oli nakatunuid juba 22 562. Hiinas proovitakse nüüd, kui koroona levik on suudetud kontrolli alla saada, tasapisi normaalse elu juurde naasta. Piiranguid on pehmendatud ning mõned koolid ja tehased on riigis avatud.

Kuid Zhong hoiatas, et sellele vaatamata ei tuleks olukorda suhtuda rahulolevalt, sest kui peaks tulema viiruse teine laine, võib see osutuda märksa suuremaks kui esimene puhang. Viimaste nädalate jooksul on Hiinas teatatud uutest nakatumistest, nii Wuhanis kui ka riigi kirdeosas Jilinis ja Heilongjiangis. 

"Suur osa rahvastikust on endiselt nakatumisohuga, sest pole suudetud saavutada immuunsust. Seisame silmitsi suure väljakutsega, usun, et meie olukord pole praegu parem kui teistes riikides," selgitas Zhong.

Zhong, keda tuntakse kodumaal kangelasena, kes võitles 2003. aastal puhkenud viiruse SARS/RÄRS (Raskekujuline äge respiratoorne sündroom) vastu, on olnud riigi eesotsas ka koroonaviiruse vastu reageerimisel. 20. jaanuaril kinnitas ta, et viirus levib inimselt inimesele, tõsiasi, mida Wuhani terviseeksperdid tagasi lükkasid, väites, et selle kohta pole selgeid tõendeid ning lisades, et levik on kontrolli all ning seda on võimalik vältida. 18. jaanuaril Wuhanit külastanud Zhong meenutas, et enne tema saabumist oldi teda hoiatatud, et olukord on märksa hullem kui ametlikes teadaannetes kirjeldatu.

"Kohalikud võimud ei tahtnud toona tõde päevavalgele tuua. Alguses nad vaikisid selle kohta ning siis ütlesin, et meil on ilmselt suur hulk inimesi nakatunud. Ma ei uskunud tulemust, seega jätkasin küsimast, mis tõeline arv on. Eeldan, et nad olid minu küsimusele vastates väga vastumeelsed," lausus Zhong, kes hakkas tulemustes kahtlema siis, kui nakatunute arv püsis ametlike teadaannete põhjal 41 juures kümme päeva järjest.

Sellest kaks päeva hiljem teatati talle Pekingis, et juhtumeid on Wuhanis kokku 198, kolm inimest on viiruse tagajärjel hukkunud ning nakatunud on 13 meditsiinitöötajat. 23. jaanuaril sulges valitsus Wuhani, tühistades linnasiseselt kõik rongi- ja bussiliinid, lennud ja suured kiirteed. Taas tehti linn lahti 76 päeva hiljem. Wuhani linnapea Zho Xianwang tunnistas, et valitsus ei andnud rahvale vajalikust informatsioonist teada õigeaegselt, põhjendades, et neil on kohaliku valitsusena õigus teha teadaandeid alles pärast seda, kui selleks on saadud volitus. Veebruaris vallandati mitmeid riigiametnikke pärast suurt kriitikatulva levikuga toimetuleku suhtes.


Kuigi Zhong kinnitas, et Wuhanis oli algselt tegelik nakatunute arv suurem sellest, mis teadaannetes kõlas, lieab ta, et praegused andmed juhtumite kohta on korrektsed. Varem on USA president Donald Trump selle kahtluse alla seadnud, sest Ameerika Ühendriikides on surmajuhtumeid üle 90 000, mis on mitu korda rohkem kui Hiinas. Zhongi sõnul on õpitud sellest, mis juhtus 17 aastat tagasi, kui varjati kaks või kolm kuud andmeid SARSi nakatunute kohta.
 
"Sel korral on peaksid kõik linnad ja valitsusted olema esitanud õiged andmed juhtumitest. Kui seda ei tehta, siis järgneb karistus. Seega, arvan, et kõik andmed alates 23. jaanuarist on korrektsed," lausus Zhong.
 

Samuti tunnistas Zhong, et ta on üllatunud, et USAs on nii nakatunute kui ka surmajuhtumite hulk niivõrd suur, lisades, et usutavasti ei võetud seal viirust puhangu alguses väga tõsiselt. "Arvan, et mõnedes Euroopa riikides või ka USAs arvati, et see haigus on justkui nagu gripp, mis on vale," selgitas Zhong, kes lükkas tagasi Trumpi teooria, et viirus sai alguse Wuhani laboritest.
 

Kuna maailmas teatatakse endiselt igapäevaselt tuhandetest uutest juhtumitest ning hukkunute arv on üle 300 000, püüavad teadlased kõigest väest, et välja töötada vaktsiin. WHO teatel on kolm USA firmat juba jõudnud inimeste peal vaktsiinide testimiseni.Sellega ollakse aga veel algfaasides, mis tähendab, et vaktsiine antakse kümnetele või sadadele katsealustele. Zhongi sõnul on ka Hiinas jõutud kolme vaktsiini testimiseni. Kuid ideaalse lahenduseni jõutakse tõenäoliselt alles aastate pärast. 

"Peame uuesti ja uuesti testima, kasutades erinevaid vaktsiine. Praegu on liiga vara, et teha järeldusi, milline vaktsiin koroonaviiruse vastu võiks saadaval olla. Sellepärast ma pakun, et lõplik kinnitus vaktsiini kasutuselevõtuks saabub alles tüki aja pärast," lausus Zhong.