Sinisilmse Beari hea haistmine on päästjatele suureks abiks.Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 15. mai 2020 12:12
Vapper Austraalia koerake on päästnud üle 100 koaala, kes kannatavad traagiliste metsapõlengute tagajärgede käes. Ehkki leegid enam ei levi, on olukord paljude koaalade jaoks siiski veel kriitiline, teatab BBC.

Karjakoer nimega Bear (tõlkes Karu) jäi kodutuks juba kutsikaeas. Temast on saanud aga Austraalia loomakaitsjate hindamatu abiline. Nüüd, kui riigis on laiaulatuslikud metsapõlengud selleks hooajaks läbi saanud, on koera ülesandeks leida põlengualadelt haigeid ja vigastatud koaalasid.

„Esimesel hetkel, kui me Beari nägime, teadsime, et tema on see õige,“ rääkis loomakaitseorganisatsiooni IFAW liige Josey Sharrad. Tema sõnul ei sobi Bear äreva loomu tõttu lemmikloomaks, ent see teeb ta suurepäraseks jälituskoeraks. „Ta on tõusnud nullist kangelaseks,“ mainis Sharrad ning lisas, et kutsikana hüljatud koer on leidnud üles 100 koaalat – teatavasti lausa rohkemgi. Kui Bear võtab üles haige koaala lõhna, jookseb ta vigase looma juurde, istub tolle kõrvale maha ja jääb oma inimesest kaaslast ootama.

Need koaalad, kes metsapõlengud üle elasid, on ka praegu tõsises ohus. Paljud loomad pesitsevad keskkonnas, mis ei suuda neile kõike eluks vajalikku pakkuda. USC ülikooli vanemuurija Celine Frere'i sõnul on praegusel perioodil toimumas talviste põlengute n-ö teine etapp. „Kõik kõndisid eemale, arvates, et halvim on möödas. Me saime aga teada, et sajad koaalad on siiani surmaohus,“ mainis Frere ning lisas, et selliste koaalade päästmisega ongi Bear jaanuarist saati tegelenud. Koer oli suureks abiks ka aktiivsel põlenguperioodil. Ehkki katastroofist pole veel taastutud, peavad Bear ja teised päästjad juba järgmiseks põlenguhooajaks valmistuma.