Maailm

ÜLE POOLE MILJONI: lekkinud andmed vihjavad, et Hiinas on koroonajuhtumeid ametlikult avaldatud numbritest kordades rohkem 

Toimetas Greete Kõrvits, 15. mai 2020 20:57
KOROONAHIRM MÖÖDAS? Pekingi naiste tantsuetendus 15. mail.Foto: Reuters/Scanpix
Pekingi ametlikud andmed väidavad, et Hiinas on koroonaviirusega nakatunud vaid 82 900. Ajakiri Foreign Policy kirjutab, et Hiina Kommunistliku Partei paranoiline hirm väljaspoolt tuleva eest teeb aga väga tõenäoliseks selle, et parteile on teada hoopis teised numbrid kui see, mida ülejäänud maailmale välja paista lubab.

Uusi juhtumeid tuleb Hiinas ametlikel andmeil igapäevaselt juurde ühekordsetes numbrites (kui üldse). Ülejäänud maailm kahtleb selle info aususes sügavalt ning selleks on ka põhjust. Hiina sõjaväe alla kuuluvast riiklikust kaitseakadeemiast lekkisid Foreign Policy käsutusse andmed, mis maalivad olukorrast kõvasti nukrama pildi.

Andmete lekitaja palus anonüümsust, kuna sõjaväele kuuluva info edastamine välismaale on mõistagi tõsine tegu. Kuigi ülikool jagab nn koroonakaarti, millel dokumenteeritud Hiinas tuvastatud juhtumid, ka oma kodulehel, on avalik kaart võrreldes vähestele valitutele mõeldud versiooniga palju üldisem ja vähem detailne.

Andmetabelis on 640 000 rida, mis märgistavad uusi teateid eri Hiina regioonidest, kokku vähemalt 230 linnast. Igale reale on märgitud koordinaadid ning kinnitatud haigestumisjuhtumid selles punktis veebruari algusest aprilli lõpuni. Valdav osa koordinaatidest on haiglate kohal, mõned aga ka koolid, restoranid, hotellid, supermarketid ja kortermajad.

Samas möönavad salajaste andmetega tutvunud ajakirjanikud, et tõendid on küll kahtlased, ent mitte nii raudkindlad, et Pekingi ametlikku statistikat päris ümber lükata. Pole päris selge, mis meetodiga ülikool neid andmeid kogus ning seal leidub ka parajal hulgal vasturääkivusi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee