Eesti uudised

Täiendatud! 

PUUST JA PUNASEKS! Piirangud leevenevad: millal ja mida nüüd teha tohib? 

Viljar Voog, 15. mai 2020 15:32
Käitumisjuhised taasavatud Tallinna sadamas.Foto: Robin Roots
Saared keerati lukust lahti möödunud nädalal, kooliuksed – sellel nädalal. Soome pääseb taas tööd tegema ja Lätti alkoholi ostma. Koroonapiirangud hakkavad vaikselt leevenema. Reede õhtul täpsustas valitsus kahte leevendust - veekeskustes, spaades, saunades jmt ei rakendu kuni 50 inimese lubamine, vaid kehtib ainult 50% täituvuse nõue. Ühtlasi oli sportimise peatükis jäänud eksiklikult rida „välitingimustes mitte rohkem kui 100“.

Baltikum lahti, Soome irvakil

Neljapäevast taastus pendelrände võimalus Soomega – edasi-tagasi saavad käia inimesed, kel on Soomes püsiv töökoht, kes külastavad pereliiget või kel on mõni muu vältimatu põhjus põhjanaabrite juurde minna. Soomest naasev eestlane siin kahenädalasse karantiini jääma ei pea.

Reedest avasid omavahelised piirid kolm Balti riiki. Ka Eesti, Läti ja Leedu vahet reisides ei pea karantiiniga arvestama.

„Kui neist ühe riigi kodanik tuleb näiteks Kesk-Euroopast, on tal jätkuvalt kohustus olla kaks nädalat karantiinis, aga ta võib seda täita kodumaal ehk saabudes Lätti võib oma isikliku autoga sõita Eestisse,“ selgitas sotsiaalminister Tanel Kiik.

Samal teemal

Karantiinivaba liikumine Soomest kehtib samuti üksnes Eestis ehk kui Soomest tulija läheb edasi Lätti, peaks ta naabervabariigis siiski kaheks nädalaks paikseks jääma.

Lennuvõimalusi on ahtalt

Vaikselt võiks taastuda ka lennuliiklus – näiteks AirBaltic sooviks uuest nädalast Tallinnast lennata Oslo, Kopenhaageni ja Amsterdami liinil. Majandus- ja taristuminister Taavi Aas ütles, et esialgu annab riik loa vaid Norrasse lendamiseks ja seda alles arutatakse, kas on mõistlik ühendused taastada Taani ja Hollandiga, kus nakkuskordaja (mitmele inimesele üks haige keskmiselt viiruse edasi annab) visalt, kuid stabiilselt langeb. Lisaks kavatseb minister ära keelata praegu toimiva lennuühenduse Minskiga, kus on nakkuskordaja väga kõrge.

„Valgevenes on kiiresti olukord halvenemas,“ nentis Aas. „Töö lennuliini sulgemise osas käib. Täpset kuupäeva on raske öelda, sest lennufirmat tuleb ka ette hoiatada.“

25. maist kavatseb AirBaltic taasavada Tallinn–Vilniuse liini. Nordica hakkab taas Tallinnast lendama alles siis, kui Euroopas piirid avanevad, ütles Aas.

(Huvi-)koolid taas avatud

Reedest tohib taas koolimajades läbi viia õppetööd. Enamikele õpilastele ei muutu võrreldes viimaste kuudega midagi, leevendus on mõeldud eelkõige abiturientidele, kes saavad kuni 10-liikmelistes gruppides valmistuda vabatahtlikeks riigieksamiteks, 9. klassi lõpetajatele gümnaasiumite sisseastumiskatseteks ja eriolukorra ajal jänni jäänud õppurite järele aitamiseks.

Samuti lubati reedest huvihariduse andmine ja muu huvitegevus – taas 10pealise piiranguga. 1. juunist suureneb see välitingimustes kuni 100 inimeseni, siseruumides maksimaalselt 50 protsendini toa mahutavusest.

Laagrid ja malevad saavad toimuda

12. juunist saavad tegutsemisloa lastelaagrid ja õpilasmalevad kuni 300 noorele. Ühes grupis tohib korraga töötada 20 inimest.

„Maasikapõllul, kui on tegu mitme põlluga, saab jaotada selle mitmeks grupiks, aga ei ole mõistlik saata palju lapsi ja noori korraga ühele objektile,“ sõnas Kiik ja lisas, et järgida tuleb ka desinfitseerimisnõudeid.

Sportida võib kõikjal, võistelda vaid õues

Varasemalt on õuetreeningute maksimaalne osalejate arv olnud 10 inimest. 18. maist võivad taasalustada vabas õhus treeningutega kõik võistkonnaalad, ka suuremat osalejate hulka nõudvad. Esmaspäevast on lubatud ühtlasi võistlused, kuid ilma pealtvaatajateta ja maksimaalselt 100 inimesega (selle hulka peavad mahtuma ka korraldajad). Vutiliigas lähevad näiteks mängud lahti teisipäevast.

„Siseruumides võistlused on jätkuvalt keelatud,“ rõhutas kultuuriministeeriumi asekantsler Piret Hartman.

Kinod-teatrid veel poolteist kuud kinni

Kinoseansid, etendused, kontserdid ja konverentsid võivad toimuma hakata alates juulikuust. Välitingimustes tohivad kokku tulla kuni 1000 inimest, kes järgivad 2 + 2 reeglit, siseruumides kuni 500 inimest.

„Juhul kui asutus seda võimaldab,“ rõhutab Kiik. „Kui on näiteks kultuurimaja, kus on saal 200 inimesele, siis täituvus võib olla maksimaalselt 50 protsenti ehk siis on see piirang 100 inimest. 500 inimesega piirang on vähemalt 1000 inimesele mõeldud siseruumides. Ei saa teha nii, et paneme väikese koha puupüsti täis ja sellega suurendame nakkusriski.“

Selle nädala algul said avamisloa muuseumid, reedest raamatukogud.

Meelelahutuses eelistatakse sporti

Märtsi lõpus keelati korraga ära tegevus kõigis meelelahutusasutustes – näiteks toodi bowling'u- ja piljardisaalid, vesipiibukohvikud ja täiskasvanute klubid. 1. juunist saab mängida piljardit ja keeglit (kui järgitakse desinfitseerimisnõudeid ja ruumid on vaid pooltäis), kuid piibupopsutajad peavad edasi kannatama. Suletuks jäävad ka kasiinod ja ööklubid.

„Me oleme läinud kõigepealt avama pigem spordisektorit,“ sõnas Kiik. „Kui me teeme kõik avamised ühekorraga, siis kontaktide arvu suhteliselt ulatuslik tõus võib kaasa tuua viiruse uuesti levima hakkamise. Oht on, et me võime mõne asutuse-valdkonna avamisega tekitada olukorra, kus tuleb hakata sulgema teisi, mis on ühiskonna toimimiseks vajalikumad.“

Juunist avatakse ka veekeskused, spaad ja saunad, kuid neis tohib hajutatult viibida kuni 50 protsenti maksimumtäituvusest. 

Meeleavaldused ja koosolekud vaikselt suuremaks

Avalikke koosolekuid tohib esmaspäevast pidada sisetingimustes kuni 10 inimesele, juunist kuni 50 ja juulist kuni 500 inimesele, kui sellega ei ületata ruumi 50protsendilist täituvust. Väljas on piirang juulini 100, edasi kuni 1000 inimest. Kõik osalejad peavad kinni pidama 2 + 2 reeglist.

Külla haiglasse, hoolekodusse või vanglasse

Vanglates lubatakse külastused esmaspäevast; hooldekodude, haiglate ja varjupaikade puhul 1. juunist. Reeglid on suuresti samad: järgida tuleb desinfitseerimisnõudeid, terviseameti koostatud külastamisjuhiseid, täita tervisedeklaratsioon. Hooldekodudes on isikukaitsevahendite kasutamine kohustuslik, mujal võib see olla kohustuslik. Külastused viiakse võimalusel läbi välitingimustes või eriruumides.

Ärge unustage: 2 + 2!

Reedel presidendi poolt allkirjastatud nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seaduse muutmisega saab ka pärast eriolukorra eeldatavat lõppu pühapäeval jätta kehtima 2 + 2 reegli kohustusliku järgimise.

Lisaks eelmainitutele jääb kindlasti kehtima ka piirang toitlustusasutuste töös: nende lahtiolek ja alkoholimüük on lubatud üksnes kella kümneni õhtul.

Samal teemal

14.05.2020
GRAAFIKUD | Vaata, millistes riikides koroonaviirus veel võimutseb ja kus on pandeemia juba kontrolli all
08.05.2020
ÕHTULEHE SUUR DOKK | Kuidas mõjutab koroonaviirus Eestit ja meie inimesi?