Eesti uudised

Kinnisvaraekspert kriisi mõjust: stressis tarbijad ei kipu enam nii agaralt tehinguid sõlmima 

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 15. mai 2020 12:39
Peep SoomanFoto: Madis Veltman / Ekspress Meedia
Koroonakriis on andnud kinnisvaraturule löögi. Kinnisvaraekspert Peep Sooman tõi välja, et tarbijad on praegu stressis ja sellepärast on ka tehingute arv järsus languses.

Eesti 17 suurema linna korterite keskmine tehinguhind tõusis aprillis küll 2 protsendi võrra ning indeks jäi pidama hinnatasemel 1562 €/m², kuid tehingute arv langes võrreldes eelmise kuuga 38 protsendi võrra.

Samal teemal

Märtsis oli korterite keskmist hinda seirav Pindi Indeks korrigeeritud andmetel 1534 €/m². Kui märtsis tehti indeksilinnades 1237 korteriomandi tehingut, siis aprillis oli tehingute arv kõigest 765, mis on madalaim tulemus peale 2012. aasta jaanuarit. Võrdluseks – 2019. aasta aprillis tehti 1388 korteriomandi tehingut.

Sooman ütles, et tehingute arvu languse taga on eelkõige järsult langenud tarbijate kindlustunne, mis prantsatas kõigest ühe kuuga -2 pealt tasemele -18. „Ebakindlus tuleviku ees on süvenenud ning sellest tulenevalt lükatakse kinnisvara ostuotsuseid edasi. Mõni pelgab töökoha kaotust, mõni ootab hinnalangust, kuid üldiselt on tarbijate stressitase koroonakriisis oluliselt suurenenud,“ seletas ta.

Paljud uute korterite arendajad on kriisiolukorraga kiirelt kaasa läinud ja pakuvad ostuhuvilistele senisest rohkem hüvesid.

„Kriitilistel hetkedel on kinnisvaraarendajad alati eraisikutest sammujagu ees ja reageerivad muutustele kiiremini. Ostjatele on heaks uudiseks, et paljud arendajad on hinnaläbirääkimistel paindlikud ja mõtlevad ostjatega kaasa. Praktikas võib tähendada see mõõdukat hinnaalandust, vahel ka tasuta parkimiskohta või panipaika,“ ütles Sooman.

Samas ei saa Soomani sõnul väita, et kõik uued elamispinnad oleksid odavamaks läinud. Soodustusi tehakse eelkõige projektides, kus on kasumiosa suurem. Soomani sõnul ei pea arendaja, kes projekti juba enne kriisi mõistlikult hinnastas, hakkama hindu korrigeerima.

Samal teemal

12.03.2021
Ekspert selgitab: kas korrusmaja rõdul või eramu terrassil võib grillida?
14.04.2020
SUUR KINNISVARA-ANALÜÜS: kus on odavmüük?! Vaata kaardilt hinnalangusi!
07.04.2020
Riigikogu arutas koroonakriisi mõju Eesti majandusele, tööturule ja sotsiaalvaldkonnale