Kommentaar

Küsimus | Kes vastutab, kui pendelrändega kaasneb uus nakkuspuhang Eestis? 

Arvamustoimetus, 15. mai 2020, 15:41
Foto: Martin Ahven
Kuidas kommenteerib sotsiaalministeerium Eesti eksperdi Krista Fischeri seisukohta, et Soomega pendelrände avamine võib suurendada nakatumiste arvu Eestis? Ja arvestades Saaremaa juhtumit, mille puhul vastutus jäigi segaseks, siis kui pendelrände tulemusel peaks Eestis nakatumine tõusma ja tooma kaasa haiglaravi vajaduse ja uued surmad, siis kes otsustajatest konkreetselt selle eest vastutab?

Tanel Kiik, sotsiaalminister, Keskerakond: Otsuse Eesti-Soome vahelise pendelrände avamiseks on teinud Eesti valitsus Soome valitsusega toimunud läbirääkimiste tulemusel, mille aluseks on olnud vastastikku kokkulepitud viiruse leviku tõkestamiseks vajalikud usaldusmeetmed mõlemas riigis. 

Kahtlemata ongi iga piirangu leevendamine tasakaalu otsimine ühiskondlike huvide, võimaliku ühiskonnaelu riive ja nakkuse leviku piiramise vahel. Seetõttu kaalutakse iga leevendust hoolega, hinnates võimalikku mõju nakkuse levikule ning tuginedes ekspertide, sh COVID-19 teadusnõukoja hinnangutele otsustatakse, millised leevendused on võimalikud.

Leeveneb piirang, mille kohaselt pidid sisuliselt kõik Soomest Eestisse saabuvad inimesed jääma piiriületuse järel 14 päevaks isolatsiooni. Kui seni võisid Eestis elavad, kuid Soomes tööl käivad inimesed ilma selle nõudeta Eestisse saabuda kuni üks kord nädalas, siis järgmisest neljapäevast saavad nad Eesti ja Soome vahel liikuda ka tihedamini. 

Lisaks Soomes töötavatele inimestele kaob piiriületuse järgne isolatsiooninõue neile, kes saabuvad Soomest Eestisse tööle või siinsesse õppeasutusse õppima. Samuti ei pea koju jääma inimesed, kes saabuvad Eestisse vältimatul perekondlikul põhjusel, eelkõige lähisugulasega kohtumiseks, aga ka sellisteks sündmusteks nagu matused või pulmad. Kuigi isolatsiooninõue kaob, on Eestisse saabujatel soovitus siiski hoiduda kahe nädala jooksul kodust lahkumast, välja arvatud tööl käimiseks või muul vältimatul põhjusel.

Lisaks rakendatakse täiendavaid nõudeid laevadel ja sadamates. Sotsiaalministeerium ja terviseamet on koostöös laevandusettevõtetega töötanud välja laevareisil ja sadamates füüsilist distantsi tagavad meetmed, et luua laevadel võimalikult lähedased tingimused muude avalike kohtadega. 

Täiendava usaldusmeetmena võimaldatakse Eesti elanikel end Tallinna saabumisel sadamas testida koroonaviiruse suhtes, et võimalikke nakatunuid ja nende lähikontaktseid võimalikult kiiresti tuvastada. Esialgu on kavas võimaldada testimist ühe nädala jooksul, seejärel hinnatakse testimise vajalikkust uuesti ja otsustatakse, kas on vaja jätkata.

Lisaks on kavas edaspidi hakata teavitama Eestisse saabujaid SMS-iga, millega tuletatakse meelde vabatahtlikke liikumispiiranguid, muid piiranguid ja informeeritakse, kuhu pöörduda haigusnähtude ilmnemisel. Perearsti nõuandetelefonil 1220 on võimalik saada nõu ka inglise keeles ja perearstid käsitlevad kõiki ägeda viirushaiguse sümptomitega pöördumisi vältimatu abina. Kõik need meetmed aitavad tagada, et nakkuskahtlusega inimesed jõuavad võimalikult kiiresti testimisele ja saavad positiivse tulemuse korral jääda karantiini.

Kindlasti jälgivad nii terviseamet, sotsiaalministeerium kui ka valitsus tähelepanelikult võimalike leevenduste mõju nakkuse levikule ning uute puhangute tekkimisel reageeritakse neile vastavalt.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee