Indrek SaarFoto: Erki Pärnaku
Toimetas Eigo Kaljurand 16. mai 2020 16:18
Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) e-volikogu kinnitab täna vastu võetud poliitilises avalduses, et töötukassa hüvitiste ja toetuste süsteem vajab reformi, mis tagab töötajatele ja töö kaotanud inimestele tõhusama kaitse. Partei esimees Indrek Saar rõhutas kõnes, et koroonakriisi peamisi õppetunde on, et õhuke ja odav riik ei suuda kriisidega tulemuslikult võidelda.

„Täna saab töötuskindlustushüvitist 33% ning töötutoetust 26% kõigist töötutest. Iga neljas töötu ei saa töötukassast sentigi. Paljudel ei teki õigust hüvitisele seetõttu, et nende töösuhe lõpetati poolte kokkuleppel või töötaja enda algatusel. Väga sageli ei olnud sellise töösuhte lõpetamise taga mitte töötaja vaba tahe, vaid pigem sund või teadmatus. Samas on kõik maksnud töötuskindlustusmakset. See on sinu raha,“ seisab erakonna avalduses.

Sotsiaaldemokraadid peavad hädavajalikuks töötuskindlustushüvitise saajate
ringi laiendamist nende töötajate ja teenistujatega, kes lahkuvad töölt
omal algatusel või poolte kokkuleppel.

„Olukord tööturul näitab, et 2008. aastal tehtud muudatused töötuskindlustuses olid vajalikud ning nende hilisem kärpimine toonase valitsuse poolt oli suur viga,“ ütles Sotsiaaldemokraatliku Erakonna volikogu esimees Eiki Nestor.

Samuti seisavad sotsiaaldemokraadid tööampsude lubamise, hüvitise ja
toetuste määrade tõstmise ning nende väljamaksete aja pikendamise eest,
samuti 189 euro suuruse töötutoetuse tõstmise eest 350 euroni kuus.

SDE esimees Indrek Saar rõhutas e-volikogul peetud kõnes, et koroonakriisi peamisi õppetunde on, et õhuke ja odav riik ei suuda kriisidega tulemuslikult võidelda ega hätta sattunud inimesi piisavalt aidata.

„Eesti ei saa tugevaks kui turvalise ühiskonna asemel on meie eesmärgiks madalad maksud ning õhuke ja odav riik. Odav ja õhuke riik ei suuda oma inimesi aidata ühegi tõsisema kriisi või mure korral. Selline riik ei suuda anda head haridust ja arstiabi, hoolitseda nõrgemate eest, teha teadust ja rahvusvahelist koostööd. Õhuke riik vaatab jõuetult õlgu kehitades pealt, kuidas turu nähtamatu käsi tõmbab inimesel naha üle kõrvade, kuhjab jõukuse järjest vähemate kätte,“ lausus Saar.

Saare sõnul on ühiskonna uueks väljakutseks saanud erinevad kriisid koos tõsiasjaga, et väga paljud Eesti inimesed pidevas ja kohati halvavas hirmus.

„Meid ähvardab üks kriis teise järel. Tervisekriis, majanduskriis, sotsiaalkriis, kliimakriis, demokraatiakriis, julgeolekukriis, väärtuskriis. Neile ega ka hirmule ei paku lahendust meile pikka aega räägitud dogmad: turg paneb ise lõpuks kõik paika ning riik peab olema nii õhuke kui võimalik,“ sõnas Saar ja lisas, et kriisikeskses maailmas toimetulekuks on vaja turvatunnet ja teadmist, et hätta sattudes ei jää inimene üksi.