Juhtkiri

Juhtkiri | (Vahe)finiš paistab? 

Ohtuleht.ee, 15. mai 2020 19:25
Kriisist väljumise plaani avalikustades tõmbus nii mõnigi kulm kortsu, sest koos väljatöötamise juures viibinute selgitustega võis aru saada, et väljumise viimased sammud ulatuvad suisa sügisesse. Vahepealsed nädalad on toonud ridamisi üllatusi, kus nimekirja keskel ja üsna lõpus olnud sammud on kas juba astutud või kohe teoks saamas.

Saaremaa on juba avatud, nagu äsja ka Läti piir ja pendelränne Soomega ning lisaks juba töötavatele kaubanduskeskustele ootavad peatset avamist spordisaalid ning algul päris nimekirja lõpus olnud ujulad, saunad ja spad. Kui nakatumiste arv on taandumas, on mõistlik piirangud uuesti operatiivselt üle vaadata ja vajadusel senikavandatust kiiremini leevendada ka majandus käima tõmmata. Et paljudele ettevõtetele on see ka ellujäämise küsimus, tuleb otsustajatel kaaluda avamiste nii tervishoiu- kui ka majandusaspekte.

Nüüd tuleb vaid hoolega nakatumise näitajaid silmas pidada, et hinnata avamise eri etappide mõju. Teoorias on asi lihtne – kui haigeid ei lisandu, tasub kaaluda ka ülejäänud piirangute kiiremat kaotamist. Peaks nakatunuid aga lisanduma, peab silmas pidama, et mõne piirangu taaskehtestamisega ei kägistataks kogu majandust.

Kui sel moel balansseerides õnnestub majandus senieeldatust varem käima saada, on sellest kasu mitmel moel. Riik ei pea maksma liiga palju leevendustoetusi, ettevõtted saavad tasapisi jalad alla ning siseturismi õitsele puhkedes saab rahvas sügiseks ja talveks endal akusid laadida. Mis kõige olulisem – nii saame ka hindamatu kogemuse, kuidas pimeduses kobamata astuda võimalikult efektiivselt samme juhul, kui viiruse uus laine peaks varem või hiljem tagasi tulema.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee